Μεζεδοπωλεία - Καλλιθέα, Αθήνα

Σκέφτηκα πολύ αν θα έπρεπε να συντάξω αυτήν την κριτική, δεδομένου ότι έρχεται “κόντρα”, στις κατά πλειοψηφία θετικές απόψεις, των πολύ καλών και έμπιστων φίλων που προηγήθηκαν. Τώρα βέβαια θα αναρωτηθούν πολλοί…γιατί; Μήπως είναι η πρώτη φορά; Σίγουρα όχι. Απλά πολλές φορές μου έχει περάσει από το μυαλό, σεβόμενη πάντα τους υπόλοιπους φίλους ακόμα και να μην γράψω καθόλου. Και προφανώς είναι μια λανθασμένη σκέψη.

Ίσως αυτή είναι και η γοητεία που βιώνουμε εμείς όλοι σε τούτο το site, που μοιάζει πια με μια μεγάαααλη παρέα, είτε έχουμε γνωριστεί από κοντά είτε όχι ακόμα. Η αγωνία του εάν αυτό που προτείνεις θ’ αρέσει και στους υπόλοιπους. Η ευθύνη που αισθάνεσαι όταν κάποιος δεν ευχαριστηθεί το ίδιο με σένα και η ικανοποίηση που νιώθεις (γελάνε και τ’ αυτιά σου) όταν σου πουν πόσο πολύ όμορφα πέρασαν εκεί που είχες πάει. Όλο αυτό τελικά έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Επειδή λοιπόν όλα είναι θέμα γούστου και πολλές φορές μπορεί να διαφωνήσουμε και με ανθρώπους που κατά πλειοψηφία συνήθως συμφωνούμε (συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες) κι επίσης πολλές φορές μπορεί να συμβεί κι αυτό που λέμε…κακή μέρα ή bad timing βρε αδερφέ, εγώ θα καταθέσω αντικειμενικά την εμπειρία μου προσπαθώντας να μην ακυρώσω ή προσβάλω κανέναν. Νομίζω άλλωστε ότι δεν το έχω κάνει ποτέ.

Επίσκεψη Σάββατο 13/9/2015 από 5 άτομα.

Τα δύο άτομα είχαν φτάσει γύρω στις δέκα και κάτι και τα υπόλοιπα τρία κατά τις έντεκα παρά. Από το τηλέφωνο ένας ευγενικός κύριος μας ρώτησε αν θέλουμε τραπέζι στον πεζόδρομο ή στην αυλίτσα. Δεν ξέραμε, ούτε μπορούσαμε να φανταστούμε τον χώρο, οπότε με το σκεπτικό ότι ο πεζόδρομος θα ήταν πέρασμα και ίσως είχε φασαρία, επιλέξαμε την αυλίτσα.

Ο χώρος λοιπόν είναι ουσιαστικά ημιυπόγειος μιας πολυκατοικίας. Ο πεζόδρομος απ’ έξω ήταν γεμάτος τραπέζια κατάμεστα από κόσμο. Πέντε-έξι σκαλάκια που οδηγούν σε ένα μικρό μακρόστενο χώρο -προ της εισόδου- σκεπασμένο με τέντα από πάνω, σε καμία περίπτωση δεν είναι αυλίτσα και κατά συνέπεια δεν ήταν αυτό που περιμέναμε. Ερωτηθήκαμε όμως, οπότε δεν το καταλογίζω σ’ εκείνους.

Εκεί κάτω λοιπόν υπήρχαν δύο-τρία τραπέζια στην δεξιά πλευρά επίσης γεμάτα και το δικό μας αριστερά με το παγκάκι που όμως στερείτο καρεκλών. Ο εσωτερικός χώρος ήταν άδειος αφού όλα τα τραπέζια ήταν έξω, οπότε δεν μπορώ να έχω πλήρη εικόνα μιας και δεν καθίσαμε μέσα. Δεν είναι πολύ μεγάλος πάντως κι έχει ζεστό φωτισμό. Μέσα δεξιά είναι η κουζίνα και οι τουαλέτες σε καλή κατάσταση όταν τις επισκέφθηκα.

Η εξυπηρέτηση γινόταν από ένα παλικάρι και μια κοπέλα. Η κοπέλα πραγματικά “πέταγε”, δεν έτρεχε απλά. Το παλικάρι μάλλον είχε χάσει λίγο το παιχνίδι καθώς κινούνταν με Ικαριώτικους ρυθμούς και δυστυχώς για εμάς, είχε αναλάβει το τραπέζι μας.

