Bar Restaurants - Μεταξουργείο - Πλ. Βάθης, Αθήνα

Η σχέση μας με το Aleria αναπτύχθηκε (και δυνάμωσε) με το χρόνο! Το επισκεπτόμαστε σταθερά 6-7 χρόνια με "ανοδική πορεία" στην ικανοποίηση και απόλαυση (νομίζω πιάσαμε "ουρανό" πλέον).

Το γνωρίσαμε από τις Wine Wednesdays του καλοκαιριού στον υπέροχο κήπο τους (με vfm εξαιρετικό για 4 πιάτα+4 ποτήρια κρασί σε τέλειους συνδυασμούς είτε στα 30€ κατ'άτομο που ξεκίνησαν είτε στα 35€ τα τελευταία χρόνια) και στη συνέχεια στο εσωτερικό του αρχοντικού σπιτιού με τις μοντέρνες πινελιές στη διακόσμηση.

Γνωρίσαμε σιγά σιγά και τους ανθρώπους του... Το αφοσιωμένο προσωπικό (που παραμένει χρόνια και λέει τα καλύτερα για το "αφεντικό"), τον καταξιωμένο σεφ Γκίκα Ξενάκη (λατρεύω το στυλ του) που από το 2012 που ανέλαβε το Aleria το ανέβασε θεωρώ και τον ιδιοκτήτη Νικηφόρο Κεχαγιαδάκη στον οποίο θα σταθώ ιδιαίτερα: ΓΛΥΚΥΤΑΤΟΣ, πάντα παρών στο καλωσόρισμα, ικανότατος επιχειρηματίας αν κρίνω από αυτό που δημιούργησε και συντηρεί σε υψηλό επίπεδο... Όχι, δεν τον γνωρίζαμε από πριν, αυτή είναι η ειλικρινής γνώμη εμού και του συζύγου μου μετά από ολιγόλεπτες συζητήσεις μαζί του στις πολλές επισκέψεις μας!

Η κάρτα φαγητού είναι μικρή και αλλάζει εποχιακά κρατώντας κάποια all time classics όπως το αποδομημένο παστίτσιο και τα "κεφτεδάκια" μπραντάδας μπακαλιάρου (αγαπημένο μου πιάτο). Όλα είναι δημιουργικά, σε μικρές μερίδες (χρειάζεται οπωσδήποτε ορεκτικό+κύριο κατ'άτομο, το επιδόρπιο μπορεί και να μοιραστείτε ανα 2) με φρέσκα υλικά και φανταστική παρουσίαση!

Στο δείπνο μας το Σάββατο 7/11 ξεκινήσαμε με τη νοστιμότατη μους κολοκύθας με απάκι και φρ. τρούφα (αφρός! τι γεύση! ελπίζω να μείνει και το χειμώνα) και τη διαφορετική "χορτόπιτα" του Ξενάκη: 2 "καναπεδάκια" με πρασινάδες και φέτα πάνω σε χειροποίητο σκληρό φύλλο (τα κρατάς με το χέρι) που μόλις βάλεις στο στόμα σκάει όλη η γεύση μιας θεϊκής σπανακόπιτας...

Μια ευγενική κοπελίτσα περνάει με τα χειροποίητα ψωμάκια (εξηγεί με ζήλο τι είναι το καθένα) και σερβίρει μαζί με ντιπ από λευκό ταραμά. Μπορείς να φας όσο θες. Μας κέρασαν κι ένα κανονικό πιάτο παστίτσιο για να το δοκιμάσουμε (τα προνόμια των επαναλαμβανόμενων επισκεπτών ίσως), δίκαια χαρακτηρίζεται signature dish (τρυφερό κρέας, γήινη γεύση από τα μανιτάρια σιτάκε, al dente μακαρόνι, κρεμώδης μπεσαμέλ).

Τα κύρια ήταν coq au vin (τρελαίνομαι για το "μακαρόνι" πατάτας γεμιστό με σκοτύρι που το συνοδεύει) και Bavette μόσχου, κομμένο σε φιλετίνια ψημένα μέτρια (ροζ εσωτερικά) και πολύ τρυφερά. Για επιδόρπιο ζητήσαμε να μοιραστούμε τη σφαίρα μαρένγκας με καρύδα και σορμπέ ανανά και μας έφεραν κέρασμα άλλο ένα επιδόρπιο, το πειραγμενο cheesecake (με τρίμμα κριθ. παξιμαδιού και ξινοτύρι Ίου). Αυτό το πρόσφεραν σε όλα τα τραπέζια που είχαν πάρει τη μαρένγκα, όπως και ποτήρια γλυκό κρασί Σάμου ως κέρασμα με το λογαριασμό.

Θα σταθώ στην πολιτική BYOB ("φέρε το δικό σου μπουκάλι") του Aleria, που κατά τη γνώμη μου θα'πρεπε να παρέχουν όλα τα καλά εστιατόρια. Χρεώνουν 6€ corking fee ανα φιάλη (περιλαμβάνει σερβίρισμα σε σωστά ποτήρια, σαμπανιέρα για λευκά και καράφα μετάγγισης για ερυθρά όπως στο δικό μας την τελευταία φορά) και το κάνουν ΜΕ ΧΑΜΟΓΕΛΟ (τι να το κάνω με μούτρα;;;). Η δική τους wine list τσίμπησε αρκετά σε τιμές όπως και η κάρτα φαγητού (το μόνο αρνητικό του Aleria είναι ότι είναι ακριβό, αν και το επίπεδό του αξίζει).

Εμείς φάγαμε πολύ τελικά στο δείπνο που περιέγραψα (αν και gourmet, σχεδον σκάσαμε! ) και με δικό μας μπουκάλι κρασί συγκρατήσαμε το λογαριασμό στα ~90€ με καλό tip. Το εστιατόριο ήταν γεμάτο, είχε και Έλληνες και ξένους ταξιδιώτες, οι καπνιστές έχουν ξεχωριστό χώρο (υπάρχει και η όμορφη αυλή για να βγει κάποιος αν έχει καθίσει στο ισόγειο με την παρέα του) και η εξυπηρέτηση ήταν για άλλη μια φορά υποδειγματική.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ekatn.