Μεζεδοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα

Έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε που μετακόμισα από το Χολαργό αλλά στην πραγματικότητα ποτέ δεν έφυγα από τα στέκια που είχα μάθει από μικρός. Πάντα το είχα παράπονο βέβαια οτι καλές προτάσεις για φαγητό, με μερικές ελάχιστες εξαιρέσεις δεν υπήρχαν, και ελλείψει ιντερνετ δεν ήταν ευκολο να βρεθούν και να αξιολογηθούν. Πλέον οι επιλογές ειναι πολλές και καλές, ο ανταγωνισμός ειναι μεγάλος και αυτό σίγουρα λειτουργεί προς όφελός μας, των καταναλωτών.

Σάββατο βράδυ (7/11), με κακή ψυχολογία για προσωπικούς λόγους αλλά θετική διάθεση και καλή παρέα βρεθήκαμε (5 άτομα) στο Τσιπουρίτο για μεζεδοκατάσταση και οινοπωσία. Είχαμε ξαναπάει σε αντίστοιχη περίπτωση στο παρελθόν και μείναμε ευχαριστημένοι, γι'αυτό άλλωστε και το επαναλάβαμε.
Ο χώρος τίποτα το ιδιαίτερο, οι άνθρωποι του μαγαζιού προσπαθούν να κάνουν τον χώρο ευχάριστο, το ξύλινο πάτωμα, ο ομορφος φωτισμος και η διακριτική μουσική είναι μερικά από τα θετικά στοιχεία αλλά όπως και να το κάνεις το ναυλον που καλύπτει τον εξωτερικό χώρο κοστίζει στην εικόνα του εστιατορίου και σε τοματούλες στην κριτική μας.

Η εξυπηρέτιση πολύ καλή, φιλική, επεξηγηματική σε ότι χρειάστηκε. Στην αρχή ο σερβιτόρος μας ήταν διακριτικός, αναφέροντας μερικά από τα πιάτα του καταλόγου που δεν υπηρχαν (Σάββατο βράδυ είναι λίγο τραβηγμένο βέβαια να μην υπάρχουν 4 από τα 8-9 παραδοσιακά ορεκτικά αλλά ειλικρινές, καλύτερα να μας πει δεν έχω από το να μας φέρει χθεσινά ή προχθεσινά) ενώ στην πορεία έγινε πιο χαλαρή και φιλική μπαίνοντας στο κλίμα του χαβαλέ που είχε η παρέα.

Οι γεύσεις επίσης ήταν καλές σε γενικές γραμμές καθώς σχεδόν όλα όσα δοκιμάσαμε ήταν νόστιμα και περιποιημένα. Αυτό που μας ξένισε όλους και τελικά έμεινε στο πιάτο ήταν τα βραστά χόρτα, μια κακή μικρή μερίδα άνοστα παγωμένα χόρτα χωρίς καθόλου λάδι. Τα υπόλοιπα πιάτα ήταν αρκετά καλά σε γευση αλλά μικρά, πολύ μικρά και με ένα μεγάλο φάουλ κατα τη γνωμη μου, δεν ειναι δυνατόν να βλέπεις 5 άτομα στην παρέα και σχεδόν σε όλα τα μεζεδάκια να έρχονται τέσσερα τεμάχια... Το καλό κλιμα μας έκανε να τα μοιραστούμε όλα αλλά ακόμα και έτσι η αμηχανία γι'αυτόν που έπαιρνε το τελευταίο κομμάτι αφήνοντας κάποιον παραπονεμένο ήταν αντικείμενο συζήτησης. Ξεχωρίσαμε πάντως τα μπριζολάκια (2 λεπτές φέτες χοιρινά μπριζολάκια!!! ) που όντως ήταν πολύ νόστιμα, τα ρολάκια με το κατσικίσιο τυρί με μέλι (άπαιχτα), οι τοματοκεφτέδες, τα παϊδάκια κοτόπουλου και βέβαια οι τηγανητές πατάτες!!! Τεράστια μερίδα με φρεσκοκομμένες και τραγανές πατάτες που επαναλήφθηκαν τουλάχιστον 2 φορές

Τώρα όσο για το value 4 money, σίγουρα όταν δίνεις 60 ευρώ για 5 άτομα μαζί με το κρασί δε μπορείς να παραπονιέσαι οπότε βάζω υψηλό βαθμό. Μου κακοφαίνεται βεβαια οτι για να χορτάσεις πρέπει να παραγγείλεις 2-3 ορεκτικά ανα άτομο αλλά όταν η τιμή τους ειναι στα 3-7 ευρώ όσο και να προσπαθήσεις (και να πιείς) δε μπορείς να ξεφυγεις πάνω από τα 15-18 ευρώ/ατομο.

Σίγουρα θα ξαναπάμε λοιπόν για τη φιλική εξυπηρέτηση και τις περιποιημένες γευσεις, γνωρίζοντας πλεόν οτι θα παραγγείλουμε τον μισό κατάλογο για να χορτάσουμε αλλά χωρίς να χρεωθούμε κάτι παραπάνω.