Ιταλία - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Καθημερινή βράδυ πήγαμε οικογενειακώς σε ένα μαγαζί που είχα καιρό σταμπάρει απο τις κριτικές των πολλών και έμπιστων φίλων του ask4food. Φτάνοντας με ρωτάει η γυναίκα μου: Τι σχέση έχει ο fratello με το μαγαζί αυτό?Γελώντας της απαντώ "Δικό του είναι".

Χώρος (3/4):

Ένας ωραίος εσωτερικός χώρος απλός, ψηλοτάβανος με "ελαφριά" διακόσμηση με ανοιχτή κουζίνα και με τραπέζια τα οποία διαθέτουν σωστή απόσταση μεταξύ τους. Οι τζαμαρίες χαρίζουν το πρωί φυσικό φώς και το βράδυ ένα χάζι στον δρόμο έστω ένα βλέμμα σε κάτι διαφορετικό απο ντουβάρι. Ο χώρος είναι καλός για τον χειμώνα αλλά η έλειψη αυλής(πέρα του μικρού πολύβουου πεζοδρομίου) για να βγούν τα τραπέζια έξω το καλοκαίρι γίνεται μεγάλο ανταγωνιστικό μειονέκτημα.

Γεύση (4/4):

Το μενού καλό με αρκετή και ενδιαφέρουσα ποικιλία. Πίτσες, μακαρονάδες, κρεατικά μέχρι και θαλασσινά (σε μακαρονάδες).

Ξεκινήσαμε με το πανέρι με μικρές φοκάτσια συνοδευόμενες απο μια σώς (νοστιμότατες και οι φοκάτσια και η σώς). Βαθμολογία 7.5/10.

Σαλάτα του Καίσαρα με κοτόπουλο φιλέτο ψητό (φρεσκότατη, νοστιμότατη, πλούσια σαν μερίδα, βαθμολογία 8/10)

Spring rolls τηγανητά με φύλλο με γέμιση τυριών και προσούτο (καλό σαν γευση χωρίς να με ξετρελάνει, βαθμολογία 6.5/10)

Πίτσα Μαργαρίτα σε μεγάλο μέγεθος με μείγμα τυριών (μοτσαρέλα και λευκό τσένταρ και ίσως άλλο ένα τυρί) φρέσκια σάλτσα ντομάτας και φρέσκια ντομάτα (νοστιμότατη, πολύ καλή ποιότητα υλικών, ωραία ζύμη, βαθμολογία 8.5/10)

Σπαγγέτι καρμπονάρα με φρέσκια παρμεζάνα τριμένη απο πάνω (σωστή μερίδα, λίγο al dente, νόστιμη με ποιοτικές πρώτες ύλες, βαθμολογία 8/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Εάν υπήρχε θα έβαζα 5 χαλαρά. Ο άνθρωπος ευγενέστατος μας είπε καθήστε ακόμα και σε μεγάλο τραπέζι. Μας ρώτησε εάν θέλουμε εμφιαλωμένο νερό ή βρύσης, το οποιό φρόντιζε και να ανανεώνει συνεχώς. Μας έφερε καρεκλάκι για το μωρό (κάτι που δεν περιμένει βρίσκεις εύκολα) και ακόμα παραπάνω μας έφερε χαρτί και μαρκαδόρους για να ζωγραφίσει το μωρό και μάλιστα όταν το μουτζούρωσε το τραπεζάκι όταν μας είδε να το καθαρίζουμε μας είπε μην αγχώνεστε δεν υπάρχει θέμα. Όλα τα πιάτα ήρθαν στην σωστή ώρα, ο άνθρωπος φρόντιζε όταν κάποιο πιάτο άδειαζε να το μαζέψει και γενικά ήταν ευγενέστατος και εξυπηρετικότατος. Ο λογαριασμός ήρθε με απόδειξη κανονικά και με κέρασμα 2 σφηνάκια λεμοντσέλο (λίγο πιο βαρύ απ´οτι συνήθως και όχι τόσο κίτρινο στο χρώμα του).

Value for money (4/4):

Όλα ήταν πολύ ωραία (χώρος, εξυπηρέτηση, ποιότητα υλικών, ποσότητα, γεύση κτλ) και το κερασάκι στην τούρτα ήταν ο λογαριασμός. Όλα τα παραπάνω κόστισαν 30 ευρώ περίπου, πιο αναλυτικά 1 ορεκτικό, μια σαλάτα,1 μεγάλη πίτσα και μια καρμπονάρα και φρεσκοψημένη φοκάτσια με ντίπ με κόστος 15 ευρώ το άτομο! Το θεωρώ πολύ ικανοποιητικό σαν ποσό.

Συμπέρασμα:

Άλλο ένα μικρό διαμαντάκι. Μια πολύ ωραία ανακάλυψη των φίλων, τους οποίους ευχαριστούμε για τις προτάσεις τους.
Σας το συστήνω να το επισκεφθείτε για μια χαλαρή έξοδο. Κάνει και delivery απ' ο,τι είδα, εάν μένετε κοντά αλλιώς με λίγο υπομονή οπλιστείτε για το παρκάρισμα στην περιοχή και καλή σας απόλαυση.