Τοπική ελλ. κουζίνα - Ν.Κόσμος, Αθήνα

Κυριακή μεσημέρι ανοίγω την wish list που επιτέλους έφτιαξα μετά απο τόσο καιρό, είμαστε οικογενειακά μέν αλλά με διευρυμένη σύνθεση οπότε παίρνω το θάρρος να αναλάβω προτοβουλία για το μαγαζί. Πολλοί γνωστοί αλλά και όχι τόσο γνωστοί φίλοι- χρήστες του ask4food γράψανε για το συγκεκριμένο μαγαζί οπότε το επισκέφθήκαμε μετά απο κράτηση 5 άτομα.

Χώρος (2/4):

Δεν είχα απαιτήσεις απο τον χώρο ήξερα περίπου τι να περιμένω. Θυμίζει φοιτητικό στέκι,2 μακρόστενοι χώροι, μικρά τράπεζακια, κάποια ποδήλατα παλιά δίνουν μια έξυπνη νότα στην διακόσμηση του μαγαζιού μαζί με τις τυπωμένες αφίσες απο παλιές ταινίες του αμερικάνικου κινηματογράφου κρεμαςμένες σε ένα σχοινί στην άκρη. Η κουζίνα-ψησταριά θυμίζει σουβλατζίδικο και γενικά είναι μικρή. Είδα μια σκάλα αλλά δεν ξέρω που οδηγούσε και όσον αφορά τον εξωτερικό χώρο, αυτόν δεν έτυχε να τον επισκεφθώ οπότε δεν μπορώ να τον περιγράψω. Ο χώρος βέβαια είναι καθαρός αλλά ούτε τα ποδήλατα, ούτε το ότι έχει διαφορετικό χώρο για τους καπνιστές και τους μη καπνιστές, επαρκούν για να τον χαρακτηρίσω κατάλληλο και ωραίο χώρο, και για αυτό εαν υπήρχε θα του έβαζα 2.5/4.

Γεύση (3/4):

Εδώ οι απόψεις της παρέας διχάστηκαν, κάποιοι λέγανε 2/4 και εγώ κυρίως έλεγα με τεκμηρίωση 3/4 και θα το αναλύσω παρακάτω.
Ο κατάλογος μικρός, οι μερίδες μικρές αλλά για χιλιοστή φορά σας κουράζω λέγοντας ότι για έμενα δεν ήταν αρνητικό. Πήραμε χωρίς υπερβολή τα 3/4 του καταλόγου, πιο συγκεκριμένα

Ταμπουλέ (νοστιμότατο, βαθμολογία 8/10)

Σαλάτα ντομάτα με μια ρόζ σάλτσα (νόστιμη, μικρή όμως σαν μερίδα, βαθμολογία 6.5/10)

Παξιμάδι Μυτιλήνης με ξινό λευκό τυρί Ιου και ντομάτα ψιλοκομμένη (αρκετά νόστιμη, πήραμε 2 μερίδες, βαθμολογία 7/10)

Φάβα πράσινη (δεν μου αρέσει η φάβα, οπότε δεν δοκίμασα αλλά στους υπολοίπους άρεσε πολύ, βαθμολογία 8/10)

Σαγανάκι τυρί στον φούρνο με ντοματίνι (δεν ενθουσίασε κανέναν, ήταν μέτριο, βαθμολογία 5.5/10)

Καβουρμάς με αυγό (δεν δοκίμασα, αλλά δεν άρεσε καθώς τον βρήκανε φοβερά αλμυρό και αφήσανε τον μισό, βαθμολογία 5/10)

Πατάτες τηγανιτές φρέσκιες (πήραμε 2 μερίδες, λίγο περίεργες για φρέσκιες ίσως είναι αυτές του εμπορίου νωπής πατάτας που έρχεται σε σακουλάκια με νερό στον καταστηματάρχη ή απλώς ήταν η ποικιλία της πατάτας, αλλά ήταν καλή, βαθμολογία 7/10)

