Fun Restaurants - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Ξεχωριστή βραδια, υπέροχες γεύσεις, ιδιαίτερος χώρος, εξαιρετική παρέα....

Ήταν βραδια γενεθλίων, και σαν ξεχωριστό γεγονός, έπρεπε να γιορταστεί με τον ανάλογο τροπο. Έπειτα απο αρκετή σκέψη, και ψάξιμο, για το που μπορω να γιορτάσω τα γενέθλια μου, και αφού ρώτησα πολλούς έμπειρους χρήστες τη βραδιά του ask4food, ναι ξέρετε τι εννοω, ζεύγος about (spy & me) και PONTIKI, κατέληξα, παλι με ενδελεχές ψάξιμο στις σελίδες του site, στο 48 urban garden.

Ανεβαίνοντας την Αρματολών και Κλεφτών, στο δεξί χέρι δεσπόζει ένας μεγάλος χώρος, με μεταλλικές ψηλές πόρτες και έντονα φώτα. Μπαίνοντας μεσα, στα πρωτα βήματα δε βλέπεις τίποτα. Προχωρώντας όμως, φτάνεις σε ένα σημείο όπου, στα δεξιά μπορεις να ασχοληθείς με την έκθεση και αριστερά είτε να προσεγγίσεις το μπαρ και να πιεις ποτό, είτε να καθησεις απέναντι για φαγητο.

Ο χώρος ειναι πολυ ιδιαίτερος. Στη μια πλευρα οι τοίχοι έχουν γκρι απόχρωση, ενώ σε κάποια σημεία του έχουν γύψινη επένδυση, δημιουργώντας εσοχές, στις αποχρώσεις που ειναι οι τοίχοι. Τα τραπέζια ειναι ξύλινα με μεταλλικά πόδια, κάποια απο αυτα αρκετα μεγάλα, μοναστηριακού τύπου, για πιο μεγάλες παρέες, ενώ αλλα μικρότερα. Απέναντι υπαρχει μια καντίνα, σε μεταλλικό χρώμα, απο όπου εκτελούνται κάποιες παραγγελίες.

Ο φωτισμός, αν και χαμηλός, ειναι επαρκής. Στη μια πλευρά υπαρχει τζαμαρία, που όταν το επιτρέπει ο καιρός, ανοιγει και γίνεται πραγματικά ένας αστικός κήπος, ενώ στην άλλη πλευρα, ο τοίχος ειναι καλυμμένος με ψεύτικα πράσινα αναρριχώμενα φυτά. Προςωπικα ο χώρος μου άρεσε παρά πολυ, και του βάζω 4/4.

Όσον αφορά το φαγητο, το μενού ειναι μικρό, μια μόλις σελίδα, όπου περιλαμβάνει δυο σαλάτες, 5-6 ορεκτικά και μόλις εννιά κυριως πιάτα. Η λίστα με τα κρασιά ικανοποιητική, αλλα οι επιλογές για ποτήρι εξαιρετικά λίγες. Εμείς διαλέξαμε τρία κυριως και ένα ορεκτικό, τα οποια βάλαμε στη μέση.

Ξεκινήσαμε με Barbacoa bad buns. Πρόκειται για μικρα ψωμάκια, λευκά, που περιέχουν λαχανικά, μικρα κομματια χοιρινού, ψημένου σε χαμηλή φωτιά, και περιλουσμένα με μια ιδιαίτερη σος. Εμένα με ενθουσίασαν, αλλα δεν άρεσαν σε όλους. 3/4.

