Μοντέρνες ταβέρνες - Εξάρχεια, Αθήνα

Συνεχιζοντας τις εξορμησεις μας σε αποσταση βολτας χωρις αυτοκινητο, καταληξαμε Κυριακη μεσημερι στο Ριφιφι.

Λογω κλειστου κεντρου εξαιτιας του μαραθωνιου, η περατζαδα στην πλατεια Εξαρχειων και στα γυρω στενα και πεζοδρομους, αρκετα υποτονικη για τετοια μερα με ωραιο καιρο.

Αυτο φανηκε και στο μαγαζι, μιας και τα τραπεζια αρχισαν να γεμιζουν μετα τις 16:30-17:00, οποτε και ηδη ειχαμε φαει. Με αυτα τα δεδομενα, δεν μπορω να κρινω την ταχυτητα του σερβις, σιγουρα ομως ηταν ευγενικο και ευχαριστο.

Ο χωρος σε παλ χρωματα, αρκετα φωτεινος και ησυχος, επετρεπε μια χαλαρωση στο ματι και την διαθεση.

Ο καταλογος αρκετα μεγαλος σε ορεκτικα, ισορροπημενος στα υπολοιπα, ερχεται με σελιδα που αναφερει τα πιατα ημερας και τις τιμες τους. Οι περιγραφες σχετικα ακριβεις αλλα δημιουργουν μεγαλυτερες προσδοκιες απο αυτο που τελικα καταληγει στο τραπεζι σου.

Πηραμε μια σαλατα λαχανικων στον ατμο (εμενα περισσοτερο για βραστα μου φανηκαν) -μπροκολο, κουνουπιδι, φυλλα παντζαρια και καροτο- σε μικρη ποσοτητα, τιποτα το ιδιαιτερο, αφηναν μια ασχημη επιγευση.

Για ορεκτικο, θελοντας να ξεφυγουμε λιγο απο τα συνηθισμενα, "μανιταρομπιφτεκια", μετριου μεγεθους, 2 τεμαχια, απλα φαγωθηκαν περιμενοντας τα κυριως, δεν μας ενθουσιασαν, ειναι δε ζυμωμενα με φακες ολοκληρες, οχι αλεσμενες/πουρε οπως αναφερει ο καταλογος, και τον δυοσμο δεν τον καταλαβαμε καθολου.

Ακολουθησε αρνακι με πατατες αντικριστες με πολυ νοστιμη σαλτσα, το μονο πιατο που αξιζε, πολυ νοστιμο και λουκουμακι το κρεας, εξαιρετικες και οι πατατουλες.

Το δικο μου, συκωτι με καραμελωμενα κρεμμυδια συνοδεια σαλατας ροκας. Ζητησα εξτρα πατατες τηγανητες (μεριδα) και ο σερβιτορος προσφερθηκε για να μην παρουμε μεριδα, να τις βαλει αντι για την ροκα ως συνοδευτικο, γι'αυτο και 4 ντοματες στην εξυπηρετηση.

Οι πατατες καλες. Το συκωτι δυστυχως ασχημο. Σε ερωτηση μου διευκρινιστηκε οτι ειναι σχαρας και οχι στο τηγανι. Βεβαια την σχαρα ο καθενας την αντιλαμβανεται αλλιως, εγω θεωρω οτι συνεπαγεται στα καρβουνα, εδω μου φανηκε γκαζιου, μπορει να κανω και λαθος, παντως την καλως εννοουμενη "καρβουνιλα", αυτο το θεικο καψαλισματακι που νοστιμιζει σχεδον τα παντα, δεν την γευτηκα.

Το προβλημα ετσι κι αλλιως ηταν στο συκωτι, παραψημενο, ειχε στεγνωσει, ειχε πολλες ινες και μυριζε, ειτε κακης ποιοτητας ειτε το "ημερας" ερμηνευεται διασταλτικα εδω. Εφτασε και χλιαρο στο τραπεζι.

Συνοδευσαμε με μισο κιλο κοκκινο κρασι, αρεσε στον φιλο μου, και μια μπυρα ζεος. Τα ποτα στα 13 ευρω περιπου, συνολο λογαριασμου 41 ευρω.

Ειναι ακριβο? Αναλογα. Το συκωτι στα 6,80 ηταν ακριβο για αυτο που προσφερε, το αρνακι στα 10,80 το λες και φτηνο για την αισθηση που σου αφηνε καθως εφευγες απο το μαγαζι.

Δεν το συστηνω, αλλα αν καποιος θελει να παει, νομιζω οτι ασφαλεστερες επιλογες ειναι οι φρεσκες σαλατες και τα μαγειρευτα του. Εμεις θα ξαναπαμε, κυριως απο περιεργεια, αλλα με μεγαλυτερη παρεα.