Μοντέρνες ταβέρνες - Αγ.Δημήτριος, Αθήνα

Το μαγαζί χάρις στις κριτικές του ask4food το είχαμε ήδη επισκεφθεί. Βέβαια δεν είχαμε δοκιμάσει όλα τα πιάτα του. Η βραδιά με όλη την παλιοπαρέα του ask4food ήταν πολύ ωραία και σίγουρα αυτό είναι το καλύτερο της βραδιάς. Δεν θα πώ πολλές λεπτομέρειες καθώς οι άλλοι φίλοι έχουν δώσει πολύ καλή ανάλυση του εστιατοριού και του φαγητού.

Απλός μικρός εσωτερικός χώρος βιομηχανικού στύλ με ανοιχτή κουζίνα, που το κάνει πιο παρεϊστικο και εμένα μου δίνει μια πιο μεγάλη ασφάλεια το ότι έχω οπτική επαφή με την κουζίνα, οτι αυτό που θα φάω μπορεί να μην είναι αναγκαστικά νόστιμο αλλά σίγουρα είναι πιο "καθαρό".
Γενικά ελαφριά διακόσμηση, φωτεινός χώρος, ψηλοτάβανος και καθαρός. Ο εξωτερικός χώρος πιστευώ ότι το καλοκαίρι είναι πολύ καλύτερος.

Οι γεύσεις που δοκιμάσαμε ήταν όλες ένα πότ πουρί απο τα κυριότερα πιάτα του μενού αυτής της μοντέρνας ταβέρνας. Την σαλάτα με κολοκύθι και αβοκάντο δεν την δοκίμασα καθώς δεν ήταν του γούστου μου αλλά οι αντιδράσεις απο την υπόλοιπη παρεά ήταν πολύ καλές για αυτό το πιάτο. Την Ελληνική σαλάτα με ντοματίνια, κάπαρη, ελιές, φέτα και παξιμάδι την τιμήσαμε δεόντως και μας άρεσε πολύ. Λουκουμάδες φέτας, δεν ενθουσιάστηκα ούτε χαλάστηκα, αλλά θα ήθελα λίγο πιο πλούσια γέμιση. Κολοκυθοκεφτέδες, δεν είναι το φόρτε μου αλλά δοκίμασα και τους βρήκα καλούς. Ταλαγάνι ψητό με μαρμελάδα, είμαι φάν τρελός και η εκτέλεση αυτή ήταν πολύ καλή και πήρε το βραβείο μου για το πιο ωραίο ορεκτικό της βραδιάς.

Στα κυρίως δοκιμάσαμε την μοσχαρίσια μπριζόλα, πολύ καλή ποιότητα, ωραίο ψήσιμο και νοστιμότατη. Μπιφτέκι μοσχαρίσιο πολύ ωραίο και μυρωδάτο, γευστικότατο. Κοντοσούβλι κοτόπουλο επίσης νόστιμο και καλοψημένο.

Στα γλυκά που προσφέρθηκαν όπως σοκολατόπιτα, πορτοκαλόπιτα και μπανόφι δεν ενθουσιάστηκα. Να τονίσω ότι δεν ήταν τα χειρότερα απλά ένιωσα μια ανισοροπία στις γεύσεις των ορεκτικών και των κυρίως σε σχέση με τα γλυκά.

Η εξυπηρέτηση για το γεγονός ότι ήταν ένα μόνο άτομο (ο ιδιοκτήτης) ήταν πολύ καλή, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί την συγκεκριμένη βραδιά που ήξερε ότι θα είναι γεμάτος και δή απο τους πιο δημοφιλής χρήστες του ask4food (στους οποίους και προφανώς στόχευε) δεν μπορούσε να έχει έναν σερβιτόρο παραπάνω και σίγουρα λίγο μεγαλύτερη ποσότητα για να σερβίρει μίας και η ποσότητα ήταν καλή για δοκιμή αλλά όχι για φαγητό?

Οι τιμές του είναι φυσιολογικές με μια τάση πρός το λίγο πιο ακριβές για το μαγαζί και για την ποσότητα. Σε κάθε περίπτωση μπορείς εάν δεν τρώς πολύ να πάει ένα ζευγάρι να φάει 2 πιάτα,1 σαλάτα,1 ορεκτικό (χωρίς ποτά) και να πληρώσει γύρω στα 40 ευρώ.

Ευχαριστούμε για την φιλοξενία! Ήταν μεγάλη χαρά που είδαμε τους χρήστες του ask4food που διαβάζουμε κάθε μέρα εδώ και χρόνια τις κριτικές τους αλλά δεν είχαμε βρεθεί απο κοντά.