12 Νοε 2015

Μετα απο τις πολυ καλες κριτικες που ειχαμε διαβασει για τον Μυστικο Κηπο, αποφασισαμε να το επισκεφθουμε, βραδακι Πεμπτης, μαζι με τη συζυγο και το μωρο μας!

Το παρκαρισμα στην περιοχη αρκετα δυσκολο, ευτυχως σταθηκαμε τυχεροι και βρηκαμε ακριβως απ' εξω..
Ο εσωτερικος χωρος του εστιατοριου ειναι σχετικα μικρος, με περιπου δεκα τραπεζια, χωρις να εντυπωσιαζει, και με τα τραπεζια αρκετα κοντα μεταξυ τους, κατι που μπορει να μην αρεσει σε πολλους, εμας βεβαια δεν μας ενοχλησε καθολου..

Η βαθμολογια μου αφορα τον εσωτερικο χωρο που καθισαμε και οχι την αυλη, που με μια γρηγορη ματια, μου φανηκε αρκετα καλη!

Παραγγειλαμε:
-Σαλατα κινοα με ελιες, ντοματα, μπροκολο και σως απο ταχινι. Πρωτοτυπη, δροσερη, γευστικοτατη, ~6,5€.

-Πατατες σκορδατες με αρσενικο Ναξου, εντονη η γευση του σκορδου, θα ηθελα περισσοτερο τυρακι, παρολαυτα, πολυ καλες, ~3,5€.

-Κανταιφακια με παστουρμα και κρεμα απο προβειο γιαουρτι, υπεροχα, χωρις ιχνος λαδιου, με διακριτη τη γευση του παστουρμα και πολυ ωραια παρουσιασμενα, ~5,5€.

-Πανσετα με πουρε σελινοριζας, το highlight της βραδιας! Το κρεας απιστευτα μαλακο, σωστη αναλογια ψαχνου-λιπους και ενας πουρες που παρακαλας να μην τελειωσει! Το πιατο αυτο ειναι αποδειξη πως ενα ταπεινο κομματι κρεατος, αν βρεθει στα καταλληλα χερια, μπορει να ανεβει αρκετα επιπεδα! Επισης πολυ ομορφα στημενο πιατο, ~9€.

-Αρνακι με χορτα και σαλτσα λεμονι, ωραιο πιατο αν και νομιζω οτι ελειπε κατι για να το απογειωσει, ~12€.

Ηπιαμε μισο λιτρο ροζε κρασι και μας κερασαν γιαουρτι με πολυ ωραιο γλυκο του κουταλιου!

Κλεινοντας, νομιζω πως τα παιδια που τρεχουν το εστιατοριο δειχνουν να αγαπουν αυτο που κανουν και να ενδιαφερονται συνεχως για να το εξελιξουν!
Εχουν αριστες πρωτες υλες και δεν δισταζουν να κανουν ευφανταστους συνδυασμους και να χρησιμοποιουν τοπικα προιοντα!

Βεβαια μια μικρη μειωση σε καποιες τιμες, θα ηταν σιγουρα καλοδεχουμενη!
Εννοειται πως το προτεινω, καθως προκειται, κατα τη γνωμη μου, για μια πολυ ενδιαφερουσα γαστρονομικη προταση!

12 Νοε 2015

nomad