Τοπική ελλ. κουζίνα - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Παρασκευη βραδυ.

Ηταν το τελος μιας λιαν δυσκολης εβδομαδας επαγγελματικα και εγω λυσσαγα να βγω να ξεσκασω! Γεγονος ειναι οτι ειχα κανονισει κατι, αλλα δυστυχως την τελευταια στιγμη ακυρωθηκε. Εκανα δυο-τρεις προσπαθειες ακομα, αλλα τι κριμα, στεφθηκαν με απολυτη αποτυχια! Εφαγα πορτα, κατα το κοινως λεγομενον... Και ετσι μισοαπογοητευμενος οπως ημουν και ετοιμαζομουν να γυρισω σπιτι, ετσι, εντελως αναπαντεχα και αουτ οφ δε μπλου (που θα'λεγαν και στην πατριδα μου, τα ορεινα Καλαβρυτα), χτυπαει το τηλεφωνο. Ηταν η καλη φιλη μου η Μανια απο τον Πειραια. Μολις μου προτεινε βολτα στα μερη της, δεν εφερα καμια αντιρρηση.

Γεγονος ειναι πως απο στεκια φαγητου η ποτου στον Πειραια, εχει μαυρα μεσανυχτα. Στα φαναρια της Συγγρου κατεβαινοντας προς την παραλια, εψαξα στο ask4food. Ηθελα κατι απλο, με καλες γευσεις και σχετικα οικονομικο (αν γινεται... ). Αρκετα ψηλα στις αξιολογησεις υπηρχε "το ακρι", ενα μικρο μαγαζακι στην Ακτη Θεμιστοκλεους, μπροστα στη θαλασσα, οπως πολλα ακομα εκει κοντα, με βασικο αντικειμενο το ψαρι. Η αγαπητη Τζια αλλα και αρκετοι ακομα εμπιστοι απο τους χρηστες ειχαν δωσει καλες κριτικες. Λεω, Οκ. Το'χουμε!

Ο χωρος δεν ειναι κατι αξιο λογου, ειδικα για χειμωνα καιρο, μεσα δηλαδη. Καθεσαι σε καθαρα και νοικοκυρεμενα μεν τραπεζοκαθισματα, αλλα απο την αλλη, δεν υπαρχει και κατι εκει μεσα να σου τραβηξει το ματι. Ασε δε που η θαλασσα τα βραδια δε φαινεται, κι'ας καθεσαι σχεδον ακριβως μπροστα της. Αξιζει εδω να σημειωσω, οτι αν καποιος θελει θεα, πολυ καλυτερη επιλογη ειναι το παταρακι του μαγαζιου, απο κει φαινεται ενα αρκετα μεγαλο κομματι του λιμανιου. Δυστυχως αυτο το ειδα, αρκετα αργοτερα, οταν θελησα να κατευθυνθω προς την(καθαρη και νοικοκυρεμενη επισης)τουαλετα. Στα του φαγητου, εμεις πηραμε:

-Παντζαρια. Δε θα σου πω πως τρελαθηκα, αλλα ηταν και αρκετα ποσοτικα και νοστιμα. Με αριστα το 10, ενα 7 ειναι οκ.

-Γαυρος μαρινατος. Γεγονος ειναι πως δε θεωρω τον εαυτο μου πολυ φαν, ομως η παρεα σχεδον ξετρελαθηκε! Αρα 8 στα 10 εδω.

-Μακαρουνες με σιτάκα Κασσου και καραμελωμενα κρεμυδια. Πολυ νοστιμο το παραδοσιακο ζυμαρικο, βρασμενο οσο πρεπει και δεμενο τελεια με την Κασσιωτικη σιτακα (ενα ειδος μαλακου, λευκου τυριου). Τα κρεμμυδια τα καραμελωμενα θα μπορουσαν να ειναι λιγοτερα, τονιζαν τη γευση με εναν τροπο μαλλον αποθαρρυντικο, τουλαχιστον για τα γουστα μου. Παρολα αυτα θα αξιζε στο πιατο ενα 8 στα 10.

-Μυδια αχνιστα. Εδω το θεμα θελει συζητηση. Ποσοτικα θα ελεγα οκ, τα μυδια παντα σερβιρονται σε μεγαλη πιατελα, δε γινεται αλλιως διοτι το οστρακο δε χωραει σε κατι μικρο. Το ζουμακι τους (παρα το σκορδακι και τον μαιντανο του)δε θα το ελεγα αξιοπροσεκτο, εχω δοκιμασει πολλες φορες αρκετα καλυτερους συνδυασμους. Επιπλεον, ειχε πολυ εντονο το αρωμα του ουζου (που δεν συμπαθω), ενω εγω προτιμω το τσιπουρο η το λευκο κρασακι. 6 στα 10 λοιπον.

-Σαγανακι με γαριδες. Πολυ μεγαλη μεριδα, με αφθονο λευκο τυρι λιωμενο σε νοστιμη κοκκινη σαλτσα και αρκετες ευμεγεθεις γαριδες. 7 στα 10.

-Μισο κιλο λευκο κρασακι. Τιποτα ιδιαιτερο, 5 στα 10 ειναι μια χαρα.

-Λουκουμαδακια για κερασμα. Μαλλον αποτυχυμενα απο αποψης υφης, μιας και ηταν μαλακα και οχι τραγανα οπως θα επρεπε, πραγμα που τα καθιστουσε μετρια και σαν γευση. Να πω ομως πως ηταν πολυ νοστιμο το μειγμα μελιου το οποιο τα καλυπτε.

Για ολα αυτα (με τη Μανια εχουμε αυτο το κακο ελαττωμα: παραγγελνουμε πολλα και τελικα μενει αρκετο φαγητο στα πιατα), πληρωσαμε 36,90. Δε γραφω τις τιμες αναλυτικα, γιατι αν διαβασεις την αποδειξη που μας εφεραν θα τρελαθεις, αποκλειεται να καταλαβεις τι κοστιζε το καθε τι. Δεν προσπαθησα να ζητησω εξηγησεις γι'αυτο (πραγμα που θα εκανα καπου αλλου), γιατι σεβάστηκα το γεγονος οτι ο σερβιτορος, ο κυριος "πορτοκαλαδα θετε?" (οπως λιαν επιτυχημενα τον χαρακτηρισε και η Τζια σε προηγουμενη κριτικη) ισως να μην ηταν σε θεση να το κανει με ευχερεια...

Ωστοσο, οτι και να πεις, ο λογαριασμος για ολα αυτα ηταν μια χαρα. Αν ειχαμε παρει ενα πιατο λιγοτερο (που θα μπορουσαμε ανετα να κανουμε), ισως να πληρωναμε κατω και απο 30. Στο V4M δηλαδη το μαγαζι τα σπαει. Στα μειονεκτηματα του μαγαζιου, οι οσμες της κουζινας. Μετα απο κει τα ρουχα πανε κατευθειαν για πλυσιμο! Στα θετικα ομως η θεση του. Μια χαλαρη βολτα μετα το φαγητο, διπλα στη θαλασσα, στα βραχια της Πειραικης οπως τα λενε, αποτελει εξαιρετικο επιλογο.

Θα ξαναπηγαινα ευχαριστως! Ιδιως το καλοκαιρι στη συμπαθεστατη βεραντουλα!