Μουσικά Μεζεδ/λεία - Βριλήσσια, Αθήνα

Σαββατόβραδο και μετά από κράτηση της τελευταίας στιγμής, τρία ζευγάρια αποφασίσαμε να το ρίξουμε λίγο έξω μετά μουσικής. Διαβάζοντας τις κριτικές από το site (παρεπιπτόντως, δεν πηγαίνω σε μαγαζί αν δεν ελέγξω τις γνώμες των φίλων από το ask4food), αποφασίσαμε να κινηθούμε κοντά στα σπίτια μας με την προοπτική να μπορέσουμε να πιούμε κάτι παραπάνω.
Το μαγαζάκι βρίσκεται σε πάροδο της Αττικής οδού στο ύψος του γηπέδου Χαλανδρίου και όλως τυχαίως ακριβώς απέναντι έχει μεγάλο χώρο για πάρκινγκ, πολύ θετικό.
Δεδομένου ότι τηλεφωνήσαμε μία μέρα πριν για κράτηση, μας τοποθέτησαν στο έσω - έξω χώρο που όμως θερμάινεται αρκούντως από σόμπες (σημειώνω ότι είπαμε στο σερβιτόρο ότι επιθυμούμε να πάμε σε τραπέζι στον μέσα χώρο όπου παίζει η ορχήστρα, και μόλις άδειασε τραπέζι, ο "γάτος" σερβιτόρος μας μετέφερε χωρίς να του πούμε εμείς τίποτα - μπράβο του! ).

Ο χώρος έχει ήδη περιγραφεί, γι' αυτό θα μείνω απλά στο να πω ότι ο χαβαλές γίνεται μέσα, άρα όσοι θέλετε να κάνετε πολύ κέφι και να το... κουνήσετε κλείστε εγκαίρως τραπέζι μέσα (3 με 4 μέρες νωρίτερα). Οι τουαλέτες καθαρές, μια χαρά και σε σχέση με τον πολύ κόσμο που είχε το μαγαζί, Σαββάτο βράδυ γαρ, αν και υποψιάζομαι ότι και τις καθημερινές δεν μένει άδειο.

Το σέρβις υποδειγματικό! Ευγενέστατοι σερβιτότερες και σερβιτόροι όλοι νέα παιδιά που με κέφι και σωστή οικειότητα εξυπηρετούν τους πάντες. Διπλό μπράβο στους ιδιοικτήτες που σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς έχουν επανδρώσει την επιχείρησή τους με αρκετό προσωπικό, το οποίο όλο το βράδυ ήταν με το χαμόγελο! Συγχαρητήρια παιδιά!

Στην παραγγελία μας τώρα: υπάρχουν σαφείς επιρροές από την κρητική κουζίνα, δεν ξέρω αν είναι σημεία των καιρών ή όντως τα υλικά έρχονται από κάτω. Εμείς από έναν κατάλογο τόσο όσο σε εύρος, επιλέξαμε:
Κρητική σαλάτα 7,5€: μεγάλη μερίδα, υπέροχες οι ντομάτες - ειδικά γι' αυτή την εποχή - με γαλομυζήθρα (υπόγλυκο φρέσκο χανιώτικο τυρί), κάπαρη και τραγανό παξιμάδι (που όμως δεν χρειάζεται σφυρί για να σπάσει). Προτείνεται.

Πατάτες τηγανιτές 3,5€: καλές, όχι όμως κάτι ιδιαίτερο
Μαραθόπιτα 6,5€: πρόκειται για την κλασική κρητική συνταγή, εκτός από μάραθο περιείχε και σταμναγκάθι - μάλλον ήταν του εμπορίου, αξιοπρεπής, σωστά τηγανισμένη.

