Σουβλάκι & Σχάρα - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Βρεθήκαμε στον Μπαρμπαδήμο τυχαία ένα Σάββατο βράδυ που ήμουν στον Πειραιά. 2 άτομα, δεν πεινούσαμε πολύ, θέλαμε να τσιμπήσουμε 2 καλαμάκια. Αλλά επειδή το πάρκιγκ στο κέντρο αποδείχθηκε γρίφος για δυνατούς, σκέφτηκα εκείνο το "σουβλατζίδικο" με τα ωραία χρώματα που είχα δει πριν καιρό στην πλατεία Πηγάδας. Έτσι κατευθυνθήκαμε προς τα εκεί.

Φτάνοντας εκεί, ανακάλυψα ότι είναι ένας ακόμα Μπαρμπαδήμος, ίδιος οπτικά με αυτόν που είχα παρατηρήσει στη Ν. Σμύρνη. Ψάχνοντας αργότερα στο site ανακάλυψα ότι τα δύο αυτά αδελφάκια έχουν ήδη κι άλλα στην ίδια αλυσίδα.

Παρκάραμε λοιπόν σχετικά εύκολα γύρω από την "υπό ανακαίνιση" πλατεία και μπήκαμε στο μαγαζί, που εκείνη την ωρα (περασμένες 10:00) ήταν φίσκα μέσα- έξω. Ο χώρος του πεζοδρομίου λίγο στριμωγμένος, είναι κλεισμένος με νάιλον τέντες. Εμείς μπήκαμε μέσα και καθίσαμε σε ένα τραπεζάκι που μόλις είχε αδειάσει. "'Ομως μέσα απαγορεύεται το κάπνισμα" μας προειδοποίησε ο σερβιτόρος. Η καλύτερή μας! Και πιο ζεστά και άκαπνα!

+ένα στο χώρο από αυτό. Το -ένα προκύπτει από την βαβούρα και τον θόρυβο όταν το μαγαζί είναι γεμάτο και τον πανικό γύρω απ το κεφάλι σου, αν κάθεσαι σε τραπέζι δίπλα στους πάγκους της κουζίνας.

Η διακόσμηση προσωπικά μου άρεσε. Το στιλ μπακάλικου με τα κόκκινα πορτοπαράθυρα και τις ρετρό πινελιές, αν και πολυφορεμένο, ταιριάζει πάντα σε τύπου ψησταριές-κεμπαπτζίδικα και δημιουργεί μια αίσθηση "αυθεντικότητας" στο φαγητό. Καλό είναι βέβαια να επιβεβαιώνεται αυτή η αυθεντικότητα και στη γεύση.

Ο κατάλογος ξεφεύγει από την κλασική ψησταριά-σουβλατζίδικο. Πρόκειται για κεμπαπτζίδικο με σμυρναίικη κατεύθυνση, εξ' ου και η προτίμηση σε πιο παραδοσιακές τουρκικές γεύσεις (παστουρμάς, σουτζούκια, διάφορα είδη κεμπάπ), παρά στον κλασικό και μάλλον ελληνικό γύρο (τυλιχτά με γύρο δεν υπάρχουν).

Εμείς πήραμε τα σουβλάκια μας (καλαμάκια εννοώ). 3 κοτόπουλου και 2 χοιρινά, μία πίτα κομμένη, ψητές ντομάτες και μια μερίδα πατάτες. Επίσης ένα τεταρτάκι κρασί και μια μπύρα.

Στην αρχή μας έφεραν για καλωσόρισμα ένα πιατάκι με κομμάτια κρύας μελιτζάνας λαδερής και μούρλια. Το ζουμάκι της ήταν πολύ νόστιμο. Οι ντομάτες ψημένες στη σχάρα (μισές ντομάτες μέτριου μεγέθους, ξεφλουδισμένες) ήταν πολύ ζουμερές και "καπνισμένες". Συνοδεύονταν από γενναία δόση φρεσκοκομμένου κρεμμυδιού και μαϊντανού. Δεν της το είχα, αλλά τελικά αξίζει την δοκιμή, αν σας αρέσει η ντομάτα. Οι πατάτες φρέσκες και τραγανές. Καλά ξεκινήσαμε...

Τα καλαμάκια που κατέφθασαν αργότερα πάνω στην πίτα μας (κομμένη κι αυτή σε κομματάκια), ήταν μεγαλύτερα από τα συνήθη και φαίνονταν χορταστικά. Όμως τελικά είχαν μια γεύση που δεν μου άρεσε. Φαίνεται ότι είχαν περάσει από μια σάλτσα ή κάποιο μπαχαρικό που τα γλύκιζε (κύμινο; μπαχάρι; δεν ξέρω). Κι έτσι, ενώ το κρέας ήταν μαλακό και καθαρό, λόγω αυτής της γλυκύτητας, δε μπορώ να πω ότι τα ευχαριστηθήκαμε.

Για τον λόγο αυτό βάζω 3 ντοματούλες στη γεύση, αντί για 4. Ελπίζω αυτή η σάλτσα να μην χρησιμοποιείται και σε άλλα ψητά του Μπαρμπαδήμου.

Οι σερβιτόροι, τουλάχιστον τη βραδιά που πήγαμε εμείς (και ήταν και Σάββατο-βράδυ), ήταν γρήγοροι και άμεσοι. Και πολύ σβέλτοι στις παραγγελίες. Στο τέλος αυτός που πήρε τα χρήματα, μας έριξε και κολώνια στα χέρια από ένα μπουκαλάκι που περιέφερε, έτσι για την μυρωδιά. Ωραία κίνηση, δεν την έχω ξαναδεί αλλού.

Πληρώσαμε 18,50 ευρώ γι αυτά που πήραμε. Τα καλαμάκια κάνουν όλα από 1,50 ευρώ και τα περισσότερα ορεκτικά (ψητά λαχανικά και αλοιφές) 2-3,5 ευρώ. Εκεί που τα χαλάμε είναι οι μερίδες. Από 7,50 ευρώ περίπου η φτηνότερη (υπάρχουν και οι μισές). Γι αυτό το 2/4 στο vfm. Υπολογίστε ένα 10ρικο το άτομο για σουβλάκια/ καλαμάκια με κανένα ορεκτικό ή σαλάτα. Αν όμως πάρεις σμυρναίἱκες μερίδες, θα τις πληρώσεις.

Έχει και ωραίο μπακλαβά με φιστίκι Αιγίνης και βούτυρο. Ήθελα να τον δοκιμάσω, αλλά δυστυχώς είχε τελειώσει...

Στο σύνολο, είχαμε μια ευχάριστη βραδιά, φάγαμε και καθίσαμε και για το κρασάκι μας. Θα ξαναπάω στο Μπαρμπαδήμο, αν δοθεί η ευκαιρία, σίγουρα όχι για τα καλαμάκια, αλλά για να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό.