Ταβέρνες με τραγούδι - Εξάρχεια, Αθήνα

Πέμπτη βράδυ ενώ έχουμε φάει στο σπίτι, βλέπουμε μια ανάρτηση στο fb για ρεμπέτικα στο "Εφήμερο" στα Εξάρχεια. Επειδή μας αρέσει το είδος και τη συγκεκριμένη μέρα θα έπαιζαν Σωτήρης Παπατραγιάνης, Ιουλία Καραπατάκη και ο γιός του γνωστού στους ρεμπέτικους κύκλους Γ. Ξηντάρη, αποφασίσαμε να πάμε.

Όποιος ξέρει απο Εξάρχεια η πρόσβαση είναι εύκολη. Ανεβήκαμε την Εμ. Μπενάκη και παρκάραμε λίγο δύσκολα βέβαια κοντά στον πεζόδρομο της οδού Μεθώνης. Αριστερά στον πεζόδρομο και λίγα μέτρα πιό πέρα δεξιά μας μια μικρή αυλή με τραπεζάκια για το καλοκαίρι, αφού περάσεις την καγκελόπορτα. Τα τραπεζάκια ήταν στρωμένα κανονικά και τα καναπεδάκια επίσης είχαν τα μαξιλαράκια τους παρόλο που δεν υπήρχε περίπτωση να καθίσει κάποιος έξω.
Κατεβήκαμε 2-3 σκαλάκια και υπήρχε ένας διάδρομος, δεξιά η κουζίνα, και αριστερά τρια μικρά δωμάτια χωριστά με μια μικρή επικοινωνία μεταξύ τους με μικρές πόρτες, πράγμα που δυσκόλευε την επαφή με τους μουσικούς. Πέτρα στους τοίχους και μιλάμε για τους παλιούς τοίχους με 60-70 πόντους πάχος και όχι για διακοσμητική πέτρα. Απέναντι από το τραπέζι μας μια ζωγραφιά με το Ρήγα Φεραίο και απο κάτω η ρήση, όποιος ελεύθερα συλλογάται συλλογάται καλά, και άμα πιει και λίγο κρασάκι συλλογάται ακόμα καλύτερα συμπληρώνω εγώ.

Μας υποδέχθηκε η ιδιοκτήτρια χαμογελαστή με μαλιά κόκκινα, αν και ήταν κοντά στα εξήντα. Μας έδωσε ένα τραπεζάκι δίπλα στους μουσικούς. Στο συγκεκριμένο δωμάτιο ήταν άλλες δυο παρέες η μία με 4 άτομα και η άλλη με 6, και υπήρχε και ένα ακόμα τραπεζάκι που κάθονταν οι ιδιοκτήτες ανάμεσα απο το σερβίρισμα και έπιναν το κρασάκι τους και αυτό ήταν όλο.

Όπως προανέφερα είχαμε φάει ήδη οπότε πήραμε μόνο τρία πιάτα για να μη πίνουμε ξεροσφύρι. Ηρθε ο ιδιοκτήτης γραφικός με την κοτσιδούλα του για παραγγελία, δεν άκουγε και καλά, ή την είχε ακούσει αλλά είχε καλή διάθεση. Πήραμε μισό κιλό κόκκινο κρασί αρκετά καλό, ένα τεταρτάκι τσίπουρο καλό επίσης κόκα κόλα που ζητήσαμε μας απάντησε ότι χρόνια τώρα το μαγαζί δεν σερβίρει απο άποψη, οπότε αρκεστήκαμε σε μια σόδα.

Μια σαλάτα τομάτα, χωρισμένη στα τρία στη μια άκρη λεπτές φέτες τομάτας στην άλλη αγγουράκι και δίπλα κρεμμύδι, εν πάσει περιπτώσει αν την ανακάτευες μια χαρά σαλάτα γίνονταν. Ενα μπουγιουρντί, μας είπε πως έχει καφτερό μέτριο και παιδικό. Εμείς ζητήσαμε να είναι καφτερό αλλά παιδικό μας ήρθε, νόστιμο παρ΄όλα αυτά. Και μια κανελόνια με γέμιση σπανάκι, καλή πρόταση.
Τώρα απο μουσική αν κάποιος δεν είναι αρκετά γνώστης του ρεμπέτικου θα έχει άγνωστες λέξεις. Η Ιουλία ερμήνευε θαυμάσια, τραγούδια της Αμπατζή, της Νίνου, και όχι μόνο, και ο Σωτήρης, Παπαϊωάνου Τσιτσάνη, Τζουανάκο, ρούκουνα και βάλε.

Από γνωστά στο ευρύ κοινό μην περιμένετε και πολλά, κανένας πασατέμπος και πολύ είναι. Ενα μουσικό ταξίδι σε άλλη εποχή που αν σου αρέσει έρχεσαι σε έκσταση, αλιώς σε πιάνει βαρεμάρα. Σκέτα βέβαια χωρίς μικρόφωνα.

Πληρώσαμε οι τρεις μας 41 € σύνολο.
Τωρα βαθμολογία θα βάλω τρια σε όλα έτσι γιατί πρέπει να βάλω βαθμολογία, αλλά θεωρώ ότι το μαγαζί είναι εκτός ανταγωνισμού και δεν βαθμολογείται. Ειναι σε μια δική του μοναδική λογική με δικούς του κανόνες, τέλειο για κάποιους, περίεργο ασυνήθιστο και εκτός σημερινής πραγματικότητας για άλλους.
Εγω πάντως θα ξαναπάω κάποια Πέμπτη και για τα παιδιά και για την όλη φάση