Μοντέρνες ταβέρνες - Αγ.Δημήτριος, Αθήνα

Πριν αναφερθώ στην εμπειρία μας στη συνάντηση των χρηστών του ask4food στο "ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ" θα ήθελα πρώτα απ' όλα να ευχαριστήσω τα παιδιά του ask4food, τον Σπύρο και τον Δημήτρη, για την οργάνωση της βραδιάς και τους ανθρώπους του εστιατορίου για την προσφορά του δείπνου. Είναι πάρα πολύ σημαντικό να βρισκόμαστε και να ανταλλάσσουμε ιδέες και εμπειρίες!

Φυσικά χάρηκα πολύ που είδα για δεύτερη φορά (δεν είχα καταφέρει να πάω στην πρώτη συνάντηση) αρκετά αγαπητά πρόσωπα, φίλες και φίλους που αφιερώνουν με πολύ μεράκι προσωπικό χρόνο για να μοιράζονται τις εμπειρίες τους και να συνθέτουν μια αξιόπιστη βάση δεδομένων για τα εστιατόρια της Αθήνας. Χάρηκα επίσης, που συνάντησα για πρώτη φορά αξιόλογους χρήστες, με τους οποίους δεν είχαμε συμπέσει στις προηγούμενες συναντήσεις. Μα περισσότερο απ' όλα απόλαυσα τη συζήτηση με τους επτά συνδαιτυμόνες μου στο τραπέζι, καθώς και την πολύ ενδιαφέρουσα ανταλλαγή απόψεων και πληροφοριών στη συζήτηση που έγινε στην αυλή, κάνοντας παρέα στους καπνιστές που σεβάστηκαν εμάς τους μη καπνιστές και βγήκαν έξω για τσιγάρο...

Για το "ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ" και τη συγκεκριμένη βραδιά έχουν ήδη γραφτεί αρκετές κριτικές από πολύ αξιόλογους χρήστες και δεν κρύβω ότι πριν γράψω αυτή την κριτική προβληματίστηκα πολύ για το αν και πόσο δεοντολογικό είναι να γράφει κάποιος κριτική για ένα εστιατόριο που τον καλεί για ένα δωρεάν δείπνο. Ωστόσο, κατέληξα ότι είναι προτιμότερο να γράψω την άποψή μου (εξάλλου αυτό περιμένουν και οι άνθρωποι του ask4food και του εστιατορίου) καταθέτοντας το υποκειμενικό μου βίωμα.

Ο χώρος του εστιατορίου έχει ήδη περιγραφεί αναλυτικά από πολλούς χρήστες. Εκτιμώ ότι η αυλή, όταν ο καιρός το επιτρέπει, θα συνθέτει εξαιρετικό σκηνικό για να απολαύσει το δείπνο της μια παρέα. Ο εσωτερικός χώρος, με το βιομηχανικό design προσωπικά δεν με ενθουσίασε, μου άφηνε την αίσθηση του "κρύου", ίσως επειδή είναι και ψηλοτάβανος. Στα θετικά συγκαταλέγεται και η κουζίνα σε κοινή θέαση, είναι πολύ "τίμιο" για ένα εστιατόριο να μη διστάζει να δείχνει την παρασκευή των φαγητών.

Ως προς την εξυπηρέτηση: Θα την χαρακτήριζα γρήγορη και ευγενική. Υπήρξαν όμως και αρρυθμίες στο σέρβις. Αναγνωρίζω ότι το να έρθουν σαράντα άνθρωποι συγχρόνως και με συγκεκριμένο μενού δημιουργεί διάφορα θέματα, οφείλω όμως να επισημάνω ότι υπήρξε καθυστέρηση στο σερβίρισμα κάποιων πιάτων σε αρκετές περιπτώσεις σε αρκετά τραπέζια, μεταξύ των οποίων και το δικό μας. Θέλω να πιστεύω ότι σε μια συνήθη βραδιά λειτουργίας του εστιατορίου, αυτές οι αρρυθμίες θα ελαχιστοποιούνταν.

