American Style - Ν. Ψυχικό, Αθήνα

Κυριακή μεσημέρι και ο καλός μου θέλει burger απεγνωσμένα!
Ο μαραθώνιος στο κέντρο περιορίζει τις επιλογές μας και μας αναγκάζει να επικεντρωθούμε στα βόρεια. Ευκαιρία να δοκιμάσουμε το burger joint.

Kάνω ένα τηλεφωνάκι για αρχή, να δω μην τυχόν και κάνει κρατήσεις, αλλά φευ.. μα καλά, όλα τα μπεργκεράδικα ίδια τακτική? δοκιμάζουμε την τύχη μας λοιπόν, έχοντας εννοείται ψαξει απο πριν για εναλλακτική λύση σε περίπτωση που συναντούσαμε ουρές στο burger joint.

Eυτυχώς ούτε ουρές υπήρχαν ούτε χρειάστηκε να περιμένουμε..

Χώρος: βρίσκεται στο -1, ενός εμπορικού, όπως έχει ήδη αναφερθεί.
πάρκινγκ έτυχε να βρούμε εύκολα, αλλά δεν ξέρω την περιοχή καθόλου, οπότε δεν θέλω να γενικολογήσω λέγοντας ότι είναι εύκολη η στάθμευση.
Τραπέζια έξω για τους καπνίζοντες και μέσα για τους άκαπνους.. στον εσωτερικό χώρο βιομηχανικό ντεκόρ, μοντέρνα αισθητική, λιτός χώρος. Γιατί λοιπόν το 2 στα 4? ξεκάθαρα και μόνο για τη μουσική, όχι την επιλογή αυτής που ήταν του γούστου μας, αλλά την ένταση, που ήταν απαράδεκτα δυνατή, δημιουργούσε βαβούρα και μας προκάλεσε πονοκέφαλο. Ο κόσμος νεολαία κυρίως, παρέες-ζευγάρια αλλά και κάποιες οικογένειες με μικρά παιδιά.

Εξυπηρέτηση: αν εξαιρέσουμε την κοπέλα που μας "υποδέχτηκε" (λέμε τώρα) στον εξωτερικό χώρο, -χωρίς χαμόγελο, χωρίς χαιρετισμό, με ένα ξερό, σχεδόν απότομο νεύμα να την περιμένουμε εκεί, που ομολογώ μας τρόμαξε- όλα τα υπόλοιπα παιδιά στο εσωτερικό του μαγαζιού ήταν άψογα.

Γεύση: ο κατάλογος δεν με τρέλανε εκ πρώτης όψεως. Οι επιλογές που έδινε στα burger δεν με ιντρίγκαραν ιδιαίτερα. Αναφέρομαι στα υλικά που συνέθεταν το μπέργκερ και όχι στο μπιφτέκι, μιας και εκεί είχε αρκετές επιλογές - μοσχάρι, βουβαλίσιο κρέας, χοιρινό, κοτόπουλο, γαλοπούλα, σολωμό..

2 άτομα επιλέξαμε:
-1 σαλάτα fiji => με πρασινάδα, μπλε τυρί, ξινόμηλο και σως μπαλσάμικου. Άψογη! Η ποσότητα ήταν καλή για δύο άτομα, ο συνδυασμός των υλικών με την σως έδενε απόλυτα και τα λαχανικά φαίνονταν όλα καλής ποιότητας και φρέσκα. (6.40 ευρώ)
-mozzarella sticks => συνοδεύονταν από σως μαρινάρας.. Οκ, μια χαρά ήταν (5.90 ευρώ)
-1 umami burger => με κατσικίσιο τυρί, μανιτάρια, καραμελωμένα κρεμμύδια & Truffle mayo. Εξαιρετικό! Το μπιφτέκι του ήταν το καλύτερο απ' όσα μαγαζιά έχω φάει burger τον τελευταίο καιρό! πεντανόστιμο και ολόσωστα ψημένο. (10.30 ευρώ)
-1 hangover burger => με cheddar, μπέικον, τομάτα, μαρούλι, κρεμμύδι, τηγανιτό αυγό & spicy mayo. Μια μπουκίτσα δοκίμασα μόνο, αλλά σε αυτόν που το τίμησε άρεσε ιδιαιτέρως (τιμή κανονικά 10.40 ευρώ, αλλά εμείς το πήραμε σε king size, ήτοι με μεγαλύτερο μπιφτέκι με επιβάρυνση 1.30 ευρώ).
Τα μπέργκερ ήρθαν σε καλαθάκια και συνοδεύονταν από πατάτες τηγανητές πολύ λεπτοκομμένες, που ήταν κρατσανιστές και μας άρεσαν ιδιαιτέρως.
Ζητήσαμε και εξτρα cheddar για τις πατάτες (1 ευρώ).
-1 fisher draft (2.5 ευρώ)
-1 ποτήρι σανγκρία => ωραιότατη με ψιλοκομμένα φρούτα μέσα (4.50 ευρώ)

Check please => 42.30 ευρώ το σύνολο!

Δεν τα λες και λίγα, μπέργκερ φάγαμε στο κάτω κάτω.. Φυσικά αν παίρναμε κάποιο από τα κοκτέηλ που βλέπαμε να κυκλοφορούν γύρω μας και φαίνονταν υπέροχα, ο λογαριασμός θα εκτιναζόταν, οπότε είπαμε να τ αφήσουμε για άλλη φορά.

VFM=>Η άριστη ποιότητα των υλικών είναι αναμφισβήτητη. Πλην όμως, χωράει βελτίωση στις τιμές, δεν μπορώ να δεχτώ πως για να φας μπέργκερ πρέπει να πληρώσεις 20 ευρώ/άτομο!