Η πρώτη κακή εντύπωση είναι ότι ενώ είχαμε κλείσει από νωρίς τραπέζι και δεν άλλαξε ο αριθμός της παρέας μας…δεν υπήρχαν καρέκλες, με αποτέλεσμα μια φίλη μας να περιμένει τουλάχιστον δέκα λεπτά όρθια (αμήχανη) μέχρι να καθίσει…κι αυτό το θεωρώ μεγάλη αγένεια. Επίσης στο τραπέζι μας δεν υπήρχαν ούτε τα αντίστοιχα σερβίτσια, οπότε περιμέναμε τουλάχιστον για το επόμενο εικοσάλεπτο με μισάωρο ακόμα. Δεν θα σας πω πότε ήρθαν τα ποτήρια γιατί θα κλάψουμε όλοι μαζί.

Βέβαια οφείλω να πω ότι ο σερβιτόρος μας ζήτησε συγνώμη και μας είπε ότι αυτό που βλέπουμε από πλευράς κόσμου, τους συμβαίνει πρώτη φορά και έχουν λίγο πνιγεί. Αυτό όμως δεν αποτελεί δικαιολογία για το ότι το τραπέζι μας (με προκράτηση) δεν ήταν έτοιμο.

Επίσης δεν μου άρεσε το γεγονός ότι προσπάθησε να μας αποτρέψει από το να πάρουμε ένα συγκεκριμένο πιάτο γιατί θα καθυστερούσε. Εμείς επιμείναμε λέγοντας ότι δεν έχουμε πρόβλημα και μετά από μια ώρα περίπου ξαναήρθε και μας είπε ότι θα καθυστερήσει άλλο τόσο…!

Στο θέμα του φαγητού τώρα παραγγείλαμε:

- Καλαθάκι Άνδρου, ένα συμπαθητικό τυρί χ 4,00€

- Τυροκεφτέδες…τίποτα περισσότερο από τυροκροκέτες που μας φάνηκαν προκατ. Αν κάνω λάθος σε αυτό, τότε απλά δεν ήταν τίποτα το σπουδαίο χ 4,00€

- Σαλάτα πράσινη μεσογειακή με μαρούλι λιαστή ντομάτα σουσάμι και παρμεζάνα χ 4,00€. Φρέσκια μεν, εντελώς αδιάφορη δε. Δεν είχε καμία ένταση ή κάποιο αξιόλογο ντρέσινγκ.

- Ταμπουλέ, δροσερό και ζουμερό χ 3,50€

- Παστουρμαδοπιτάκια μικρά νόστιμα χ 4,50€

- Τηγανιά χοιρινή Ανδριώτικη που δεν μας ενθουσίασε χ 4,80€
Δεν κατάλαβα τι διαφορά έχει από μια κοινή τηγανιά, και ποιο στοιχείο είναι αυτό στο οποίο ξεχωρίζει ώστε να την χαρακτηρίζει ως Ανδριώτικη;; Πολύ αδιάφορη γεύση.

- Ψητά λαχανικά χ 4,50€. Από τα πιο κακά πιάτα που δοκιμάσαμε. Σε στάδιο άψητο σχεδόν, πράγμα που δεν μου αρέσει καθόλου και με μικρή ποικιλία λαχανικών, νομίζω μόνο πιπεριά, καρότο, και κολοκύθι …

- Πατάτες τηγανιτές σε κύβους, καλές χ 2,50€

- Κοτόπουλο φιλέτο συμπαθητικό χ 5,50€

- Κοτομπέικον με κρέμα γάλακτος χ 6€. Κομματάκια φιλέτου κοτόπουλου τυλιγμένα με μπέικον κι από πάνω κρέμα γάλακτος. Ήρθε χλιαρό και επίσης δεν ενθουσίασε κανέναν γευστικά.

- Φουρτάλια (που έτσι την έγραφαν στο δελτίο παραγγελίας και όχι φρουτάλια…δεν ξέρω πιο είναι το σωστό), 10€…φωτιά…ανεξήγητη! Κοινώς…ομελέτα ενισχυμένη με πατάτα και λίγο λουκάνικο μέσα. Πανάκριβο πιάτο θεωρώ για τα δεδομένα και τις γενικότερες τιμές του μαγαζιού. Από την τιμή και μόνο είχα πολύ μεγαλύτερες προσδοκίες. Γι’ αυτό και ρώτησα τι περιέχει. Μας απάντησε ο σερβιτόρος: “πολλά πράγματα, αυγά, πατάτες, λουκάνικο…ούυυυυ”!

