Μεζεδοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Γιε μου πού πας;
Μάνα δεν πάω στην Μπεμπέκα. Ναι δεν πάω στην Μπεμπέκα, δεν θα ξαναπάω, εγώ που την έχω υμνήσει, που την έχω στηρίξει από την στιγμή που άνοιξε, που έχω βγάλει πάρα πολλές υποχρεώσεις επαγγελματικές και μη εκεί, που, που, που…
Ν
αι, βρισκόμενη κοντά στην πλατεία Κέννεντι ουσιαστικά σε απόκεντρο σημείο του Χαλανδρίου, κατάφερε να κερδίσει με την ποιότητα των πρώτων υλών και την άμεση εξυπηρέτηση μια ευρεία γκάμα πελατών από όλα τα μέρη της Αθήνας.
Ναι, είχε και έχει μια από τις καλύτερες αυλές των Αθηνών, στεγαζόμενη σε υπέροχη μονοκατοικία της περιοχής του Χαλανδρίου. Περιποιημένη πάντα με πολλά φαναράκια και κεράκια, πολλά δέντρα, υπέροχες πορτοκαλιές, γλάστρες με διάφορα φυτά, τον διακοσμητικό φούρνο και τραπεζοκαθίσματα σε εκρού παστέλ απόχρωση.

Ναι σε μεταφέρει νοερά σε άλλη εποχή, τότε Κυριακές που μαζευόμασταν στο σπίτι της γιαγιάς για το καθιερωμένο μεσημεριανό τραπέζι.
Ναι το κλειστό με τζαμαρία μπαλκόνι απέναντι από την κουζίνα είναι απίθανο, απομονωμένο για πιο προσωπικές στιγμές και στιγμές χαλάρωσης, ήρεμης συζήτησης μετά φαγητού.

Ναι τα ψηλοτάβανα δωμάτια με τις παιδικές ζωγραφιές και παιγνίδια, τον πράσινο πίνακα, τις κινηματογραφικές ατάκες και τα μεγάλα παράθυρα δίνουν άλλη αίσθηση στον χώρο. Δίκαια χαρακτηρίστηκε από πολλά περιοδικά και sites, ως μια από τις καλύτερες αυλές των Αθηνών.

Όχι δεν θα ξαναπάω διότι δεν βλέπω σημάδια βελτίωσης. Αντίθετα η εξυπηρέτηση έχει πάρει την κατιούσα. Ίσως η λάθος επιλογή του προσωπικού, η κούραση, η χαλαρότητα. Δεν νοιώθω πλέον οικεία. Έχω πάει πάρα πολλές φορές και κάποια πράγματα τα θεωρώ δεδομένα. Και μιλάω για ένα ευχάριστο και όχι απρόσωπο καλωσόρισμα, ένα αληθινό και όχι προσποιητό χαμόγελο και στο τέλος τέλος να μπορώ να διαλέξω το τραπέζι που θέλω να καθίσω. Δεν νομίζω να ζητάω πολλά. Αντιθέτως μου έχουν τύχει πολλά. Και δεν θα μακρηγορήσω. Θα αναφέρω μόνο περιστατικό που μου έτυχε λίγο παλιά. Κλείνω τραπέζι για να πάω με φίλους από Θεσσαλονίκη Σάββατο μεσημέρι. Πάω ορεξάτος και την βρίσκω κλειστή.
Λάθος του σερβιτόρου μου είπαν την επόμενη φορά που πήγα, νόμιζε ότι θέλατε Κυριακή.
Μα εκτέθηκα κλπ κλπ.
Πες ένα συγγνώμη από καρδιάς να το καταλάβω, και να το δεχθώ παρότι έχω εκτεθεί στην παρέα μου. Μη μου το λες με ύφος ‘’ε και τι έγινε συμβαίνουν αυτά’’!!!!