Δοκιμάσαμε το Steve supreme tortilla burger, το οποίο περιείχε μοσχαρίσιο μπιφτέκι, μπέικον, γαρίδες μαριναρισμένες και σος. Το γευστικό αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό. Άρεσε σε όλους, και ο τρόπος που έδενε το μπιφτέκι με τη γαρίδα πραγματικά ιδιαίτερος. 4/4

Συνεχίσαμε με fried chicken, που συνοδεύτηκε απο τσιπς γλυκοπατατας, πολυ ωραίο, γευστικό και ζουμερό, μαζί με μια ιδιαίτερη ςος στο πλάι που το αναδείκνυε. 4/4

Το τελευταιο κυριως, αλλα ίσως το καλύτερο της βραδιάς ήταν φιλέτο κοτόπουλο με teriyaki sauce, συνοδευόμενο απο μια νότα wasabi και ratatouille. Ζουμερό, υπέροχο, γευστικό, δεν έμεινε ουτε απομεινάρι στο δίσκο που μας σερβιρίστηκε. 4/4

Οι γεύσεις ειναι ιδιαίτερες και περίεργες, και ίσως φέρνουν απο ιαπωνεζικη κουζίνα. Ωστόσο, για όσους θέλουν κατι διαφορετικό, πραγματικά το συστηνω.
Ήπιαμε ένα μπουκαλι κρασι moscato d Asti, με τα κόπων και βασάνων, λόγω.... Καθυστέρησης.

Και εδώ θα αναφερθώ λιγο στο θέμα της εξυπηρέτησης και θα τεκμηριώσω βάσει της εμπειρίας μου, γιατι στέρησα τις δυο τοματουλες. Οι σερβιτόροι ειναι γενικά ευγενικοί, αλλα λιγο δυσεύρετοι. Οχι και πολυ θετικό για έναν τέτοιο χωρο, όπου πληρώνεις γύρω στα 30-35 ευρω το άτομο, και περιμένεις μια εξυπηρετηςη τουλάχιστον αντάξια. Όταν επιλέξαμε τι κρασι θα πιούμε, έρχονται μετα απο περίπου ένα τέταρτο να μας πληροφορήσουν οτι η κάβα εχει μια καθυστέρηση και το κρασι θα έρθει μετα απο είκοσι λεπτά. Υπόψην, οτι μας πρότειναν οι ίδιοι να πάρουμε το συγκεκριμενο κραςι.

Μας ηρθαν τα κυριως, και κοιταζομασταν, διότι είχαμε στο τραπεζι μονο νερό! Λιγο αδιανόητο. Εκτιμω το γεγονός, οτι μας πρόσφεραν απο ένα ποτήρι λευκό κρασι, κέρασμα, προκειμενου να υπαρχει κατι να τςουγκριςουμε, αλλα το κομμάτι της ανοργανωσιάς, δε διορθώνεται. Κατι ακομα, που μου έκανε εντύπωση, ειναι οτι δεν ήθελαν να κόψουμε εμείς την τούρτα, γιατι ειναι αρχή του μαγαζιού. Άλλο και τούτο παλι....

Τελος, αλλα το ιδιο σημαντικό για μένα, θα ηθελα να σχολιάσω το γεγονός οτι επέτρεπαν σε κόσμο με κατοικίδια, να μπαίνουν να πιουν το ποτό τους στο μπαρ, ενώ μόλις δίπλα υπήρχαν άνθρωποι που δειπνουσαν. Πώς λοιπόν η αρχή του μαγαζιού ειναι αυστηρή και δε σου επιτρέπει να κόψεις την τούρτα σου, και απο την άλλη επιτρέπει στον κοςμο να μπαίνει με το κατοικίδιο του τουλάχιστον για ποτό;

Κλείνοντας, έχω να πω οτι μου άρεσε το φαγητο, και η διακοσμηση, το value for money, θα το ηθελα ένα κλικ χαμηλότερο, ή οι κανόνες να ειναι λιγο αυστηρότεροι. Για να ειναι όλες οι πλευρές ικανοποιημένες. Παρολα αυτα, εγώ προτεινω, το urban garden είτε για ποτό είτε για φαγητο, ειδικά αν είστε λάτρεις των ιδιαίτερων γεύσεων. Αν οχι, τότε προτιμήστε το για ποτό στο μπαρ, που ειναι εξίσου όμορφα.