Μοντέρνες ταβέρνες - Αγ.Δημήτριος, Αθήνα

Γύρω στα τέλη του Οκτώβρη, βρέθηκα στη Σούμα Κολοκύθι μετά από πρόσκληση των διαχειριστών του site για μία βραδιά γευσιγνωσίας. Πριν ξεκινήσω την κριτική μου, θα ήθελα εκ βάθους καρδιάς να ευχαριστήσω τους διαχειριστές για την τιμή που μου έκαναν να με προσκαλέσουν και έτσι να μου δοθεί η ευκαιρία να γνωρίσω τα πρόσωπα πίσω από τα ψευδώνυμα των ανθρώπων που μας συνδέει η αγάπη για το καλομαγειρεμένο και ποιοτικό φαγητό.

Επειδή έχουν ήδη γράψει οι λοιποί συνδαιτυμόνες για το στήσιμο του μαγαζιού, θα αρκεστώ να πω ότι αποπνέει μια καθαριότητα, θεωρώ όμως ότι η κουζίνα και ο πάγκος δεν είναι σωστά τοποθετημένα στο χώρο. Δεν είναι κάτι που ενοχλεί παρόλα αυτά. Το μπάνιο είναι καθαρό, χρήζει όμως βελτίωσης ο χώρος, δείχνει σαν να είναι όλα πολύ παλιά.

Αυτά τα λίγα για το χώρο και πάμε τώρα στα ενδιαφέροντα, δηλαδή στο φαγητό!
Η παραγγελία ήταν διαλεγμένη με προσοχή από τους διαχειριστές έτσι ώστε να γευτούμε το δυνατόν περισσότερες γεύσεις από τον μικρό κατάλογο (συγκαταλέγεται στα θετικά).

Ξεκινήσαμε ζητώντας λίγη σούμα (εξ ου και το όνομα), και εισέπραξα μικρή απογοήτευση όταν ο ευγενικός ιδιοκτήτης μας κέρασε ένα σφηνάκι (πολύ καλή, γλυκόπιοτη και να σημείωσω ότι γενικά δεν την πίνω) και μας ενημέρωσε ότι δεν υπήρχε άλλη! Σφάλμα, ειδικά όταν το πρώτο συνθετικό του μαγαζιού είναι Σούμα! Αλλά ΟΚ, συμβαίνουν αυτά.

Άλειμα παντζάρι με γιαούρτι και ελάχιστες ελίτσες (χωρίς κουκούτσι): καλή γεύση, ίσα που ακούγεται το σκορδάκι, καταλαβάινεις το παντζάρι και καθόλου το γιαούρτι. Το ψωμάκι που το συνόδευε ωραίο αλλά πολύ λίγο.
Σαλάτα με ωμό κολοκύθι και αβοκάντο: σε όσους αρέσουν τα κολοκυθάκια, είναι πιάτο που το προτείνω ανεπιφύλακτα, πολύ δροσερό και υγιεινό, και πετυχημένα πρωτότυπο.

Σαλάτα με ρόκα: έχει ένα γλυκό dressing για να ισορροπίσει τη ρόκα, στο σύνολο συμπαθητική.

Η σαλάτα ντάκος ήταν κατά τη γνώμη μου αποτυχία σαν στήσιμο αλλά και η ποιότητα - φρεσκάδα των υλικών ήταν επίσης χαμηλή για τα δικά μου τουλάχιστον δεδομένα. Η μους τυριού άνευρη, και το παξιμάδι πανιασμένο, δεν μου άρεσε. Τα ντοματίνια χιλιοσερβιρισμένα σαν ιδέα.
Κολοκυθοκεφτέδες: υπάρχει μεγάλη απόσταση που πρέπει να διανύσει το εν λόγω μαγαζί για να φτιάξει σωστούς κολοκυθοκεφτέδες. Επειδή τυγχάνει να μου αρέσει πολύ το κολοκύθι, οι συγκεκριμένοι ήταν σχεδόν καμένοι απέξω, σχετικά άψητοι γευστικά αδιάφοροι. Το πιάτο αυτό θέλει οπωσδήποτε επανεξέταση γιατί το κολοκύθι αποτελεί και το δεύτερο συνθετικό του μαγαζιού, ως εκ τούτου οφείλει να τιμήσει το όνομά του!

Επόμενο ορεκτικό λουκουμάδες φέτας: έτσι και έτσι, νομίζω ότι σαν ιδέα ζυμάρι τηγανιτό με φέτα δεν είναι καλό. Πολύ τηγανίλα στο στόμα χωρίς κανένα λόγο. Η γεύση όχι άσχημη, θεωρώ ότι μια παραδοσιακή τυρόπιτα, έστω λίγο πειραγμένη θα ήταν καλύτερη λύση.

