Μοντέρνες ταβέρνες - Αγ.Δημήτριος, Αθήνα

Μία συνάντηση των φίλων του ask4food εκ προοιμίου θα είχε θετικό αποτέλεσμα. Η συνάντηση τόσων φίλων του συγκεκριμένου blog μαζί και η δυνατότητα δοκιμής τόσων πιάτων από ένα μαγαζί το οποίο φαίνεται να έχει μία δυναμική στο ask4food από την ημέρα που άνοιξε, αποτέλεσε τον ακρογωνιαίο λίθο για μια ωραία βραδιά.

Η πρόσκληση αυτή τη φορά ήταν ατομική, πράγμα θετικό κατά τη γνώμη μου, αφού δόθηκε ή δυνατότητα σε μία μόνο βραδιά να μαζευτούμε περισσότεροι χρήστες και να ανταλλάξουμε απόψεις σχετικά με διάφορα εστιατόρια. Επιτέλους γνωρίσαμε και φυσιογνωμικά τα άτομα που «κρύβονται» πίσω από το προσωπικό τους όνομά χρήστη και των οποίων τις κριτικές είχαμε διαβάσει και επιβραβεύσει. Η αστοχία της διοργάνωσης ήταν η τοποθέτησή μας σε τραπέζια των 5-6 ατόμων, γεγονός που δεν μας έδωσε τη δυνατότατα να μιλήσουμε με περισσότερους χρήστες του ask4food. Το πρόβλημα βέβαια περιορίστηκε από τα «πηγαδάκια» που δημιουργήθηκαν με το πέρας του δείπνου (κυρίως στον εξωτερικό χώρο του καταστήματος), όπου είχαμε τη δυνατότητα να «δεθούμε» πιο πολύ σαν παρέα.

Το μαγαζί βρίσκεται σε ένα ήσυχο στενάκι ακριβώς πίσω από τη Λεωφόρο Εθνικής Αντιστάσεως (παράλληλη της Βουλιαγμένης) στον Άγιο Δημήτριο. Ο εσωτερικός χώρος χωράει γύρω στα 10 τραπέζια και χωρίζεται με ένα ψηλό πάσο από την κουζίνα που βρίσκεται στα αριστερά. Σίγουρα το καλοκαίρι η εξωτερική αυλή με τα τραπεζάκια θα προδιαθέτει καλύτερα τον πελάτη να απολαύσει το φαγητό του σε ένα πιο ανοιχτό περιβάλλον.

Η εξυπηρέτηση ήταν αρκετά καλή από τον ένα και μοναδικό σερβιτόρο, ο οποίος είναι και ο ιδιοκτήτης του καταστήματος. Τα πιάτα κατέφθαναν στο τραπέζι μας με σωστή σειρά και σε νορμάλ χρόνους, αν και το δικό μας τραπέζι ποτέ δεν δοκίμασε το λουκάνικο με πράσο. Επίσης ιδιαίτερα θετική και χρήσιμη ήταν από την πλευρά του chef η επίδειξη στην προετοιμασία και στο στήσιμο ορισμένων από τα πιάτα που γευτήκαμε.

Σε ό, τι αφορά το μενού, αρχικά μας προσφέρθηκε ζυμωτό ψωμί με μία πατζαροσαλάτα με έντονη τη γεύση του σκόρδου που εμένα προσωπικά μου άρεσε.

Στη συνέχεια κατέφθασαν οι εξής σαλάτες:

1) Κολοκύθι με αβοκάντο. Πρόκειται για ώμο και ψιλοκομμένο κολοκύθι, μαριναρισμένο σε σως μπαλσάμικου και αναμειγμένο με γραβιέρα Νάξου και αβοκάντο. Πολύ ωραίο και γευστικό το αποτέλεσμα, αν και δεν διακρινόταν το αβοκάντο.

2) Ρόκα με λιαστή ντομάτα και κατσικίσιο τυρί. Απλή στη σύνθεση και γευστικά μέτρια.

3) Ελληνική, η οποία δεν ήταν τίποτε άλλο από έναν «αποδομημένο» ντάκο, καθώς είχε σπασμένα παξιμάδια και όλα τα καλά της κλασικής χωριάτικης, μόνο που η απλή φέτα είχε αντικατασταθεί από μους φέτας, γεγονός το οποίο έδινε ένα πιο ανάλαφρο γευστικά αποτέλεσμα. Το στήσιμο του πιάτου σε στυλ πύργου με τη βοήθεια του τσέρκι ήταν σίγουρα όλα τα λεφτά.

