Σουβλάκι & Σχάρα - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Μιά από τις μέρες του 10ήμερου προσφορών του Νοεμβρίου, βρέθηκα και εγώ στο κέντρο για δουλειές. Πολύς κόσμος, στην Ερμού και τους πέριξ δρόμους. Το ιστορικό κέντρο νομίζω ότι έχει μπει σε μια φάση ανάπτυξης, κυρίως διασκέδασης.

Πολλά παλιά εμπορικά, υφασματάδικα, χανδράδικα, κλπ των πέριξ δρόμων, έχουν κλείσει και στην θέση τους έχουν ανοίξει από μπαράκια, φαλαφελάδικα, μοντέρνα σαντουιτσάδικα, ψαγμένα τυροπιτάδικα, νεοσουβλατζίδικα, αλλά τώρα και το The pitta Co.
Αυτό δεν είναι μία από τα ίδια, γιατί δεν αγοράζει ούτε σουβλακόπιτες, ούτε πίτες ταψιού, ή κυπριακές. Εδώ ζυμώνουν. Ναι όπως παλιά, με πλάστρη.
Μικρό αλλά φωτεινό, μοντέρνο αλλά παραδοσιακό, με πέτρινο φούρνο και ντεκόρ σε διάφορα χρώματα του ξύλου.

Από την Καπνικαρέα στρίβεις προς την πλατεία Αγίας Ειρήνης, και από την Καλαμιώτου που είναι πεζόδρομος αλλά και από την Αθηναίδος, οι βιτρίνες του θα τραβήξουν το μάτι σου. Εδώ περιμένουν τους περαστικούς τα προϊόντα ζύμης.
Δηλ. χαλουμόπιτα, λαχματζούν, ελιόπιτα, κασερόπιτα, παστουρμαδόπιτες, πεϊνιρλί με αυγό, και πίτσες με το κομμάτι.

Από την άλλη μεριά, φαλάφελ και ορίτζιναλ και με μελιτζάνα.
Υπήρχε ιδιαίτερη κίνηση και στα σχάρας που σερβίρονται σε κυπριακή πίτα, σεφταλιές, γύρο κοτόπουλο, κ. α. Το μαγαζί φτιάχνει και μπέργκερ.
Όσοι θα θελήσουν γλυκάκι κάτι θα βρουν, όπως τα δάχτυλα Κυριών ( καμμία σχέση ) ή μια Κυπριακή κρέπα με μέλι.
Μάλλον κυπριακό λοιπόν το μαγαζί.

Εγώ παράγγειλα για τον δρόμο ένα σπέσιαλ πεϊνιρλί με χαλούμι, σουτζούκι και δυό αυγά μάτια. 2,5€
Δεν μπορώ να σας περιγράψω πως με κοιτούσαν οι περαστικοί όταν έτρωγα, με σύνεση τολμώ να πω, το πεϊνιρλί. Τραβάει το μάτι το άτιμο.
Το χαλούμι του ήταν λιωμένο και πολύ νόστιμο, αλλά το αυγό με το σουτζούκι για να χωνευτούν θέλουν αρκετό νερό.
Γενικά οι τιμές του μου φάνηκαν πολύ καλές. Όλα τα είδη του έχουν από 1€ πχ η χαλουμόπιτα έως 4,3€ η πιό φορτωμένη πίτσα.

Εκτός από το take away, μπορείς να κάτσεις στα λίγα τραπεζοκαθίσματα πέριξ, αλλά αν δε σε πέρνει να περάσεις αναλαμβάνουν παραγγελίες για γραφεία.
Εντύπωση βέβαια μου έκανε η οργάνωση τους καθώς σε πωλητήριο, ζυμωτήριο και φούρνο, δουλεύουν αν θυμάμε καλά πέντε άτομα.
Η οργάνωση τους, στις ζύμες τους, τους δίνει την δυνατότητα να προμηθεύουν και χονδρική σε καφέ ή σνακ μπαρ.

Μπράβο τους, καλή μοντέρνα προσπάθεια, που μου άρεσε, και δύσκολο μου φένεται να περνάω άλλη φορά χωρίς στάση.
Αξίζει.