Όταν δοκιμάσαμε την ομελέτα, ψάχναμε όλοι στην παρέα να ανακαλύψουμε το παρατεταμένο κι ενθουσιασμένο “ουυυυυ”, τα υλικά δηλαδή που θα την έκαναν να ξεχωρίζει και να αξίζει τα λεφτά της. Δεν τα βρήκαμε ποτέ όμως. Είχε πάρα πολύ ποσότητα σε πατάτα και ελάχιστο λουκάνικο. Η μόνη της διαφορά από μια κοινή ομελέτα είναι ότι γίνεται φουσκωτή πολύ, γιατί έχει περισσότερα αυγά.

Σε μένα όμως αυτό δεν έκανε εντύπωση, γιατί έτσι "τούμπανο" και γευστικότερη την έφτιαχνε η μανούλα μου, με τρία μόνο ταπεινά υλικά... αυγά-πατατούλες και λίγη φέτα. Όταν δε, μας ρώτησε τις εντυπώσεις μας, του είπαμε ότι ήταν εντελώς ανάλατη και μας απάντησε ότι έπρεπε να του ζητήσουμε το αλάτι.

Αυτό κάθε άνθρωπος που ασχολείται με το φαγητό καταλαβαίνει ότι είναι ανώφελο σε ένα τέτοιο έδεσμα. Αν ήταν σούπα μάλιστα, θα έστρωνε. Αλλά είναι σαν να φτιάξω ένα κέικ άγλυκο και να προσθέσω από πάνω ζάχαρη. Θ’ αλλάξει κάτι;; Δεν θα βελτιώσει το τελικό αποτέλεσμα. Αυτό ήταν το πιάτο που ήρθε τελευταίο…στις 12:40 για την ακρίβεια! Ας είναι, τουλάχιστον μας έφυγε η απορία.

- Ντολμαδάκια γιαλαντζί που τ’ άφησα τελευταία επί τούτου, γιατί ήταν το ωραιότερο πιάτο της βραδιάς πραγματικά. Ήταν χειροποίητα αναμφισβήτητα με μπόλικο λεμονάκι όπως μου αρέσουν. Γι’ αυτό και πήραμε 2 μερίδες χ 4€.

Ήπιαμε 2 μπύρες Kaiser x 3,50€, 2 μύθος χ 3€ και τρία τέταρτα λευκό κρασί χ 2€ που η φίλη που το ήπιε είπε ότι ήταν εξαιρετικό.

Ο τελικός λογαριασμός μαζί με το ψωμί χ 0,40€ και κορμό κερασμένο ήρθε στα 82,30€ ήτοι 16,46€/άτομο, τιμή πάρα πολύ καλή αν την δούμε σε συνάρτηση με τα 13 πιάτα που πήραμε συνολικά.

Όμως επειδή το vfm πρέπει να έρχεται σε συνάρτηση και με την ποιότητα πάνω απ’ όλα, δεν ξέρω αν τελικά συνάδουν όλα αυτά. Και δεν εννοώ την ποιότητα από πλευράς πρώτων υλών, αλλά από την άποψη εκτέλεσης των συνταγών και του τελικού γευστικού αποτελέσματος.

Συμπέρασμα: Η εμπειρία μου στους Μένητες δε μπορώ να πω ότι μου άφησε θετικές εντυπώσεις και αυτή ήταν κοινή άποψη όλων των φίλων μου. Δεδομένης δε, της πολυμελούς παρέας μας δόθηκε η ευκαιρία να δοκιμάσουμε αρκετά πιάτα ώστε να έχουμε μια πιο σφαιρική εικόνα και άποψη. Έτσι δεν μπορώ να πω ότι έμεινα με απορίες, ώστε να έχω την επιθυμία να το επισκεφθώ ξανά για να δοκιμάσω κι άλλα πιάτα και να δώσω μια δεύτερη ευκαιρία. Αν έμενα κοντά ενδεχομένως να το έκανα.

Άρα υπό αυτές τις προϋποθέσεις εγώ δεν θα το πρότεινα. Ίσως βέβαια όπως είπα και παραπάνω να ήταν μια κακή μέρα, που όπως ξέρουμε σε όλους μας μπορεί να συμβεί. Αυτός είναι και ο λόγος που έβαλα 3 στο vfm και στη γεύση, στα οποία κάτω από άλλες συνθήκες θα έβαζα 2 ή 2.5 αν μπορούσα.

Οπότε επειδή από τα συνολικά γραφόμενα συμπεραίνω ότι ίσως η δική μας εμπειρία να ήταν η εξαίρεση του κανόνα, όσοι μένετε κοντά ή σας βγάλει ο δρόμος, κρίνετε εσείς αν θέλετε να κάνετε μια δοκιμή. Άλλωστε οι τιμές είναι πολύ προσιτές.