Μοντέρνα κουζίνα - Π.Φάληρο, Αθήνα

Πήγαμε στο Druid την περασμένη Πέμπτη μετά από πολλές φορές που είχαμε θελήσει να πάμε αλλά κάπως καταλήγαμε τελικά κάπου αλλού. Κακώς το ειχαμε αναβάλλει τόσο! Οι γεύσεις με έκαναν να ξυπνήσω την επόμενη ημερα σκεπτόμενη το φαγητό της προηγούμενης. Το σέρβις, αν και καθυστερησε λίγο παραπάνω στην αρχή, πριν παραγγείλουμε, ήταν φιλικό (κρατώντας τους τύπους), ευγενικό και αναλυτικότατο σε οποιαδήποτε διευκρίνιση πιάτου ζητήσαμε.

Από τον αρκετά πλούσιο κατάλογό τους, δοκιμάσαμε τα εξής:

Πρώτα
Καρπάτσιο φιλέτου μόσχου και τάρτα λαχανικών με φέτα.
Το καρπάτσιο ήταν καλό, χωρις να σου κάνει κάτι ιδιαίτερο στον ουρανισκο αλλά καλό. Η τάρτα λαχανικών ήταν τόσο εκπληκτική που ο φίλος μου παρατήρησε τη λύπη μου όταν τελείωσα το μισό μου και μου πρόσφερε την τελευταια του μπουκια! Η φέτα δίνει την αίσθηση της μους.

Κυρίως
Ψαρονέφρι με σάλτσα από σταφύλι, συνοδευόμενο από ρύζι μιξ με άγριο και με λαχανικά. Ήταν εξαιρετικό. Η οξύτητα του σταφυλιού εδενε τέλεια με το πολύ σωστά ψημένο χοιρινό φιλέτο.
Πράσινο ραβιόλι ραγού σε σάλτσα παρμεζάνας, επίσης εξαιρετικό, νομιζω ήταν το πιο επιτυχημένο από όλα τα πιάτα.

Για γλυκό μοιραστήκαμε ενα αρκετά πετυχημένο σουφλέ, συνδυασμένο με υπέροχο παγωτό βανίλια. Μας κέρασαν και παγωτό ποπκορν, το οποιο ειναι παρα πολύ καλύτερο από οτι θα περιμενε κανεις.

Εδώ να προσθέσω πως μας κέρασαν και στην αρχή καποια τυρενια κριτσίνια που τα φτιάχνουν μόνοι τους, με ντιπ και απο μια μπουκίτσα ενός τρελού συνδυασμού γεύσεων, μεσα σε φύλλο mille feuille. Δυστυχώς αν και μας το περιέγραψαν όταν το έφεραν στο τραπέζι και ξαναρωτησαμε αργότερα, αδυνατώ να θυμηθώ ολα τα συστατικά. Ειχε προσούτο, ζελέ πατζάρι, μια κρέμα αβοκάντο στο πλάι και νομιζω το βασικό συστατικό ήταν αστακός. Φανταστικό, σου έδινε και ένα hint για τον γευστικό οργασμό που θα ακολουθούσε.

Στα θετικά επίσης οι καλής ποιότητας οικονομικές επιλογές φιάλης κρασιού, που ξεκινούσαν απο 11 ευρώ.

Συνολικά, θεωρώ πως το κάπως τσιμπημένο κόστος του δείπνου το αξιζε και με το παραπανω το Druid. Τα πιάτα τους ήταν πολύ καλά και σε γευση και σε παρουσίαση. Το τελικό συνολο για 2 άτομα με κρασί, 4 πιάτα και ένα γλυκό ηταν 55 ευρώ - μετά την έκπτωση 20% επειδή κάναμε κράτηση μέσω του Ask4food.

Το μόνο αρνητικό στην όλη εμπειρία ήταν ο χώρος, ο οποίος ήταν λίγο πιο ψυχρός και απρόσωπος από ότι θα ήθελα.