Cafe - Restaurants - Εξάρχεια, Αθήνα

Μεγάλο το διάστημα από την τελευταία μου κριτική αλλά δυστυχώς φίλοι μου η καθημερινότητα είναι σκληρή και το κυνήγι του μεροκάματου δεν μας αφήνει πολύ χρόνο για να κάνουμε πράγματα που μας αρέσουν και μας ευχαριστούν.

Φυσικά πάντα παρακολουθώ το φόρουμ και απολαμβάνω τις όμορφες κριτικές σας παίρνοντας ιδέες για τις λιγοστές εξόδους μου.

Σήμερα λοιπόν που βρήκα την ευκαιρία είπα να μοιραστώ μαζί σας την γευστική μου εμπειρία στο Salero ένα Σάββατο βράδυ.

Η επιλογή ήταν εντελώς τυχαία... Ευρισκόμενοι στην Ιπποκράτους ύστερα από μία καταπληκτική μουσική παράσταση στο θέατρο Διάνα με τον Βασίλη Παπακωνσταντίνου και το Χρήστο Θηβαίο (κείμενα Οδυσσέα Ιωάννου και σκηνοθεσία Παντελή Βούλγαρη) και σε αναζήτηση κοντινού εστιατορίου ώστε να κλείσει ακόμα πιο όμορφα η βραδιά, βρεθήκαμε στην πλατεία Εξαρχείων.

Εδώ να σημειώσω ότι η αρχική μας σκέψη ήταν να επισκεφθούμε γνωστό κεμπαμπτζίδικο της πλατείας Μοναστηρακίου όπου αν και γνωρίζουμε χρόνια την χαμηλή ποιότητα του, όλως τυχαίως το φόρουμ έχει γεμίσει με υπέροχες κριτικές (όλα τεσσάρια) και μάλιστα από χρήστες που (πάλι όλως τυχαίως) έχουν γράψει ΜΟΝΟ μία κριτική!!!

Αφού λοιπόν κλείσαμε τ' αυτιά μας στις σειρήνες που μας παρακινούσαν στα υπέροχα (???) κεμπάπ βρεθήκαμε στην Βαλτετσίου και το Salero, 5 άτομα κατά τα μεσάνυχτα.

Στην είσοδο μας υποδέχθηκε ένας ευγενέστατος κύριος όπου μας ρώτησε αν καπνίζουμε ώστε να μας τοποθετήσει στον αντίστοιχο χώρο. Εμείς λόγω των δύο κυριών της παρέας μας οι οποίες είναι καπνίστριες επιλέξαμε τον χώρο καπνιζόντων στην πίσω μεριά. Ο εκεί χώρος δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο (δεν ξέρω πως διαμορφώνεται το καλοκαίρι – μου έχουν πει σαν αυλή) σε αντίθεση με τον εσωτερικό που είναι πολύ όμορφος, ζεστός και με όμορφο συνδυασμό χρωμάτων. Εγώ αν και μη καπνιστής ομολογώ ότι δεν δυσκολεύτηκα καθόλου εκεί καθώς λειτουργούσε άψογα το σύστημα εξαερισμού. Μπράβο τους, αυτό δείχνει επαγγελματισμό και σεβασμό στον πελάτη.

Το σέρβις ήταν απλό και γρήγορο. Ευγενέστατη η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε και παρόλο το φόρτο εργασίας δεν δυσανασχέτησε ούτε μια στιγμή στις ερωτήσεις και τις απορίες μας, κατατοπίζοντας μας επαρκώς για το περιεχόμενο του καταλόγου.

Πολύ καλή εντύπωση μου έκαναν και οι χρόνοι στο σέρβις όπου: Τα ορεκτικά ήρθαν όπως έπρεπε σε λογικό χρόνο και τα κυρίως ΟΛΑ ΜΑΖΙ σε επίσης σωστό χρόνο απ΄ όταν τελειώσαμε τα ορεκτικά. Αυτό δείχνει έναν καλό προγραμματισμό και μια καλή συνεργασία της “σάλας” με την “κουζίνα”.

Αμέσως μετά την παραγγελία και προς αναμονή των πρώτων πιάτων μας έφεραν δροσερό νερό σε κανάτα και πολύ γευστικά και όμορφα σε εμφάνιση ψωμάκια (σαν muffins) με ελίτσες και ελαιόλαδο. Εξαιρετικά!!!

Για πρώτο πήραμε μία μερίδα κεμπάπ αρνίσια (καλύτερα και από κεμπαμπτζίδικο) πατάτες brava με δύο σως (καλές) και διάφορα τάπας (αρκετά καλά).

Για κυρίως δοκιμάσαμε: Τορτελίνι με χαμόν, κοτόπουλο και κρέμα παρμεζάνας. Λίγο λιπαρό αλλά πολύ γευστικό και με όμορφα δεμένη την σάλτσα του. Μπιφτέκι σχάρας με σάλτσα μπάρμπεκιου λεμόνι (καλό) Ένα φιλέτο κοτόπουλο σωτέ με σάλτσα μαστίχα και πουρέ (εξαιρετικό) και ένα χοιρινό εσκαλόπ με σάλτσα ουίσκι, μανιτάρια και σουφλέ σελινόριζας (επίσης εξαιρετικό). Τέλος πήραμε και ένα μπούτι φιλέτο κοτόπουλο σχάρας μαριναρισμένο σε γιαούρτι, λάιμ και σαφράν, το μοναδικό πιάτο που μου έκανε αρνητική εντύπωση, κυρίως για το ότι κάτω από την σάλτσα του, το μπούτι ήταν ακαθάριστο με όλη την πέτσα και το “νεύρο” του. Πολύ άσχημη αίσθηση και υφή, πιστεύω ότι αυτό πρέπει να αλλάξει άμεσα.

Τέλος δοκιμάσαμε κλασική Σαγκρία σε κανάτα του 1 lt η οποία ήταν η καλύτερη απ όσες έχω πιεί. Δροσερή και γευστική!!!

Για όλα αυτά συν δυο αναψυκτικά πληρώσαμε κοντά στα 125 ευρώ, ποσό που θεωρώ ακριβό μεν χωρίς να τα κλαίω δε καθώς έμεινα πολύ ευχαριστημένος από την γενική εικόνα. Σίγουρα όμως μια μικρή διόρθωση των τιμών προς τα κάτω είναι επιβεβλημένη.

Εννοείται πως θα ξαναπάω δοθείσης ευκαιρίας κυρίως για να δοκιμάσω την Παέγια του και τις υπόλοιπες γεύσεις του...

Καλή συνέχεια φίλοι μου καλοφαγάδες μου, να είστε πάντα καλά!!!