Μοντέρνες ταβέρνες - Ταύρος, Αθήνα

Στο μυαλο μου, Mini Size σημαινει αξιοπιστια, σιγουρια!

Αποτελουσε παντα σχεδον απο την πρωτη στιγμη που ανοιξε, εναν αξιοπρεπη και τιμιο προορισμό για τις εξοδους μου. Μαλιστα υπηρξαν εποχες που ουσιατικα, πηγαινα μονο εκει! Τελευταια βεβαια, παρακινημενος και απο τα μαγαζια που βλεπω να εξυμνουνται απο τους εμπιστους του ask4food, εκανα πολλες "απιστιες", και γεγονος ειναι πως δεν το μετανιωνω -ειναι ωραιο πραγμα η απιστια - πως να το κανουμε?

Βραδακι Πεμπτης και μαζι με δυο φιλους σκεφτομασταν που να παμε. "Καιρο εχουμε να παμε mini", ειπα. Δε χρειαστηκε να το ξαναπω, μπηκαμε στο αυτοκινητο και σε λιγη ωρα ειμασταν εκει. Καταρχην θα ηθελα να μιλησω για το χωρο. Το εστιατοριο αυτο ειναι "ανεπιτηδευτο". Η διακοσμηση ειναι ελαφρως μοντερνα, αλλα χωρις μεγαλες εντασεις (ευτυχως! ). Πεντακαθαρο, χωρις οσμες απο την κουζινα, με εξαιρετικο φωτισμο -ουτε να θες φακο για να διαβασεις το μενου, ουτε και εντονα, ενοχλητικα φωτα- και μια μουσικη στη σωστη ενταση, οτι πρεπει για να νιωσεις ευχαριστα δηλαδη. Επισης, στα συν του μαγαζιου, η άπλα, η αισθηση ευρυχωριας. Με ενοχλει το στριμωγμα, ειλικρινα δεν το αντεχω αυτο το στιλ "Να-κανουμε-παρεακι" που συναντω συχνα-πυκνα σε πολλα φαγαδικα, συνηθως τα νεου τυπου, εκεινα που το ονομα τους αρχιζει απο "τσιπουρο-κατι" η "ρακο-κατι"!

Παμε στις γευσεις:

Καταρχην, με το που καθισαμε μας ηρθε μια μικρη ψωμιερα με δυο ειδων ψωμακια και μερικα κριτσινια που συνοδευαν αριστα τη σος γιαουρτιου που ηρθε σε αλλο μπολακι. Επισης, σε ενα πιατακι λιγα νοστιμα κεφτεδακια και σε ενα αλλο μια σχετικα μικρη ποσοτητα σαλατουλας με πενες και μυρωδικα. Αυτα τα μικρα κερασματα (που αν τα προσθεσεις κανουν μια κανονικη μεριδα) ερχονται Παντα, καθε φορα, και συχνα αλλαζουν.

-Μια σαλατα φωλια. Μεσα σε φωλια παρμεζανας, μαρουλι και σπανακι, μαζι με τυρι πεκορινο, λιγο μπεικον και ενα αυγο ποσε. Τη θεωρω υπεροχη ως προς το συνδυασμο των γευσεων και ως προς την ποσοτητα. Ισως θα ηθελε λιγη παραπανω προσοχη το λαχανικο. Σα να μην κοπηκε εκεινη ακριβως τη στιγμη, σα να υπηρχε μια υποψια οτι η πρασιναδα ειχε ελαχιστα μαραθει. Ειμαι σιγουρος πως επεσα στην ημερα, γιατι το μαγαζι το ξερω. Τιμη 7,90, αξιλογηση 9/10.

-Αυγα ματια με πατατες. Υπεροχο, ενα απο τα αγαπημενα μου ορεκτικα. Σε μια μεγαλη πιατελα, ερχονται δυο αυγα ματια, πανω σε εξαιρετικες πατατες τηγανιτες, χοντροκομενες και ψημενες αψογα. Συνοδευονται απο μια μικρη ποσοτητα ντοματας, ψιλοκομμενης με μυρωδικα, καθως και δυο μικρες μπρουσκετουλες. Το λες ορεκτικο, αλλα χορταινει ανετα καποιος με αυτο το πιατο. Τιμη 4,80 και οπως καταλαβαινεις εδω βαζω 10/10!

-Μπουτακια σισαμελαιο. Πεντανοστιμα φιλετακια απο μπουτακι κοτοπουλου, σωστα ψημενα και περιχυμενα με μια σαλτσα με βαση το σισαμελαιο. Συνοδευεται απο φρεσκο πουρε και αποτελει για μενα σταθερη αξια. Τιμη 8 ευρω και βαζω ευκολα 9/10.

-Φρεσκα ραβιολια με σπανακι, τυρι ρικοτα και μυρωδικα. Νοστιμο πιατο, αν και θα ηθελα ενα καπως πιο επαγγελματικο "δεσιμο" των υλικων. 8,50 η τιμη, στην αξιλογηση θα εβαζα ενα 7/10.

-Κοτοπουλο με σπαραγγια, ντοματινια και μπεικον. Υπεροχα φιλετακια κοτοπουλου πανω σε πουρε πατατας, συνοδευομενα απο ντοματινια και μικρη ποσοτητα μπεικον. Πολυ καλη προταση. Στα 9,50, βαζω 8/10, αλλα θα ηθελα μικρη βελτιωση της τιμης εδω.

-Μισο κιλο κρασακι λευκο χυμα, αξιοπρεπεστατο. Στη συνεχεια μας ηρθε αλλο ενα μισοκιλο κερασμενο (αυτα κανουν και δεν τους ξεχνω! ).

Στο τελος μια πιατελα με αφρατο τσιζκεικ και πανακοτα. Και νοστιμοτατα και κερασμενα!

Για ολα αυτα πληρωσαμε 44 ευρω! Δηλαδη, τρια ατομα, φαγαμε εξαιρετικα, μας κερασαν ορεκτικα, κρασακι και γλυκο και τελικα δωσαμε λιγοτερα απο 15 ευρω το ατομο. Δε νομιζω οτι χρειαζεται να πω περισσοτερα για το V4M, αλλα και για την ποιοτητα του εστιατοριου γενικα. Θα σταθω μονο στο ζητημα του σερβις, γιατι εχω ακουσει ορισμενα αρνητικα πραγματα κατα καιρους. Οπως εγραψα και παραπανω, το μαγαζι ειναι Ανεπιτηδευτο! Μην περιμενεις να σου κανουν τεμεναδες! Αυτο δε σημαινει σε καμια περιπτωση οτι θα σου κανουν τη ζωη δυσκολη, καθε αλλο μαλιστα! Θα εχεις αρκετα ευγενικο, αλλα χωρις υπερβολες σερβις και εκτος των αλλων, επαγγελματικο και γρηγορο.

Οπως καταλαβες αγαπητε αναγνωστη, το συστηνω ανεπιφυλακτα! Αν και γνωστος "στριμμενος" με τα εστιατορια και τις γευσεις, εδω δε θα κρατησω σχεδον κανεναν ενδοιασμο!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη manos36.