Ιταλία - Μαρούσι, Αθήνα

Καθημερινή βράδυ επαγγελματικό δείπνο 2 ατόμων επισκεφθήκαμε το Pausa το οποίο απο προηγούμενη επίσκεψη είχα γνωρίσει.

Σε ένα παράδρομο της Αγ. Κωνσταντίνου στο Μαρούσι με εύκολο παρακάρισμα το βράδυ κυρίως αλλά και με ιδιωτικό πάρκινγκ απέναντι. Χώρος πολύ ωραίος, με το που μπαίνεις με έναν χώρο με χαμηλό φωτισμό και τζάμια οπου με ειδική θερμοκρασία φυλάσσονται κρασιά. Απο την άλλη πλευρά υπάρχει μια μπάρα και κάποια τραπέζια για ποτό.
Προχωρώντας στο βάθος μια μουσική απο τα ηχεία σε δυνατό τόνο όχι όμως σε σημείο που να μη μπορείς να μιλήσεις, συναντάμε ωραία τραπέζια με καναπέδες ή μεγάλες άνετες καρεκλες με ταπετσαρία και επενδυμένους τοίχους με ωραία φωτιστικά. Ωραιός χώρος όπου είναι εμφανές ότι έχει επέμβει διακοσμητής και έχουν πέσει χρήματα για να δημιουργηθεί.

Καθίσαμε σε ένα τραπέζι στο βάθος σε ένα μεγάλο στρογγυλό τραπέζι ωραία στρωμένο με λινές πετσέτες και ωραία σερβίτσια. Απο εκεί μπορούσαμε να έχουμε θεά σε όλο το μαγαζί και στα υπόλοιπα τραπέζια. Παρατήρησα αρκετά τον χώρο αλλά δεν θα αναφέρω άλλες λεπτομέρειες καθώς το φαγητό μετράει κυρίως.

Ο κατάλογος σε μια καρτέλα σε χαρτί ποιότητας πάπυρου με 2 όψεις περιλαμβάνει μια ποικιλία απο Ιταλικά πιάτα όπως ζυμαρικά, πίτσα, κρεατικά και ψάρια σε μια ισορροπημένη ποικιλία απ´ όλα τα πιάτα. Επιλέξαμε

Μπρουσκέτα (μικρά) με μαρμελάδα σύκου, παρμεζάνα και προσούτο (πολύ νόστιμα)

Σαλάτα με βαλεριάνα, αίσμπεργκ, ραντίτσιο, τραγανό προσούτο, μοτσαρέλα πανέ, αποξηραμένα σύκα και βινεγκρέτ βαλσαμικό. Φρεσκοκκομένη, μεγάλη, ευπαρουσίαστη και εύγευστη.

Πίτσα με λεπτή ζύμη με μοτσαρέλα, προσούτο, φρέσκια σάλτσα ντομάτας, φλείκς παρμεζάνας και ρόκα. Νοστιμότατη με πολύ καλή ποιότητα υλικών, μεγάλη υπερ-αρκετή για 2 άτομα.

Μπιφτέκι απο κιμά μοσχαρίσιο black angus με καπνιστή μαγιονέζα, πατάτες, σώς γιαουρτιού και ψητά λαχανικά σερβιρισμένο σε μια λεπτή μαύρη πέτρα (σαν πιάτο). Πολυ καλή ποιότητα κρεάτος, καλοψημένο και νοστιμότατο.

Φιλέτο απο φρέσκο λαυράκι με σάλτσα εσπεριδοειδών, κρέμα παντζαριού και αρμυρίκια. Καλό φαινόταν αλλά δεν το δοκίμασα οπότε δεν γνωρίζω την γευση του.

Όλα τα πιάτα ήταν "στολισμένα" ευπαρουσιάστα, εύγευστα και σε νορμάλ μέγεθος.

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή. Ο μέτρ νέος με τατουάζ κτλ ήρθε απο το τραπέζι μας την ώρα που κοιτάζαμε το μενού να μας δώσει προτάσεις και να μας λύσει τυχόν απορίες απο το μενού. Ο σερβιτόρος φρόντιζε να μας βάζει συνεχώς νερό στα ποτήρια μας και να μας σερβίρει στην αρχή τα ορεκτικά και την σαλάτα στα πιάτα μας και να αφήνει το υπόλοιπο στην μέση, ευγενέστατος και εξυπηρετικός. Πραγματικά το σέρβις ήταν 5 αστέρων.

Οι τιμές είναι λίγο πιο τσιμπημένες εάν και δικαιολογούνται απο τον χώρο, το σέρβις, την ποιότητα κτλ. Ενδεικτικά αναφέρω ότι η σαλάτα κόστιζε περίπου στα 11 ευρώ, η πίτσα γύρω στα 13 ευρώ και τα κυρίως 16 με 17 ευρώ. Ο λογαριασμός ήταν γύρω στα 60 ευρώ για 2 άτομα και απο το μενού που είδα μπορώ να πώ ότι ο λογαριασμός μπορεί να κινηθεί λίγο πιο κάτω εάν διαλέξουν λίγο πιο οικονομικά ή λιγότερα πιάτα αλλά μπορεί και να κινηθεί προς τα πάνω εάν πάρετε πιο ακριβά πιάτα ή και ακριβά κρασιά.

Νομίζω ότι είναι ένα πολύ ωραίο εστιατόριο για ένα επαγγελματικό γεύμα (είναι πολές οι εταιρίες γύρω-γύρω), για μια έξοδο μια Παρασκευή και Σάββατο βράδυ ή για μια ειδική περίσταση αλλά και για μια πολύ έξοδο για καλή Ιταλική κουζίνα.