Μοντέρνες ταβέρνες - Αγ.Δημήτριος, Αθήνα

Ήμουνα κι εγώ εκεί, στην τρίτη σύναξη των ask4foodιανών.
Μαζί με τους κορυφαίους χρήστες. Οι ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ και jim με την λογοτεχνική τους πένα, ο αρχηγός fratello, οι εξερευνητές piperman, Telis Tipitelis και Julie 05, οι αναλυτικότατοι και δόκιμοι VAGELIS και mavtasos.

Μαζεύτηκε λοιπόν η παρέα των σοφών του site, όχι μόνο για να φάει, δόξα τω Θεό φαΐ έχουμε και σπίτι μας, αλλά για να μεταφέρει τις εντυπώσεις και γιατί όχι, να διαφημίσει με τις κριτικές της το μαγαζί που μας προσφέρει το μενού του, για δοκιμή.

Σε ένα χώρο που καθίζει οριακά 40 άτομα χωρίς στρίμωγμα, καταλάβαμε όλο το μαγαζί πλην ενός τραπεζιού.
Διακόσμηση μεζεδοπωλείου και όχι ακριβού εστιατορίου, με την ψησταριά σε εμφανή θέση μόλις μπαίνεις αριστερά.

Κάθισα σε τραπέζι έξι ατόμων μαζί με underwater (ευχαριστώ για την πρόταση του Αρμένικου στην Θεσσαλονίκη, πολύ καλό) Rose Tyler και evispir από τις κυρίες, και Telis T. και Kostas 9578.

Στην αρχή είχα αποφασίσει να μην γράψω πριν ξαναπάω για δοκιμή κάτ´ ιδίαν.
Πρέπει να ευχαριστήσουμε όλα τα μαγαζιά που μέσω του έγκριτου site, αποφασίζουν να διαφημιστούν σε ένα εξειδικευμένο κοινό, όπως εμείς οι χρήστες του.

Το μενού είχε πολλές επιλογές για να μας αφήσει όλους ευχαριστημένους.
Τελικά όπως αποδείχθηκε τα πολλά πιάτα που δοκιμάσαμε, παρουσιασμένα σε ατομικές μερίδες ανά τραπέζι, δεν μας έβγαλαν αίσθημα κορεσμού.
Πραγματικά παρέλασε σχεδόν όλο το μενού του μαγαζιού.
Εκτός του βελούδινου ντιπ πατζαριού και το σίμεικτο ψωμί τους, απολαύσαμε, δηλ. τσιμπολογήσαμε από τρείς σαλάτες, καλύτερη η μοντέρνα ελληνική με ντάκο.
Παρά το ότι, δεν είναι το κολοκύθι από τα αγαπημένα μου, και μάλλον το αποφεύγω, δεν με απότρεψε από την δοκιμή της νόστιμης και ιδιαίτερης σαλάτας με το αβοκάντο, που όμως δεν φάνηκε καθόλου, και γραβιέρα Νάξου.
Θα προτιμούσα τυρί με μεγαλύτερη γευστική ένταση.

Τρία ορεκτικά που μου άρεσαν όλα, στο τσαφ πρόλαβα το ταλαγάνι που πράγματι ήταν πολύ καλή η μαρμελάδα του και το απογείωνε.
Οι λουκουμάδες φέτας με την λιαστή ντομάτα ήταν πολύ κοντά στις γεύσεις μου.
Οι κολοκυθοκεφτέδες ήταν αφράτοι αλλά ο χυλός στην μέση ήταν άψητος.
Λουκάνικο πρασάτο ακούσαμε αλλά δεν ήρθε στο τραπέζι μας.
Στην θέα της μερίδας του μπιφτεκιού ρώτησα τον σερβιτόρο που κρατούσε τρεις μερίδες, αν αυτό το πιάτο είναι ατομικό και εισέπραξα ένα φαρδύ μειδίαμα.
Καταφέραμε να το μοιράσουμε πιο εύκολα από το κοτόπουλο σουβλάκι με τις πέντε μπουκιές του για τους έξι μας.

Αυτό το μπιφτέκι δεν μπορεί να σταθεί πλέον στον ανταγωνισμό.
Αντίθετα το φιλέτο από μπούτι στο σουβλάκι είχε μυρωδικά που πραγματικά το απόλαυσα.
Ο κλήρος έπεσε σε μένα να κόψω την μπριζόλα και νομίζω ότι αν αδικήθηκε κάποιος ήταν ο Telis που πήρε το κόκκαλο.
Το κρασί για χύμα ήταν πολύ καλό, ιδίως το λευκό που το τιμήσαμε δεόντως.
Από τα γλυκά πολύ καλή η πορτοκαλόπιτα αλλά και το μπανόφι. Είχαμε γέλιο στην μοιρασιά μέσα από το βαζάκι που σερβιρίστηκε. Προσφέρθηκε και σοκολατόπιτα με παγωτό αλλά δεν δοκίμασα. Σαν συνολική εικόνα ήταν καλά, με παραφωνία βέβαια τις μερίδες και ο τρόπος που σερβιρίστηκαν.

Ήταν αισθητή από την αρχή η οικονομία, ενώ και με λιγότερα πιάτα αλλά σε επαναλαμβανόμενες μερίδες, θα υπήρχε καλύτερο αποτέλεσμα, και θα ήταν και ευκολότερο για την κουζίνα.

Ας το δουν γιά άλλη φορά, εύκολα μπορούσε να αφαιρεθεί ένα πιάτο από κάθε είδος, και να προσφέρεται περίσσευμα. Μαγειρεύετε καλά, είσαστε σε δύσκολο σημείο, και θέλει υπομονή η καταξίωση.
Τη βραδιά την κρίνω πετυχημένη και παρά το τόσο σφιχτό μενού, δεν μας ενόχλησε, ασφαλώς γιατί ήταν κέρασμα, αλλά δεν θα μπορούσε να μην αναφερθεί.

Το προτείνω φυσικά για τα πιάτα του, αν κρατήσουν και την ευγένεια τους σε υψηλό επίπεδο, και βρουν μοντέρνους τρόπους διαφήμισης για να συζητιούνται σε κύκλους που ακόμα ξοδεύουν, δεν θα έχουν πρόβλημα να καταξιωθούν.