American Style - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Πλέον έχω καταλήξει ότι όποιος έχει βρεθεί, έστω και περιστασιακά, στο εξωτερικό για διακοπές/σπουδές/δουλεία, μπορεί εύκολα με την επιστροφή του να αυτοχρησθεί γαστρονομικός προφήτης εν Ελλάδι. Τι εννοώ; Το μεγαλύτερο μέρος των γαστρονομικών τάσεων που έρχονται στην χώρα μας (και κάνουν hype κατά το Αθηναικώς λεγόμενον), έχουν ήδη δοκιμαστεί -και ενδεχομένως εδραιωθεί- στις μεγαλουπόλεις του εξωτερικού. Πέραν των προφανών παραδειγμάτων (frozen yogurts, donuts κλπ), ενδεικτικό είναι το γεγονός ότι, επ αφορμής κριτικής για το Quick pleasure αρχές του 2013 είχα κάνει κάποιες προτάσεις νέων μορφών εστίασης, οι περισσότερες από τις οποίες υλοποιήθηκαν πρόσφατα με μεγαλύτερη ή μικρότερη επιτυχία (ψαροταχυφαγία- Kαπεταν Fishαει, κοτοπουλάδικο -Holy Chicken κι άλλα πολλά) είτε άλλα μόλις κάνουν τα πρώτα τους βήματα (πρβλ όλως πρόσφατη κριτική για πατατάδικο στο κέντρο).

Τη μόδα των brunch (παράδοση πλέον στις αγγλοσαξωνικές χώρες) την γνώρισα αρχές του 2012 στο Παρίσι, οπότε κι είχε κάνει την πρώτη της μεγάλη μετάσταση επί ευρωπαϊκού εδάφους. Θυμάμαι την ενθουσιώδη φίλη μου να μου ζητά να πάμε σ εκείνο το υπέροχο brunch που δοκίμασε κοντά στο σπίτι της στο 15ο διαμέρισμα και γω να δηλώνω άγνοια επί του θέματος. Εν συνεχεία, το brunch βρισκόταν παντού, μέχρι και η υπερ-εστία της CROUS (ο Οργανισμός Φοιτητικών Εστιών της Γαλλίας) είχε καθιερώσει κάθε Κυριακή ημέρα (wannabe) brunch στο Porte Royale, με την κλασσική τιμή των 3,05€.

Όταν πια γύρισα στην Ελλάδα, τα brunchαδικα ξεφύτρωναν σαν μανιτάρια, με τις τιμές τους όμως να ανέρχονται συχνά σε δυσθεώρητα (και πλήρως αδικαιολόγητα κατά τη γνώμη μου) ύψη. Ορισμένα που δοκίμασα ήταν ικανοποιητικά άλλα πάλι όχι, τα οποία βέβαια προβάλλονται συχνά από τα διάφορα site (με ενίοτευπερβολικούς τίτλους όπως: "που θα φάτε το καλύτερο brunch κλπ κλπ"). Ωστόσο, τα καλύτερα brunch (αν εμμείνουμε σε αυτή τη λέξη που προσωπικά απεχθάνομαι όπως όλες αυτές τις νεοσύνθετες: "cronut", "brangelina", "grexit" κοκ) δε θα τα βρείτε σε όλες αυτές τις λίστες.

Ένα από τα 2 αγαπημένα μου (για το άλλο επιφυλάσσομαι σε μεταγενέστερη κριτική) βρίσκεται στις παρυφές του Ψυρρή, στα σύνορα με την προβληματική Πλατεία Θεάτρου, στο ίδιο ύψος σχεδόν με την "Αυλή"(βλ. παλαιότερη κριτική). Ακούει στο όνομα Handle Bar, και όπως δηλώνει το ιδιαιτέρως ευφάνταστο σήμα του, αποτελεί cycle bar, δηλαδή κατασκευάστηκε ως παράρτημα όμορου ποδηλατάδικου και προτιμάται από διτροχιστές και όχι μόνο.

Εκτός από εξαιρετικά ποτά και όμορφη ατμόσφαιρα για μια βραδινή μπύρα κάτω από τα δέντρα της Μελανθίου, το HandleBar προσφέρει καθημερινά (! ) εξαιρετικό πρωινό/μεσημεριανό/προάριστο/δεκατιανό (whatever) με έντονες αγγλικές επιρροές. Εκτός από τις εξαιρετικές σούπες του που αλλάζουν μέρα με τη μέρα, μπορείτε να βρείτε πληθώρα επιλογών μιας τυπικής αγγλικής κουζίνας όπως scambled eggs (3€), eggs benedict (3,5€), αυγόφετες (2,5€), crumpets(2-3€), muffins, bagels και σαλάτες (αμφότερα γύρω στα 4€), σε πραγματικά αστείες τιμές για την ποιότητα και την ποσότητά τους. Επίσης έχει εξαιρετικούς χυμούς και κοκτέιλς για πιο βραδυνές ώρες.
Προσωπικά το αγαπημένο μου είναι το bagel με τον καβουρμά (που μια ζωή θα τον μπερδεύω με τον καγιανά) και τη μουστάρδα-μέλι (4,5€), το οποίο νομίζω είναι ό, τι ωραιότερο έχω δοκιμάσει στο είδος του στην Ελλάδα, ενώ της κοπέλας μου είναι το ploughman's lunch (4€), που ουσιαστικά είναι ένα καθαρά αγγλικό πιάτο, με cheddar, chutneys, αγγλικό ζαμπόν και βουτυρωμένο ψωμί.

Η εξυπηρέτηση είναι καλή αν και λίγο χαλαρή δεδομένης και της νοοτροπίας του κόσμου που συχνάζει εκεί. Ως μόνο αρνητικό θα έβαζα τον χώρο, που αν και εξαιρετικός τις καλές μέρες λόγω της χαμηλής κυκλοφορίας της Μελανθίου, τις βροχερές μέρες αν και ζεστός είναι απελπιστικά μικρός.

Κλείνοντας, επειδή τέτοια αγγλική κοιτίδα σε τέτοιες τιμές δε θα βρείτε στην πρωτεύουσα να πάτε και θα ξαναπάτε. Εις το επανιδείν.

Υ. Γ. Για να κάνω ένα παραλλισμό εκτός Ελλάδος, αν σας βγάλει ποτέ ο δρόμος στο Εδιμβούργο, υπάρχει ένα υπέροχο μαγαζάκι με αγγλικές πρωινάδικες νοστιμιές (και haggies για τους τολμηρούς), ονόματι Clarinda's Tea Room. Θα διαπιστώσετε ότι το Handle Bar είναι πολύ κοντά στο πνεύμα του μαγαζιού αυτού (εκτός του χώρου βέβαια).