American Style - Κηφισιά, Αθήνα

Από τις εξορμήσεις στα goody’s (που τις θεωρούσαμε έξοδο) στα εφηβικά χρόνια και τα deliveries από simply burgers στα πρώτα εργασιακά χρόνια (όταν ψάχναμε για ένα γρήγορο φαγητό) περάσαμε επιτέλους σε άλλο επίπεδο γευστικής αναζήτησης. Τώρα θέλουμε gourmet burger που θα κάτσεις να το απολαύσεις σαν να τρως κυριλέ γεύμα, αλλά χωρίς να πληρώσεις και αναίτια ένα τρελό ποσό για ένα μπιφτέκι ανάμεσα σε δύο ψωμάκια, όπως συμβαίνει σε κάτι δήθεν μαγαζιά των Β. Π.

Στην Κασσαβέτη λοιπόν, στον πιο κεντρικό δρόμο της Κηφισιάς, «κρύβεται» ένα μικρό διαμαντάκι. Και λέω «κρύβεται» γιατί ρε παιδί μου τα καλά μαγαζιά δεν είναι ποτέ σε κεντρικό πεζόδρομο, είναι σχεδόν κανόνας. Σχεδόν.

Μπαίνεις λοιπόν σε ένα άνετο χώρο που κυριαρχεί το ξύλο και θυμίζει λίγο αμερικανιά. Αλλά το burger από αυτούς τους cowboy-δες (όπως μάθαμε να το λέμε λάθος) το μάθαμε. Τα τραπεζάκια άνετα και σε απόσταση μεταξύ τους για να νιώθεις ακόμη πιο άνετα, παίζει και καναπές, παίζει και παιδικό καρεκλάκι αν το ζητήσεις. Τουαλέτες πεντακάθαρες. Η υποδοχή ευγενέστατη και με χαμόγελο.

Το menu φυσικά εστιάζει στα burgers αλλά έχει επίσης κρεατικά, hot dogs και σαλάτες. Το καλό είναι ότι βρίσκεται και σε stands έξω από το μαγαζί, οπότε ρίχνεις και μια ματιά πριν αποφασίσεις αν θα μπεις. Απλή ιδέα που εφαρμόζεται παραδοσιακά σε νησιά και τουριστικές περιοχές αλλά στο μεγάλο χωριό που είναι η Αθήνα για κάποιο λόγο (θεωρείται ακαλαίσθητο ? ξέρω γω…) δεν το συναντάς συχνά.

Τι δοκιμάσαμε ?

· Σαλάτα με ντοματίνια, μοτσαρέλλα και βαλσάμικο, νόστιμη και δροσερή.

· Burger fried egg. Εδώ ρωτήθηκα και πως θέλω το μπιφτέκι μου. Έχει τηγανητό αυγό (ε, φυσικά), τσένταρ, μπέικον και μια σως που δένει τέλεια. Το μόνο foul οι πατάτες που το συνοδεύουν, καθώς θυμίζουν περισσότερο chips και είναι εξαιρετικά λεπτές χωρίς όγκο.

· Βurger κοτόπουλο με τυρί, ντομάτα, σως. Εξίσου νόστιμο!

· Λευκό κρασί μοσχοφίλερο.

Ο λογαριασμός ήρθε στα 25 €, θα έλεγα ότι χρειάζονταν και κάποιο συνοδευτικό ακόμη για να πούμε ότι χορτάσαμε πλήρως (είμαστε και φαγανοί) αλλά και πάλι πολύ καλή σχέση τιμής – ποσότητας. Για σχέση τιμή – ποιότητας, δεν το συζητώ, μιλάμε για άριστα.

‘Αφησα τελευταίο το θέμα της εξυπηρέτησης για να δώσω βάση. Εν αρχή τα αυτονόητα (service, ταχύτητα, ευγένεια) για τα οποία κανένα παράπονο δεν μπορούμε να έχουμε. Δεύτερο extra μπράβο γιατί μας πρόσθεσαν νερό χωρίς παγάκια και με καλαμάκι για τη μικρή χωρίς να πούμε εμείς τίποτα! Το κερασάκι όμως μπήκε όταν μετά το τυπικό «μείνατε ευχαριστημένοι ?» ζητήθηκε η άποψη μας για τυχόν αρνητικά που χρίζουν βελτίωσης. Για σεμινάριο, έτσι ακριβώς κάνεις τον πελάτη να νιώσει οικειότητα.

Θα μας ξαναδείτε σίγουρα.