Μοντέρνα κουζίνα - Κεραμεικός, Αθήνα

Θα ξεκινήσω λίγο παράδοξα επισημαίνοντας ότι ήταν από τις ελάχιστες φορές που φεύγοντας από εστιατόριο τα συναισθήματά μου ήταν ανάμεικτα...

Σάββατο 7 Νοεμβρίου γύρω στις 15:30 επισκεφθήκαμε με το σύζυγο το εστιατόριο χωρίς κράτηση και ήμαστε οι μοναδικοί πελάτες. Η υποδοχή ήταν τυπική κι ευγενική από μια συμπαθή κυρία που είχε αναλάβει την εξυπηρέτησή μας. Για να μην την αδικήσω, η αλήθεια είναι ότι στην πορεία "ανοίχτηκε" και ήταν αρκετά πιο ζεστή απέναντί μας, όμως θεωρώ πως σε αυτή την αλλαγή έπαιξε ρόλο και η δική μας πολύ καλή διάθεση. Είχαμε την επιλογή να καθίσουμε όπου θέλαμε και στη συνέχεια μας έφερε τους καταλόγους (μπλε σχολικά τετράδια γραμμένα στο χέρι) και νερό σε κανάτα, ενώ την ενημερώσαμε ότι περιμέναμε άλλο ένα άτομο.

Κατά τη διάρκεια της αναμονής, μελετήσαμε τον πραγματικά εκτενή κατάλογο με τα πιάτα, ξεχωρίσαμε κάμποσα και στη συνέχεια παρατηρήσαμε ενδελεχώς το χώρο. Η προσπάθεια να υπάρχει ατμόσφαιρα 60's κατά την προσωπική μου άποψη δεν επιτεύχθηκε 100%. Κάτι έλειπε. Σίγουρα δε βοήθησαν τα latin μουσικά ακούσματα καθ' όλη την τρίωρη παραμονή μας εκεί...

Έφτασε και η φίλη μας και με συνοπτικές διαδικασίες παραγγείλαμε:

- Σαλάτα Sixtie's. Πρασινάδες διάφορων ειδών με λιαστή ντομάτα, ψητό μανούρι και κρέμα μπαλσάμικου. Για το δικό μου ουρανίσκο η ζυγαριά στην επίγευση έκλινε αρκετά προς το γλυκό, γι' αυτό και τη θεώρησα απλώς καλή.

- Ρολά προσούτο παρμεζάνα. Πραγματικά, αν δεν είχα διαβάσει τις κριτικές, δεν υπήρχε περίπτωση να το παραγγείλω, διότι η πρώτη σκέψη που μου περνάει από το μυαλό είναι "ΟΚ, προσούτο και παρμεζάνα, ταιριάζουν, so what?". Κι όμως, το εξαιρετικό προσούτο με την αλμυράδα του τύλιγε την ολόφρεσκη ελαφρώς πιπεράτη ρόκα και τις φλοίδες παρμεζάνας, ενώ το λεμονάκι και το φρέσκο πιπέρι απογείωναν το σύνολο, παρά τα απλά και ωμά υλικά του.

- Ψητά λαχανικά με (ξινο)μυζήθρα. Μελιτζάνες, κολοκύθια και μανιτάρια τέλεια ψημένα, αν και θα ήθελα λιγότερο λάδι στις μελιτζάνες. Η ξινομυζήθρα δροσερή, βουτυράτη και πεντανόστιμη, ταίριαξε απόλυτα με τα λαχανικά.

- Φέτα σε φύλλο κρούστας με μέλι και μαυροκούκι. Αυτό το πιάτο σίγουρα δεν είναι πρωτότυπο, όπως και δεν είναι το αγαπημένο μου. Όμως, εδώ το δοκίμασα στην τελειότερη εκδοχή του. Απόλυτη ισορροπία γεύσεων.

- Φρικασέ μανιταριών. Θα παραθέσω τη γνώμη των συνδαιτημόνων μου, που τίμησαν το πιάτο, καθώς η δική μου σχέση με τα μανιτάρια είναι περίεργη. Είπαν ότι ήταν αρκετά καλό πιάτο, όμως τους φάνηκε ιδιαίτερα λεμονάτο. Εγώ πάντως που βούτηξα στο ζουμάκι τους, δεν κατάλαβα καν λεμόνι, μόνο ένα υπέροχο άρωμα μανιταριών σβησμένα με κρασί.