Και πάμε στο κατ' εμέ ωραιότερο ορεκτικό που γεύτηκα, το ταλαγάνι με μαρμελάδα ξηρών φρούτων. Υπέροχη γεύση, έξυπνος συνδυασμός υλικών, πραγματικά όποιος επισκεφτεί το μαγαζί πρέπει να παραγγείλει το ταλαγάνι.

Λουκάνικο πρασάτο: ίσως το πλέον απαράδεκτο πιάτο του μενού που δοκίμασα και εξηγώ: σχεδόν όλα τα πιάτα ανεξάρτητα από το αν μου άρεσαν ή όχι είχαν αξιοπρεπεή πρώτη ύλη. Το λουκάνικο δεν είναι μέσα σε αυτά, προτείνω να απευθυνθούν οι ιδιοκτήτες σε άλλον προμηθευτή.
Κοντοσούβλι κοτόπουλο από μπούτι: καλή γεύση μαλακό στο στόμα καλοψημένο και ωραία μαριναρισμένο. Το προτείνω οπωσδήποτε πρώτον για τη γεύση του και δεύτερον γιατί ήταν μια ωραία ιδέα για κοντοσούβλι, συνήθως σερβίρεται
χοιρινό κρέας.

Μπιφτέκια: εδώ χρειάζεται βελτίωση το ψήσιμο, η γεύση τίποτα το ιδιαίτερο.
Σπαλομπριζόλα: χμμμ, τι να γράψω για τη μπριζόλα. Είμαι κρεατοφάγος, δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε το πιάτο, έχω φάει σημαντικά καλύτερη σπαλομπριζόλα σε ταβέρνες (όχι μοντέρνες, αλλά κλασικές) θεωρώ ότι μπορούσε να είναι πιο μαλακή, δυστυχώς ήταν ανάλατη (σφάλμα που δεν διορθώνεται με το να προσθέσεις στο ψημένο κρέας αλάτι) και ιδιαίτερα λεπτή. Σίγουρα ένα πιάτο που δεν θα επέλεγα να ξαναδοκιμάσω (είμαι λίγο αυστηρή, αλλά όταν βάζεις το συγκεκριμένο πιάτο ως προμετωπίδα στον κατάλογο πρέπει να είναι σωστό). Η ποιότητα του κρέατος ήταν καλή, άρα κάτι δεν γίνεται σωστά στο ψήσιμο.

Τα κρασιά που δοκίμασα, λευκό και κόκκινο και τα δύο αξιοπρεπέστατα.
Και πάμε στο καλύτερο σημείο του μενού: τα γλυκά. Μην παραλείψετε να παραγγείλετε την υπέροχη πορτοκαλόπιτα, μυρωδάτη, ζεστή με συνοδεία παγωτού, επίγευση κανελίτσας πραγματικά αξίζει! Το μπανόφι δεν με ενθουσίασε, χωρίς όμως να μην είναι συνολικά αξιοπρεπές. Το σοκολατένιο γλυκό τύπου brownie, ωραίο όμως την παράσταση έκλεψε η πορτοκαλόπιτα.
Και τώρα στο σύνολο: νομιζω ότι κάθε καινούργιο εστιατόριο θα περάσει τις "παιδικές του ασθένειες" και νομίζω ότι η σούμα κολοκύθι είναι σε αυτό το στάδιο.

Τι θέλω να πω: τα υλικά που χρησιμοποιούνται είναι, με μικρές εξαιρέσεις, ποιοτικά όμως χρειάζεται να ξανασκεφτούν τους τρόπους παρασκευής ορισμένων πιάτων. Χωρίς να είναι άσχημα, δεν σου αφήνουν μία δυνατή εντύπωση που να σε κάνει να μπεις στο αυτοκίνητό σου για να ξαναπάς και να γευτείς κάτι συγκεκριμένο (εξαιρετικό είπαμε το ταλαγάνι και η πορτοκαλόπιτα).

Επίσης, σαν συνοικιακό μαγαζάκι είναι λίγο "κρύο" για να γίνει στέκι. Αυτά είναι ζητήματα που με λίγη αναδιοργάνωση φτιάχνονται. Εύχομαι καλή επιτυχία σε αυτή την προσπάθεια και μία τελευταία φιλική συμβουλή: οι τιμές πρέπει οπωσδήποτε να χαμηλώσουν, θα αναφέρω δύο παραδείγματα: περί τα 8€ για μια σαλάτα ντάκο και 14€ για τη σπαλομπριζόλα (στα οποία αναφέρθηκα παραπάνω) είναι επιεικώς πανάκριβα!!! Γενικά ο κατάλογος είναι εξαιρετικά ακριβός γι'αυτό που προσφέρεται και σε σχέση με την ποσότητα των μεριδών.

Συνοψίζοντας: οι γεύσεις αξιοπρεπείς, το περιβάλλον συμπαθητικό, τα παιδιά προσπαθούν όσο μπορούν, οι τιμές αδικαιολόγητα (κατά την ταπεινή μου γνώμη) υψηλές, η πρώτη ύλη ποιοτική. Αυτά με καλή διάθεση!