11 Νοε 2015

MAHARAJA KITCHEN, ενα απο τα θετικα της συναντησης των μελων του ask4food, ηταν η ακρως εποικοδομητική ανταλλαγη αποψεων για διαφορα εστιατορια.
Μπορω να πω οτι στην ευρυτερη περιοχη του Πειραια εχω επισκεφτει πολλα μαγαζια, το συγκεκριμενο παρότι γνωριζα την υπαρξη του και ειχα διαβασει τις θετικες κριτικες, το απεφευγα για δυο λογους, ο πρωτος γιατι δεν με ενεπνεε εξωτερικα ο χωρος και δευτερον γιατι οσες φορες ειχα επισκεφτει το αντιστοιχο γειτονικο ειχα μεινει ευχαριστημενη.

Στην τελευταια συναντηση η φιλη nemo μου το προτεινε, οποτε εψαχνα ευκαιρια να το δοκιμασω.

Πήγαμε Σαββατο βραδυ 4 ατομα με κρατηση(η οποια χρειαζοταν) οπως εχουν πει πολλοι πριν απο μενα ο χωρος ειναι συμπαθητικος, αν ομως παρεις την αποφαση να μπεις, αλλιως σε "φοβιζει"λιγο η γειτονια. Καθαριοτητα και ανεση μεταξυ των τραπεζιων για μενα δε χρειαζεται κατι αλλο.

Ο κυριος στην εξυπηρετηση απο την πρωτη μεχρι την τελευταια στιγμη ευγενικος, δυο θεματακια το ενα ειναι το κλασικό με το εμφιαλωμενο νερο, κακως που το δεχτηκαμε θα μου πειτε, και το δευτερο μια μικρη δυσκολια στη συννενοηση λογω της γλωσσας με καλη διαθεση ομως ολα λυνονται. Στα θετικα προσμετραται το κερασμα ενος γλυκου που μου θυμιζει λιγο τουλουμπα σχετικα καλο.

Στη γευση που ειναι και το σημαντικοτερο πηραμε λαχανικα πακορα (εξαιρετικα χωρις περιττα λαδια, γευστικότατα και πολυ μεγαλη μεριδα), ενα νααν με κιμα(φοβερο), ενα ρυζακι με ξηρους καρπους για συνοδευτικο (αξιοπρεπεστατο), ενα σικ κεμπαπ(ελιωνε στο στομα δεν εχω λογια ειλικρινα), ενα κοτοπουλο κορμα(νοστιμο μεν εχω φαει και καλυτερη εκδοχη του) και ενα κοτοπουλο τσεναι, καυτερο (αρκετα καλο). Ηπιαμε 2 μαγκο λασι, και 3 ροφηματα με μεντα και λαιμ (δε το χορταινα με τιποτα).

Για το vfm δεν εχω καμια αμφιβολια οτι αξιζε μεχρι τελευταιο ευρω (δωσαμε 14ευρω το ατομο με το σχετικο φιλοδωρημα).
Σας προτρεπω να το δοκιμασετε! Το βρισκω μαλλον το καλυτερο ινδικο σπευσατε απο ολη την Αττικη αν σας αρεσει η εθνικ κουζινα πραγματικα θα σας αποζημειωσει η γευση.

11 Νοε 2015

TOMIE