Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη - Καλλιθέα, Αθήνα

Τα ρώσικα εστιατόρια της Καλλιθέας είναι ένα κεφάλαιο από μόνα τους!
Έχοντας ήδη επισκεφθεί την Πρεμιέρα και τον Ευγένιο, μας έμενε η Βαλεντίνα.

Μια Κυριακή λοιπόν, μετά από άλλη μια απέλπιδα προσπάθεια για το μπαρ μπε κιου (αυτό το πράγμα με τις ουρές και τον κόσμο να περιμένει όρθιος αλλά και χαμέ έξω από το μαγαζί, με απωθεί και πραγματικά δεν έχω καμία διάθεση να το υποστώ.. Αν θες να σέβεσαι τους πελάτες σου, κάνε κρατήσεις! Ειδικά από τη στιγμή που έχεις κάνει τόση διαφήμιση, ώστε πλέον ακόμη και με μεγαλύτερο χώρο, δεν είσαι σε θέση να καλύψεις τον κόσμο που έρχεται από όλη την Αττική. Μεγάλη παρένθεση και την κλείνω εδώ! ) ανοίγουμε τη λίστα μας και αποφασίζουμε να πάμε προς Καλλιθέα μεριά, μια και είχε πιάσει κρύο και ο καιρός αλλά και η όρεξή μας σήκωναν σουπίτσα, λέμε να επιλέξουμε Ρώσικο!

Χώρος => Ο έξω χώρος αποτελείται από αρκετά τραπέζια και καρέκλες -τα κλασικά των παλιών εστιατορίων- στα οποία επιτρέπεται το κάπνισμα, σε χώρο κλεισμένο γύρω γύρω για προστασία από το κρύο.
Ο εσωτερικός χώρος, κάπως κρύος και γυμνός, εντελώς απλώς, εν ολίγοις τίποτα το ιδιαίτερο. Η κουζίνα χωρίζεται από τον υπόλοιπο χώρο από ένα ψηλό πάσο.
Ο κόσμος πολύς, Κυριακή μεσημέρι γαρ.. Μεγάλες παρέες όλων των ηλικιών, από πολύ ηλικιωμένους μέχρι πολύ νέους, αλλά και ολόκληρες οικογένειες με παιδάκια κλπ.

Εξυπηρέτηση => Από μια γλυκύτατη κοπέλα, μικρή σε ηλικία, με ένα πλατύ χαμόγελο, σβέλτη και αποτελεσματική, δεν αντιμετωπίσαμε κανένα απολύτως πρόβλημα.

Φαγητό=> και ερχόμαστε στα σημαντικά. Ωραίος κατάλογος με καλή ποικιλία και επαρκή επεξήγηση των πιάτων.
2 άτομα παραγγείλαμε:
-ρώσικη σαλάτα => άψογη!! σε καλή ποσότητα.
-σούπα μπορς => νομίζω πως έχω φάει και καλύτερη, εντός Ελλάδας (για εκτός σίγουρα). Θα ήθελα λίγο περισσότερο κρέας, το κομμάτι ήταν μικρό.
-λαχανοντολμάδες (ποντιακή συνταγή) => 3 ντολμάδες μεγαλούτσικοι, με σαλτσούλα ντομάτας, πολύ νόστιμοι!
-αρνίσιο σασλικ => πολύ δυνατό! λουκούμι, έλιωνε το κρέας στο στόμα, σερβιρισμένο με κρεμμυδάκια και πατάτες.
-μία μπύρα baltika

Για αρχή ήρθαν δύο πεντανόστιμα ζεστά ψωμάκια (λιπιόσκα), τα οποία γεμίσαμε με τη ρώσικη και δεν έμεινε ούτε ψίχουλο για δείγμα!
Nερό βρύσης σε κανάτα.
Για το τέλος μας κέρασαν γλυκό, ένα κομμάτι κορμό στον καθένα μας (εξαιρετικό by the way αν και δεν μ αρέσει να κρίνω τα κεράσματα, καθώς είναι προσφορά του μαγαζιού και εκτιμούνται ως κίνηση ασχέτως αποτελέσματος).

Τιμές=> Σε γενικές γραμμές πολύ λογικές! Για τα παραπάνω πληρώσαμε 30 ευρώ. Το πιο ακριβό πιάτο ήταν το σασλίκ στα 9 ευρώ.

Κλείνοντας και αν κ έχω γράψει κριτική μόνο για τον Ευγένιο και όχι για την πρεμιέρα (πιο παλιά επίσκεψη), θα επιχειρήσω μια κατάταξη των 3 αυτών εστιατορίων της Καλλιθέας, έχοντας πλέον πιο πλήρη εικόνα. Στην κορυφή για μένα - αλλά με μικρή διαφορά- βρίσκεται ο Ευγένιος, γευστικά τουλάχιστον αλλά και σαν αυθεντικότητα κερδίζει στα σημεία.

Ακολουθεί με μικρή διαφορά η βαλεντίνα (ίσως οι καζάκικες παραλλαγές να ναι ένα τσακ πιο κοντά στο γούστο μου από τις ποντιακές?) και μετά βάζω την Πρεμιέρα (που ναι έχει περιβάλλον ωραίο, χώρο εντυπωσιακό, εξυπηρέτηση σούπερ κλπ. ) αλλά υστερεί σε αυθεντικότητα και της λείπει αυτό το κάτι ιδιαίτερο και παραδοσιακό!