16 Νοε 2015

Δευτερη φορα επισκεφθηκα το συγκεκριμενο χωρο για να απολαυσω ενα μενου τους που λεγεται Απογευματινο τσαι στο Μεγαλη Βρετανια. Την 1η φορα που πηγα ενθουσιαστηκα και ειπα καποιους μηνες μετα να ξαναπαω για το ιδιο ακριβως μενου. το συγκεκριμενο μενου δεν ειναι φυσικα για συνεχεια καθως κοστιζει 32 ευρω για 2 ατομα, οποτε θα ελεγα οτι ειναι για πιο σπεσιαλ στιγμες.

καταρχην ο χωρος ειναι απιστευτος. εξαιρετικη ατμοσφαιρα, με λουλουδια και ανθοσυνθεσεις παντου, μοσχοβολαει ολος ο χωρος. το προσωπικο ευγενεστατο και η εξυπηρετηση το ιδιο. προφανως δε θα περιμενε κανεις κατι λιγοτερο απο ισως ενα απο τα πιο ακριβα και πολυτελη ξενοδοχεια της χωρας. την 1η φορα πετυχαμε και συνοδεια πιανου που εκανε την ατμοσφαιρα ακομη πιο μαγικη.

σχετικα με το μενου καταρχας ειχε ενα καταλογο ξυλινο οπου εβλεπες σε ενα κουτακι που ειχε επανω του και πως ειναι το τσαι που θα παρηγγειλες και διπλα αναγραφοταν η επεξηγηση του. οι ποικιλιες ηταν ολες σπανιες, και μιας και ειμαι λατρης του τσαγιου οντως δεν τις εχω συναντησει αρκετες απο αυτες σε αλλα μερη εφαμιλα με αυτο.

αφου λοιπον επελεγες το τσαι σου σου εφερναν ενα εξαιρετικο σερβιτσιο και ενα εξτρα σκευος με ενισχυμενο ισως σιδερο ωστε να κραταει το νερο ζεστο αν ηθελες να συμπληρωσεις εξτρα απο την τσαγιερα που ηδη ειχες στη διαθεση σου.

απο φαγητο μας εφεραν 2 κομματια ζεστου κεικ γευστικοτατου, και επειτα κατεφθασαν 2 πυργοι στην κυριολεξια οπου ειχαν επανω απο 3 πιατα εκαστος διαβαθμισμενοι στο κατω πιατο Σάντουιτς με καβουροψιχα, αγγούρι, καπνιστό σολομό, τυρί κρέμα, αυγό, μαγιονέζα και ροσμπίφ.

στο επομενο επιπεδο Φρεσκοψημένα σκονς με σταφίδα. ήδη πιο πριν μας ειχαν φερει 3 γευσεις με μαρμελάδα και κρέμα που οπως ρωτησα και μου εξηγησαν την φερνουν απο Αγγλια. αυτα λοιπον συνοδευαν τα σκονς.

τελος το επανω πιατο περιελαμβανε μπουκιτσες γλυκων απο το ζαχαροπλαστιο του ξενοδοχειου.

ολα ηταν γευστικοτατα και φρεσκοψημενα ενω εγω προσωπικα λατρεψα και τις 2 φορες τη χειροποιητη μαρμελαδα φραουλα και την κρεμα αυτη που συνοδευε τα σκονς.

ενα απο τα πιο ωραια food representations που εχω συναντησει
πραγματικα εστω και για λιγο νιωθεις οτι ξεφευγεις απο την καθημερινοτητα και αισθανεσαι σα να πινεις το τσαι σου σε καποια μακρινη χωρα.

16 Νοε 2015

louki