Ψαροταβέρνες - Περιστέρι, Αθήνα

Πήγαμε στο νησί την Κυριακή 01/11 με αφορμή τη γιορτή του Αγ. Δημητρίου. Είχαμε ακούσει αρκετά προηγουμένως και επειδή η περίσταση αφορούσε "κέρασμα" θεωρήσαμε ευκαιρία να πάμε κάπου όπου το τελικό ποσό θα ήταν λίγο πολύ καθορισμένο (για να μην ξεφύγει).

Από όσα είχαμε ακούσει τα πράγματα φαινόντουσαν τουλάχιστον περίεργα. Τι μας είχαν πει: Τρως όσο θες και πίνεις όσο θες με 13€ το άτομο! Ρε παιδιά, είναι δυνατόν? Ναι! Μήπως είναι συγκεκριμένο μενού με ένα δύο πιάτα? όχι! Περιλαμβάνει ορεκτικά (σαγανάκι τυρί, καβουροσαλάτα, πατάτες τηγανιτές, τζατζίκι, τυροκαυτερη, γαύρο μαρινάτο, μύδια αχνιστά, κ. α. ), σαλάτες (χωριάτικη, μαρούλι, ανάμεικτη... ), κυρίως (γαρίδες Νο5 - μεσαίες, καλαμαράκι τηγανιτό, γαύρο τηγανιτό, μπακαλιάρο σκορδαλιά, μύδοπίλαφο, γλώσσα... ακόμα και μπριζολάκια και μπιφτεκάκια για κάποιον που θέλει ντε και σώνει κρέας! ) και φυσικά τα ποτά που περιλαμβάνουν μπύρα (Βεργίνα), αναψυκτικά όσο θες και χύμα κρασί.

Παιδιά... δεν το πίστευα! Πήγαμε Κυριακή βράδυ λοιπόν, με αρκετή καχυποψία για την ποιότητα (θα είναι τίποτα χαλασμένα... ), την εξυπηρέτηση (δεν θα έχει να κάτσουμε... θα είναι καμιά τρύπα... ), την προσφορά (μπα δεν θα ισχύει μωρέ θα είναι για μία φορά το κάθε πιάτο και θα έχει περιορισμούς), τα ποτά (δεν υπάρχει περίπτωση θα πληρώενεις extra τα ποτά). Έτσι λέγαμε...
Ε, λοιπόν διαψευστήκαμε πλήρως!

Αρχικά να πω ότι πήραμε τηλέφωνο και κάναμε κράτηση 1 ώρα πριν (για τις 21:00). Βρήκαμε να παρκάρουμε αμέσως σχεδόν απ' εξω. Το μαγαζί είναι γωνιακό αρκετά ευρύχωρο (δεν σου δίνει την αίσθηση του αποπνικτικού χώρου παρ'ότι καπνίζανε κάποιοι μέσα - foul αυτό για το κατάστημα). Στο πάτωμα υπάρχει γυαλί που αφήνει να βλέπεις από κάτω τη διακόσμηση που παραπέμπει σε βυθό. Αμέσως οδηγηθήκαμε στο τραπέζι (με μοναδικό μείον ότι έπρεπε να φέρουμε το δικό μας καρεκλάκι για το μωρό γιατί το κατάστημα έχει μόνο 1) και πολύ γρήγορα ήρθε ο σερβιτόρος για να παραγγείλουμε. Με σχεδόν περιπαικτικό ύφος του είπαμε "βάλε όλο τον κατάλογο" αλλά εκείνος δεν φάνηκε να ιδρώνει.. μας ρώτησε "είστε σίγουροι ότι τα θέλετε όλα?".

Γελώντας του είπαμε ότι αστειευόμαστε αλλά ρωτήσαμε αν όντως μπορούμε να παραγγείλουμε τα πάντα και μας είπε εννοείται αφού αυτή είναι η λογική του καταστήματος. Υπάρχουν βέβαια κάποια πιάτα που είναι με extra χρέωση (γαριδομακαρονάδα, χταπόδι, γαρίδες Νο 3, καλαμάρι ψητό, φαρφάλες με σολομό) αλλά ok...

Πήραμε λοιπόν (4 άτομα): Σαλάτα χωριάτικη, καβουροσαλάτα, πατάτες τηγανιτές, σαγανάκι τυρί, τζατζίκι, γαύρο μαρινάτο, μύδια αχνιστά, 2 μερίδες μπακαλιάρο σκορδαλιά, 2 μερίδες γαρίδες τηγανιτές, καλαμαράκι τηγανιτό, μυδοπίλαφο και στην πορεία ζητήσαμε επιπλέον 1 γαύρο τηγανιτό, 1 γαρίδα τηγανιτή ακόμα, τζατζίκι, πατάτες και ένα σαγανάκι τυρί ακόμα. Μπύρες Βεργίνα (3), λευκό κρασί χύμα (1/2 κιλό) και 2 αναψυκτικά (Coca Cola light). Λογαριασμός? 4x13€=52€ ούτε πενηντάλεπτο παραπάνω.

Βέβαια πρέπει να πούμε ότι η εξυπηρέτηση στην αρχική παραγγελία ήταν άψογη και ταχύτατη (όλα ερχόντουσαν το ένα πίσω απ' τ'άλλο) ενώ στα extra που ζητήσαμε υπήρξε ένα μικρό "τεχνητό-θα το χαρακτήριζα" κενό αλλά ok. Η ποιότητα ήταν αυτό που λέμε decent (τίμια) γι' αυτό που προσφέρει. Όσοι έχουμε πάει σε αντίστοιχα μαγαζιά με θαλασσινά (βλέπε Μαργαρώ, σαρδελάκι στη Γλυφάδα κ. α. ) δεν είναι ότι περιμένουμε να φάμε φρέσκα ψαρικά και την πατάμε! Ξέρεις ότι είναι κατεψυγμένα και γνωρίζεις π. χ. το μέγεθος της γαρίδας αλλά σε αυτά δίνεις καμιά 25 αριά το άτομο για να φας μόνο το 1/3 από όσα θα φας στο νησί!

Τελικό συμπέρασμα? Πηγαίνετε οπωσδήποτε και δείτε με τα μάτια σας. Δεν υπάρχει καλύτερος κριτής από τον ίδιο σας τον εαυτό. Κι εγώ δεν το περίμενα να μείνω ευχαριστημένος ή μάλλον περίμενα να υπάρχουν συνέπειες το ίδιο βράδυ ή την επόμενη μέρα αλλά όλα ήταν ok! Ξαναλέω... είναι 13 ευρώ το άτομο. Για θαλασσινά. Ειδικά για περίπτωση που θέλει κάποιος να κεράσει μία παρέα το θεωρώ ιδανικό γιατί και ευχαριστημένοι μένουν με το βασικό μενού των 13€ (άντε να πάρεις και μια γαρδιομακαρονάδα επιπλέον με 10€ άμα θες να τους χαΐσεις... ) και εσύ θα ξέρεις το λογαριασμό από την αρχή.

Και το περιβάλλον είναι όμορφο. Αντίστοιχο κατάστημα υπάρχει στην Πετρούπολη και στο Αιγάλεω. Μάλιστα η ίδια συνταγή ακολουθήθηκε και στο νέο κατάστημα στο Αιγάλεω που άνοιξε με κρεατικά (13€/άτομο) - πάλι είμαι επιφυλακτικός αλλά μάλλον θα πάω... αυτά!