- Καλιτσούνια με χορταρικά (πιάτο ημέρας). Εξαιρετικά!!! Τέσσερα μεγάλα τραγανά κομμάτια με πεντανόστιμη γέμιση, τέλεια μυρωδικά και παντελή απουσία λαδίλας.

- Κασιώτικο πιλάφι με φιλέτο κοτόπουλο, φρέσκο βούτυρο, γιαούρτι και κανέλα. Ήταν το κυρίως πιάτο του συζύγου, ο οποίος απλά ξετρελάθηκε. Δοκίμασα κι εγώ και δεν συνέπιπταν οι εντυπώσεις μας, χωρίς όμως να το θεωρώ κακό ή αδιάφορο πιάτο. Είχε ιδιαίτερη γεύση, απλώς όχι του γούστου μου.

- Πένες με κοτόπουλο, μανιτάρια και σαφράν. Ήταν το κυρίως πιάτο της φίλης μας και της φάνηκε αρκετά βαρύ. Δοκίμασα και από αυτό (σιγά μη γλίτωνε) και ομολογώ πως ήταν πιο πολύ στις γεύσεις μου. Όμως, καθώς χρησιμοποιώ τα ίδια υλικά στην κουζίνα μου σε κάποια πιάτα, δε με εντυπωσίασε το αποτέλεσμα, γιατί μου ήταν γνώριμο. Αρκετά καλό.

- Γαριδομακαρονάδα Σκυριανή. Το δικό μου κυρίως και το απόλαυσα. Τα αρώματα του ούζου και των μυρωδικών της έδιναν πολλά extra. Θα ήθελα λιγότερη ντομάτα και λιγότερο λάδι/βούτυρο. Σαφώς υποδεέστερη του Γελαστού Κρεμμυδιού, αλλά αξιοπρεπής.

- 6 coca cola

Η αλήθεια είναι πως παραγγείλαμε πολλά πιάτα για 3 άτομα και η σερβιτόρα προσπάθησε με τρόπο να μας φρενάρει. Μάλιστα πρότεινε να αρχίσει να φέρνει τη σαλάτα και τα ορεκτικά σιγά σιγά και να αποφασίσουμε στην πορεία αν θα ακυρώσουμε ή όχι τα κυρίως. Ακολουθήσαμε τη συμβουλή της, αλλά απ' ότι καταλάβατε, δε χρειάστηκε ακύρωση, αντιθέτως δεν έμεινε σχεδόν τίποτα.

Μετά από αυτήν την κραιπάλη λοιπόν μας είπε: "Αν έχετε ακόμα χώρο, έχουμε και ωραία γλυκάκια". Μετρήσαμε τις δυνάμεις μας και παραγγείλαμε μια πανακότα (σκέτη χωρίς σιρόπι), η οποία αποδείχθηκε μέτρια.

Ο λογαριασμός ήταν στα 76 ευρώ, δηλαδή περίπου 25 ευρώ / άτομο. Ήταν καλό vfm αν συνυπολογίσουμε τις ποσότητες που καταναλώθηκαν.

Ευλόγως θα αναρωτηθείτε: "Γιατί ρε φιλενάδα έφυγες με ανάμεικτα συναισθήματα, αφού μια χαρά μας τα περιγράφεις;". Αυτό είναι και δικό μου ερώτημα και κατέληξα ότι το γεύμα ξεκίνησε πολύ δυναμικά με έντονες γεύσεις και στη συνέχεια άρχισε να παίρνει την κατιούσα.
Μου έκανε αρνητική εντύπωση ότι δεν κέρασαν απολύτως τίποτα, σε αντίθεση με αυτά που διαβάζω σε κάποιες άλλες κριτικές.
Επίσης, συνέβη κι ένα περιστατικό στο μαγαζί κατά τη διάρκεια του γεύματός μας στο οποίο με χάλασε η αντίδραση της μαγείρισσας.
Μάλλον όλα αυτά μείωσαν τον αρχικό ενθουσιασμό...

Εξυπηρέτηση 3 καθαρά και μόνο λόγω απουσίας κεράσματος.

Προτείνεται.