Ντολμαδάκια 6€: ωραία, σίγουρα σπιτικά, αλλά για 6€ μου φάνηκαν λίγα, θα ήθελα παραπάνω στη μερίδα.
Καταϊφι τυριών: 7€: εδώ οι γνώμες διίστανται, σε κάποιους άρεσε, άλλοι το βρήκαν βαρύ, εγώ τι να πω; η γεύση και ο συνδυασμός μου άρεσαν πολύ, θα προτιμούσα απλά λίγο λιγότερη γέμιση.
Μανιτάρια πλευρώτους 7€: η μελανή στιγμή του μαγαζιού - λάθος ψήσιμο το πιάτο θέλει οποωσδήποτε βελτίωση

Απάκι 6€: καλή ποιότητα, κομμένο σε μικρά sticks στεγνό καλή γεύση, όχι όμως κατί το ιδιαίτερο, κοινώς δεν εκμεταλλέυτηκαν στο έπακρο αυτό το κατά τα άλλα υπέροχο κρητικό έδεσμα.

Παστουρμαδόπιτα 8€: σε όσους αρέσει ο παστουρμάς, μην την παραλείψετε!
Φέτα σαγανάκι 6€: καλή γεύση, όχι κάτι το ιδιαίτερο, θεωρώ ότι βιάστηκαν να το αποσύρουν από το τηγάνι

Ποικιλία κρεατικών για δύο άτομα (δεν θυμάμαι ακριβώς τιμή - μάλλον περί τα 20€): αξιοπρεπής ποικιλία, δεν τρελάθηκα.
Κοτομπουκιές με σως μελιού: χειροποίητες, λεπτές στη γεύση κοτομπουκιές, ωραία η σως, ως εκεί.

Από ποτά θα γράψω τι ήπιαμε, δεν θυμάμαι καλά τις τιμές, φτηνά πρέπει να ήταν (με εξαίρεση τις μπύρες, παιδιά μην σερβίρετε 250ml μπύρα σε μεζεδοπωλεία, ακόμη κι αν έχουν μουσική - μόνο που προσγειώνεται στο τραπέζι ο πελάτης έχει ήδη εκνευριστεί). Υπέροχη τσικουδιά γύρω 3€ το καραφάκι, νομίζω ότι μετά τη δική μας κατανάλωση πρέπει να τους τελείωσε ό, τι απόθεμα είχαν και δεν είχαν.

Το χύμα μοσχοφίλερο λεπτό και αρωματικό, μια χαρά. Για όσους μετά τις αργάμιση μερακλώσουν, υπάρχουν και καθαρά ποτάκια που τα φέρνει ο σερβιρότορος από το εξωτερικό μπαρ.

Άφησα επίτηδες τελευταίο το θέμα διασκέδαση γιατί πραγματικά εμείς περάσαμε καταπληκτικά με τη μουσική που έπαιζε η καλοκουρδισμένη ορχήστρα που ασταμάτητα έπαιζε από τις δέκα περίπου μέχρι τις 3.30 το πρωϊ (όπως καταλάβατε το κλείσαμε το μαγαζί). Μουσικές επιλογές από ρεμπέτικα μέχρι βαριά λαϊκά και μη, για όλα μα όλα τα γούστα με το κέφι να εκτοξεύεται (αν πας με καλή διάθεση, εννοείται) ειδικά μετά τις δώδεκα. Χορός, τραγούδι, κέφι από όλο το μαγαζί πραγματικά αξίζει να το επισκεφτεί κανείς!

Συμπέρασμα: με γύρω στα 15€ ανά άτομο μπορεί κανείς να βγει, να φάει αξιοπρεπώς (τίμιο φαγητό, τιμολογημένο όσο πρέπει δεδομένης της συνοδείας ζωντανής ορχήστρας), να πιει καθαρά ποτά, να διασκεδάσει και - γιατί όχι - να ρίξει και τις βόλτες του. Το τσατσαράκι σε αυτά τα πλαίσια αποτελεί μία πολύ μα πολύ ενδεδειγμένη πρόταση. Συγχαρητήρια για ακόμη μια φορά στους ετοιμοπόλεμους και πρόσχαρους σερβιτόρους αλλά και στους ιδιοκτήτες, συνεχίστε την ωραία σας προσπάθεια!