Λουκάνικο (εκτός καταλόγου) νομίζω Τρίπολης είπε (πολύ νόστιμο μου φάνηκε προσωπικά αλλά δεν άρεσε σε όλους, βαθμολογία 7.5/10)

Μπιφτεκάκια μοσχαρίσια σκέτα χωρίς πατάτες ή κάτι (πήραμε 2 μερίδες, εμένα μου άρεσανε πολύ σε αντίθεση με τους υπόλοιπους που τα βρήκαν λίγο σφιχτά, βαθμολογία 8/10)

Κοτόπουλο μπούτι φιλεταρισμένο ψημένο στην σχάρα με μια σάλτσα μπάρμπεκιου (καλό, βαθμολογία 7/10)

Νομίζω ότι η κριτική μου δικαιολογεί το 3/4 στην βαθμολογία και χάνει το 3.5/4 απο το σαγανάκι και τα υπόλοιπα πιάτα που οι υπόλοιποι της παρεάς δεν τους άρεσαν όπως ο καβουρμάς και στην μικρή μου κόρη 20 μηνών που δεν της άρεσε το μπιφτέκι (ενώ κανονικά το λατρεύει! οπότε επιτρέψτε μου να τους αφαιρέσω μισό βαθμό για αυτό το λόγο)

Εξυπηρέτηση (3/4):

Ευγενικοί, χαμογελαστοί και προσθέτω στα θετικά το νερό σε κανάτα και το ότι είχαν παιδικό καρεκλάκι. Στα αρνητικά ότι έφεραν τα πιάτα σε άτακτη σειρά δηλαδή άργησε το σαγανάκι και ήρθε μαζί με τα κυρίως και ακόμα και στην αρχή το κάθε πιάτο ερχόταν ένα-ένα και με μια μικρή καθυστέρηση. Στα αρνητικά επίσης ότι ζητήσαμε λεμόνι και μας έφεραν χυμό λεμονιού και όχι φρέσκο λεμόνι. Το λάδι όμως που ζητήσαμε ήρθε σε κανονικό μικρό μπουκαλάκι.
Τέλος να βάλω στα αρνητικά ότι δεν μας κεράσανε τίποτα ούτε κάν ένα μικρό λικέρ μαστίχα ή κάτι, έχει γίνει θεσμός μέχρι και στα σουβλατζίδικα το κέρασμα πλεόν, όχι ότι το επιζητώ απλά είναι μια μικρή πράξη που δημιουργεί ένα θετικό συναίσθημα.

Value for money (3/4):

Για όλα τα παραπάνω μαζί με ένα ποτήρι μπύρα (Ροδίτικη μας είπε) και ένα καραφάκι ούζου πληρώσαμε 83 ευρώ με απόδειξη κανονικά. Εάν υπολογίσω ότι είμασταν 4 άτομα και 1 μωρό, τα 20 ευρώ το άτομο για τα τόσα που πήραμε (βέβαια τονίζω ότι κάποια ήταν μικρές μερίδες) και για την γεύση (που έμενα μου αρεσε) θεωρώ ότι οι τιμές είναι καλές.

Συμπέρασμα:

Ένα φοιτητικό στέκι εάν κρίνω απο τον χώρο, με μικρό κατάλογο αλλά με άποψη. Νεά παιδιά χαμογελαστά στο σέρβις, καλές τιμές με μικρές ή γυμνές μερίδες χωρίς κάποιο συνοδευτικό κτλ.
Αντιφατικά ίσως σας φαίνονται όλα αυτά! Μάλλον δίκιο έχετε οπότε κρατήστε ότι μου έμεινε γενικά μια θετική εντύπωση απο το φαγητό!! (για καλό και για κακό διαβάστε και τις υπόλοιπες κριτικές των μελών και βγάλτε τα δικά σας συμπεράσματα)