Στα του φαγητού τώρα!
Στην αρχή σερβιρίστηκαν σαλάτες:
- Ελληνική, με μους φέτας, τοματίνια, κρεμμύδι, αγγούρι, πιπεριές, παξιμαδάκια, ελιές και κάπαρη. Ήρθε στημένη σε τσέρκι. Φρεσκοκομμένη, με συμπαθητική γεύση, εκτιμώ ότι χρειαζόταν κάποιο γευστικά δυνατό ελαιόλαδο, για την κάνει πιο ελκυστική.
- Ρόκα, με λάδι βασιλικού, λιαστή ντομάτα, καρύδια και κατσικίσιο τυρί. Πολύ καλή, άφηνε έντονη τη γεύση δροσιάς στο στόμα.
- Κολοκύθι Αβοκάντο. (Ο σεφ του εστιατορίου είχε την ευγενή καλοσύνη να μας δείξει και τον τρόπο παρασκευής της και του αξίζουν ευχαριστίες γι' αυτό). Συμπαθητική η γεύση, εμένα προσωπικά δεν με ενθουσίασε.

Στη συνέχεια, στα τραπέζι ήρθαν τα εξής ορεκτικά:
- Ταλαγάνι, με μαρμελάδα ξηρών φρούτων και κουκουνάρι. Κατά την ταπεινή μου γνώμη, μακράν το καλύτερο ορεκτικό! Το ταλαγάνι ήταν πολύ σωστά ψημένο και η γεύση του έδενε τέλεια με τη μαρμελάδα. Πιάτο που πραγματικά αξίζει να δοκιμάσει κάποιος.
- Λουκουμάδες φέτας, με μέλι, σουσάμι και λιαστή ντομάτα. Αρκετά καλό πιάτο.
- Λουκάνικο πρασάτο. Δεν με ενθουσίασε, δεν μου έδωσε την αίσθηση ότι είναι κάτι διαφορετικό.
- Κολοκυθοκεφτέδες. Αρκετά καλοί, δεν τους θεώρησα αξιομνημόνευτους.

Από κυρίως πιάτα σερβιρίστηκαν:
- Μπιφτέκι μοσχαρίσιο με μυρωδικά, ψητή μελιτζάνα και τομάτα. Συμπαθητικό, όχι όμως κάτι το ιδιαίτερο.
- Σπαλομπριζόλα μοσχαρίσια, με καραμελωμένα κρεμμύδια και αρωματικό βούτυρο. Σωστά ψημένη, από καλής ποιότητας κρέας, εκτιμώ όμως ότι χρειαζόταν να είχε σιτέψει περισσότερο, για να είναι ακόμα πιο μαλακό το κρέας.
- Κοντοσούβλι κοτόπουλο με σαλάτα πλιγούρι. Απλά εξαιρετικό! Μακράν το καλύτερο κυρίως πιάτο! Ζουμερό, τέλεια ψημένο, αποτελεί την πρότασή μου για τους μελλοντικούς πελάτες που θα επισκεφτούν το "ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ".

Τέλος, από γλυκά προσφέρθηκαν:
- Πορτοκαλόπιτα με παγωτό. Μου άρεσε πολύ, η εκτίμησή μου είναι πως ήταν και το πιο νόστιμο γλυκό.
- Σοκολατόπιτα: Άφηνε πλούσια γεύση σοκολάτας, αρκετά καλή.
- Μπανόφι OREO: Αρκετά νόστιμο, όχι όμως κάτι το ξεχωριστό.

Για όλα αυτά (καθώς και για το καλής ποιότητας λευκό και κόκκινο κρασί που ήπιαμε, αλλά και το πολύ νόστιμο ψωμάκι που προσφέρθηκε) δεν πληρώσαμε τίποτα, οπότε πώς να αξιολογήσω το value for money, με δεδομένο ότι δεν έχω δει και τον κατάλογο;

Γενική εικόνα: Καλή! Κατά τη γνώμη μου το "ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ" συνιστά μια αξιόλογη προσπάθεια. Δεν θα ξεκινούσα επί τούτου να το επισκεφτώ, αλλά αν βρισκόμουν στην περιοχή, θα το θεωρούσα μια αξιόπιστη επιλογή.
Αγαπητοί χρήστες είναι στο χέρι σας να πάτε και να διαμορφώσετε τη δική σας άποψη!

Ελπίζω και εύχομαι σύντομα να ξαναβρεθούμε με τις αγαπητές φίλες και τους αγαπητούς φίλους, χρήστες του ask4food, σε μια νέα συνάντηση, που μακάρι να είναι ανοιχτή σε ευρύτερο κοινό!