Μοντέρνα κουζίνα - Χολαργός, Αθήνα

Είμαστε στην περιοχή βράδυ τετάρτης σε κάποιους φίλους. Μπήκαμε στο ask στην περιοχή Χολαργός και το κουκουνάρι ήταν δεύτερο μετά το Φυσαρμόνικα. Εύκολο στη πρόσβαση καθότι πάνω στη Μεσογείων, οπότε παρκάραμε στον παράδρομο σχετικά εύκολα και το επισκεφθήκαμε.
Μας υποδέχθηκε με χαμόγελο μια κοπέλα και μας είπε να καθίσουμε όπου θέλουμε, αφου ήταν αρκετά τραπέζια άδεια και η ώρα 11 και κάτι. Καθίσαμε σε ένα τραπέζι δίπλα στη Τζαμαρία.

Ο χώρος δεν μας ενθουσίασε απλός λιτός μοντέρνος. Απο τις δύο πλευρές τζαμαρία που καλύπτονταν απο σιδηροκατασκευή με σταλ σίδηρο οικοδομής σε τετράγωνα, και σε κάποια απο αυτά ξύλινοι κύβοι γλάστρες που όμως φιλοξενούσαν ψεύτικα φυτά. Ο μεγαλύτερος χώρος ειναι πρασιά που έχει κλειστεί με τζαμαρία και τέντα απο πάνω. Εναι όμως πολύ έξυπνα στημένος που δείχνει ένα με τον κανονικά στεγασμένο χώρο και μόνο ενα έμπειρο μάτι θα το προσέξει. Απο τις άλες δυο πλευρές η μια ειναι με ξύλινη επένδυση με κενά ενδιάμεσα και η άλλη βαμένη με ένα σκούρο πρός το μώβ θα έλαγα χρώμα και χωρίς καμία διακόσμιση. Η κουζίνα στο βάθος εμφανής.

Μας ήρθε νεράκι βρύσης σε κλειστό μπουκάλι και ψωμί άσπρο και μαύρο σε πυκνάδα (ονομασία σίτας σε στρογκυλό ξύλο στην περιοχή αγράφων).
Ο κατάλογος στους ρυθμούς της εποχής με λίγες επιλογές. Αυτό διευκολύνει τη λειτουργία του μαγαζιού και σε οδηγεί στα καλά τους πιάτα αλλά έχει το μειονέκτημα να μη μπορείς να γίνεις θαμώνας, εκτός αν ο κατάλογος αλλάζει συχνά.

Παραγγείλαμε σουφλέ ψητών λαχανικών με ψητό ταλαγάνι. Μας ήρθαν σε ένα ορθογώνιο αβαθές πιάτο στη μία άκρη τα λαχανικά (κολοκύθι, μελιτζάνα, κόκκινη πιπεριά) και πάνω το τυρί, και στο υπόλοιπο πιάτο σχέδια με σώς βινεγκρέτ. Καλό πιάτο.

Μπουτάκια κοτόπουλου πικάντικα. Τρία μπουτάκια σε ίδιο πιάτο πάλι, βρασμένα και περιλουσμένα με μια ελαφρώς γλυκιά και καυτερή σάλτσα και λίγα λαχανικά μάλον τσιγαριστά για γαρνιτούρα. Νόστιμο επιίσης.

Ο φίλος μου πήρε μπριζολάκια με κάποια σάλτσα που ήταν χωριστά σε μπολάκι, και πατάτες τηγανιτές τραγανές σε άλλο μπολάκι. Δυο μικρά λεπτά μπριζολάκια κόντρα. Δεν έμεινε ευχαριστημένος γιατί τα μπριζολάκια πίκριζαν απο τη σχάρα η σάλτσα βέβαια άλλαζε αμέσως τη γεύση και έσωσε την κατάσταση, και οι πατάτες δεν ήταν τραγανές αλλά μαυρισμένες και μάλλον είχαν μπει για δεύτερη φορά στο λάδι για να ξαναζεσταθούν.

Εγώ. ηπια ροζέ κρασί μερλοτ ενα τεταρτάκι που ήταν πολύ καλό και σε γεύση και σε άρωμα, και ο φίλος μου μια μικρή μπύρα ποτήρι.
Το σέρβις ήταν σε κανονικούς ρυθμούς, ήρθαν τα λαχανικά πρώτα ακολούθησε το κοτόπουλο και στο τέλος τα μπριζολάκια που ψήθηκαν εκείνη τη στιγμή. Η κοπέλα ευγενική φιλική και χαμογελαστή και μας άλλαξε το νερό πριν τελειώσει.
Λογαριασμός τριάντα ευρώ παρά κάτι λεπτά και κέρασμα απο ένα σφηνάκι μαστίχα στο τέλος.