Όχι δεν θα ξαναπάω διότι τα τραπέζια ήρθαν πιο κοντά, δυσκόλεψε η προσωπική συζήτηση και επαφή, αρκετές φορές ένοιωσα από το βουητό και την οχλαγωγία σαν τον μελισσοκόμο στα μελίσσια του

Όχι δεν θα ξαναπάω διότι δεν βλέπω σημάδια εκτόξευσης και στο φαγητό. Ο κατάλογος έχει αλλάξει και πίστευα προς το καλύτερο. Θεωρώ ότι αποτελεί προσόν για ένα μαγαζί να καταλάβει ότι τα ίδια και τα ίδια πιάτα έχουν κουράσει. Έτσι κάποια πιάτα ημέρας μπήκαν στο μενού, για να έχει ο πελάτης περισσότερες επιλογές σε μόνιμη βάση.

Τα μοσχαρίσια ζουμερά μπιφτέκια με τις χεράτες πατάτες παραμένουν εξαιρετικά και γευστικά. Τα sticks κολοκυθιού με τη sauce γιαουρτιού με δυόσμο έρχονται σε τεράστια ποσότητα ήταν πολύ καλά, τελευταία η μυρωδιά της τηγανίλας είναι έντονη.

Η τυροσαλάτα – τυροκαυτερή πολύ καλή με την απαραίτητη κάψα χωρίς να ενοχλεί τον ουρανίσκο. Τα αυγά με τις πατάτες μαμαδίστικο πιάτο, ξυπνά αναμνήσεις παιδικών χρόνων αλλά αφού πλέον το κάνει όλη η Αθήνα μην το αφήνεις απλά ανάμνηση, βάλε λίγο φαντασία και απογείωσε το.

Σταυλίσια μπριζόλα που την περίμενα με μεγάλες προσδοκίες με απογοήτευσε τόσο στο ψήσιμο όσο και στο μέγεθος.

Μετσοβόνε με μαρμελάδα από πάνω, παρότι περίμενα μια ισορροπία στη γεύση αλμυρού – γλυκού, η γεύση της μαρμελάδας υπερίσχυε με αποτέλεσμα να καταλήξει πετιμέζι.

Οι μελιτζάνες στο πήλινο με σάλτσα ντομάτας και φέτα, γευστικές αλλά η φέτα ελάχιστη, οπότε κυριαρχούσε η γεύση της μελιτζάνας.
Η σαλάτα με πρασινάδα, ρόδι, ανθότυρο, κόκκους σουσαμιού και μπαλσάμικο πολύ καλή και γευστική.

Το κριθαρότο με σύγκλινο και πιπέρι θα το προτιμούσα καλύτερα χυλωμένο, πιο γευστικό και με περισσότερο σύγκλινο.

Τέλος από γλυκά ξεχωρίζει με διαφορά η μους λεμόνι με τριμμένο μπισκότο.
\Γευστική, δροσιστική, σπιρτόζικη.

Το νερό συνεχίζει να έρχεται σε κανάτα και να ανανεώνεται και η απόδειξη έρχεται κατόπιν αιτήσεως, αφού ξαναγυρίσαμε σε προηγούμενη περίοδο και φέρνουν το δελτίο παραγγελίας.

Η σχέση ποιότητας – τιμής χωράει πολύ συζήτηση. Με 20 ευρώ τρως επαρκέστατα, το θέμα είναι αν μένεις ευχαριστημένος από το σύνολο των υπηρεσιών. Δεν έμεινα ευχαριστημένος στις τελευταίες του επισκέψεις χωρίς να θεωρούμαι περίεργος.

Στο δια ταύτα μάνα, δεν θα πάω στην Μπεμπέκα ξανά, εκτός αν βελτιωθούν κάποια πράγματα που να φτάσουν τα standards μου και όπως ξέρεις εσύ που με γέννησες δεν έχω υπερβολικές απαιτήσεις. Βλέπεις επίσης, ότι από την αρχή της συζήτησης έχω καλμάρει και βάζω και κάποια ‘’αν’’.
Ίδωμεν ή καλύτερα οψόμεθα και πράττω ανάλογα.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη jim.