Από ορεκτικά δοκιμάσαμε τα εξής:

1) Λουκουμάδες φέτας, οι οποίοι περιείχαν και λιαστή ντομάτα. Πολύ νόστιμο πιάτο και αρκετά ελαφρύ, παρόλο που οι λουκουμάδες ήταν τηγανιτοί. Το σουσάμι σε συνδυασμό με το μέλι έδιναν ένα ωραίο αποτέλεσμα και έκανε τους λουκουμάδες να μην είναι καθόλου αλμυροί για τα δεδομένα τους.

2) Κολοκυθοκεφτέδες, οι οποίο ήταν ιδιαίτερα αφράτοι και γευστικοί και συνοδεύονταν από μια σως γιαουρτιού.

3) Ταλαγάνι με μαρμελάδα, ξηρούς καρπούς και κουκουνάρι. Αυτό νομίζω ότι ήταν το κορυφαίο από τα πιάτα που μέχρι στιγμής είχαμε δοκιμάσει. Το ταλαγάνι ελαφρώς ψημένο, έδενε απόλυτα με τη γλυκιά γεύση της μαρμελάδας, οι οποία περιείχε αποξηραμένα σύκα και βερίκοκα και ελαφρώς καβουρδισμένο κουκουνάρι. Ένα πιάτο που σίγουρα θα το φτιάξω και στο σπίτι μου.

Στη συνέχεια ήρθαν τα κυρίως πιάτα:

1) Κοντοσούβλι κοτόπουλο με πλιγούρι. Πρόκειται για μεγάλα κομμάτια από μπούτι κοτόπουλο μαριναρισμένο και περασμένο στη σούβλα μαζί με λαχανικά. Πολύ νόστιμο και ζουμερό το κοτόπουλο και όλη η παρέα έδειξε να το ευχαριστιέται, ενώ και το πλιγούρι που το συνόδευε ήταν συμπαθητικό

2) Μπιφτέκι μοσχαρίσιο με ψητή μελιτζάνα και ντομάτα. Εδώ το αποτέλεσμα ήταν αρκετά επίπεδο. Αν και ο κιμάς ήταν φρεσκότατος και χωρίς μπαχαρικά, μου φάνηκε αρκετά ουδέτερο στη γεύση.

3) Σπαλομπριζόλα με καραμελωμένα κρεμμύδια. Το κρέας ήταν αρκετά ζουμερό, όμως κι εδώ το αποτέλεσμα γευστικά ήταν μέτριο, ενώ η μπριζόλα μου φάνηκε και ανάλατη.

Τέλος, στο κάθε τραπέζι προσφέρθηκε από ένας δίσκος ο οποίος περιείχε τα εξής γλυκά:

1) Σοκολατόπιτα, η οποία μου φάνηκε μέτρια στη γεύση, τόσο σε εμένα όσο και στους περισσότερος από τους συνδαιτυμόνες.

2) Μπανόφι σερβιρισμένο σε ποτήρι. Είχε για βάση του μπισκότα OREO, στη μέση μπανάνα και από πάνω μια ανάλαφρη και φρεσκότατη σαντιγί. Ήταν πολύ εύγευστο και φαγώθηκε με ευχαρίστηση.

3) Για το τέλος άφησα την πορτοκαλόπιτα, η οποία ήταν τόσο φρέσκια και σιροπιαστή, αναδεικνύοντας έτσι όλο το άρωμα από το πορτοκάλι. Νομίζω ότι ήταν το καλύτερο από όλα τα γλυκά που προσφέρθηκαν.

Το δείπνο συνοδεύτηκε από χύμα λευκό και κόκκινο κρασί. Το λευκό που δοκίμασα ήταν αρκετά καλό. Το παραπάνω μενού κοστολογήθηκε στα 18 € / άτομο χωρίς τα ποτά. Τη σχέση ποιότητας – τιμής τη θεωρώ καλή. Σίγουρα θα έπαιρνε άριστα αν οι μερίδες ήταν πιο χορταστικές.

Σε γενικές γραμμές μπορώ να πω ότι ήταν μία αρκετά επιτυχημένη βραδιά, αφού έδωσε την ευκαιρία σε όλους εμάς που αγαπάμε το ask4food να γνωριστούμε καλύτερα. Για ακόμα μία φορά θα ήθελα να ευχαριστήσω τους διαχειριστές του ask4food για την πρόσκληση και την τιμή που μας κάνανε, καθώς επίσης και τον ιδιοκτήτη και το προσωπικό του «Σούμα Κολοκύθι» για τα πιάτα και το σέρβις που μας προσέφεραν. Όσο για τους χρήστες της ιστοσελίδας που γνωριστήκαμε από κοντά ένα έχω να πω: Να είμαστε καλά και να ξανανταμώσουμε…