Κίνα & Ν. Ασία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Χαζεύοντας το ask4food, τις προηγούμενες ημέρες, διάβασα μια κριτική του χρήστη p_v για το spring rolls. Μου έκανε κλικ, πήρε τις φίλες μου, και αποφασισαμε να δώσουμε μια ακομα ευκαιρία σε ένα κινεζικο. Τελικά αποδείχτηκε οτι καλώς πράξαμε και το επισκεφτηκαμε, γιατι άξιζε τον κόπο.

Σάββατο βράδυ, προηγήθηκε τηλεφωνική κράτηση, δεν κατάλαβα γιατι το έκανα, αλλα τελος πάντων, και βρεθήκαμε τέσσερα άτομα στην Πανόρμου. Για το παρκάρισμα δε θα κάνω σχόλιο, γιατι εγώ έψαχνα είκοσι λεπτά, κάποιοι απο την παρέα πάρκαραν αμέσως.

Ερχόμενοι απο Αλεξάνδρας, στρίβετε αριστερά στο φανάρι της οδου Λαρισης, ανεβαίνετε και στην οδό Τριφυλλίας, στρίβετε δεξιά. Στο 97, στο αριστερό σας χέρι, θα το δείτε. Μπαίνοντας, υπαρχει ο χώρος με τα καθιερωμένα νάιλον περιμετρικά, για τους καπνίζοντες. Ανεβαίνετε τις σκάλες, και προχωράτε στα ενδότερα, σε ένα μαγαζι κινεζικο, αλλα οχι με βαριά διακοσμηση οπως συνηθίζεται σε τέτοιου είδους μαγαζια.

Τα τραπέζια έχουν μικρή απόσταση μεταξύ τους, ικανοποιητική, ο χώρος ειναι καθαρός, και οι τοίχοι βαμμένοι σε ανοιχτό χρώμα, έχουν ράφια με βαζάκια σαν αυτα που βάζεις τα γλυκά του κουταλιού, κλεισμένα με ταινίες με κινεζικα ιδεογράμματα. Στο χώρο βάζω 3/4 γιατι το κρίνω σαν κινεζικο εστιατοριο. Μπουφέ εχει την Κυριακή, και κανει delivery στην ευρύτερη περιοχή.

Η παραγγελία μας περιελάμβανε

-κοτόπουλο σετσουαν, πολυ ζουμερό, πικάντικο κατα την κατάποση, με τριμμένο κολοκύθι και πιπεριές. Εξαιρετικό.

-μοσχάρι σε σάλτσα στρειδιών. Πολυ καλο, χορταστικό, τα κομματια του μοσχαριού ζουμερά και η σάλτσα έδενε απόλυτα.

-κοτόπουλο γλυκόξινο. Αρκετα καλο, άρεσε στην παρέα, αλλα εγώ προσωπικά το βρήκα το πιο αδύναμο της βραδιάς.

-μοσχάρι σετσουαν. Αυτο ήταν ακομα πιο πικάντικο απο το κοτόπουλο. Πολυ γευστικό, πικάντικο και καυτερό, δεν κατάφερα να το τελειώσω. Είχε και αυτο μικρα κομματια κολοκυθιου και πιπεριές λεπτοκομμενες. Πάντως μου άρεσε πολυ, οπως και στους υπόλοιπους της παρέας.

-ρύζι σπέσιαλ με διαφορα είδη κρέατος, αυγο και λαχανικά. Πολυ καλο και ελαφρύ, παρά το τηγανητό.

-ρύζι με ανάμεικτα λαχανικά και αυγο επισης πολυ γευστικό.

-φτερούγες κοτόπουλο με μπάρμπεκιου σος, αρκετα καλή μερίδα, και πολυ γευστική.

Οι μερίδες ειναι πολυ μεγάλες. Τα βάλαμε στη μέση και τα μοιραστήκαμε, και παρόλα αυτα, δεν τα καταφέραμε να τα τελειώσουμε ολα.

Η εξυπηρέτηση απλή, ευγενική, χωρις εξάρσεις, τίποτα το φοβερό. Ηρθαν ολα σε σωστή σειρά, σε νορμαλ χρόνο.

Το value for money, πολυ καλο. Με ολα αυτα, με τρεις κοκακολες, ένα ποτήρι παραδοσιακό κρασι, και δυο μπουκάλια εμφιαλωμένο νερό, πληρώσαμε κατι λιγότερο απο 60 ευρω. Και φύγαμε χορτάτοι και χαρούμενοι που δεν κλάψαμε τα λεφτα μας.

Εγώ προσωπικά, επειδη κάποιοι με ξέρετε, και έχω πει ποσο πολυ μου αρέσει το κινεζικο, μπορω να πω οτι το προτεινω. Αν βρεθείτε στην περιοχή, ή μένετε κοντα, μη διστάσετε να δώσετε μια ευκαιρία, γιατι θα το ευχαριστηθείτε. Εγώ θα το ξαναεπισκεφτώ, αλλα αυτο δε σημαινει οτι δε θα συνεχίσω να δοκιμάζω και αλλα κινεζικα, είτε τα ξετρυπωνω εγώ, είτε το κάνουν άλλοι για μένα!!
Ευχαριστω p_v!!