Meat Restaurants - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Η αλήθεια είναι ότι την ‘’χρώσταγα’’ μια επίσκεψη και ανάλογη κριτική για την ΜΑΣΙΝΑ. Ποιος όμως ο λόγος να ξεσηκωθώ και να μετακινηθώ σε απόσταση σχεδόν 10χλμ από το σπίτι μου (σύμφωνα με το google maps), όταν στα 500 μέτρα υπάρχει το αντίστοιχο ‘’προϊόν’’;

Ξεκινώντας θα πάω πίσω στον χρόνο περίπου 13 μήνες και θα καταλήξω περίπου πριν 1 μήνα. 13 μήνες νωρίτερα λοιπόν, ήταν όταν δέχτηκα ένα e-mail από ένα ζευγάρι Γερμανών φίλων μας, οι οποίοι με πληροφορούσαν ότι την 28η Οκτωβρίου 2014, θα βρίσκονταν για καμιά 10αριά ώρες στην Αθήνα, ως ενδιάμεσο σταθμό Αιγαιοπελαγίτικης (και όχι μόνο) κρουαζιέρας. Ζήτησαν μετά την αυτονόητη επίσκεψη στην Ακρόπολη και το μουσείο της να συναντηθούμε για μεσημεριανό γεύμα και εξέφρασαν ‘’διακριτικά’’ την επιθυμία τους για typical greek food, κάτι το οποίο αποδέχθηκα μετά χαράς.

Η έρευνά μου εστιάσθηκε στην ευρύτερη περιοχή του Νέου Κόσμου-Καλλιθέας-Νέας Σμύρνης, πάντα επί του άξονα της Λεωφόρου Συγγρού, προκειμένου να επιστρέψω με ασφάλεια και χρονική συνέπεια τους καλεσμένους μου στο λιμάνι του Πειραιά. Οι πολυπληθείς θετικές κριτικές των έμπιστων, σοβαρών και αξιόπιστων φίλων του site ‘’πρόσταζαν’’ ΜΑΣΙΝΑ και επειδή δεν είχα χρόνο για test drive πέρασα για επιτόπου ‘’αυτοψία’’.

Ο χώρος και το concept μου άρεσαν πολύ και ήμουν έτοιμος να κλείσω τραπέζι, αλλά που νομίζετε ότι τα ‘’χαλάσαμε’’; Στο θέμα του τσιγάρου είναι η απάντηση. Όπως καταλαβαίνετε, δεν ήθελα να πάρω τέτοιο ρίσκο με ανθρώπους οι οποίοι δεν είναι συνηθισμένοι σε τέτοιου είδους Ελληνικές προσεγγίσεις. Τελικά σεβόμενος τους Γερμανούς καλεσμένους μου, τους πήγα κάπου άλλου εκεί κοντά και απολαύσαμε ένα αξιοπρεπές γεύμα, χωρίς όμως ‘’άρωμα τσιγαρίλας’’. Από τότε και μέχρι τον προηγούμενο μήνα, διαβάζοντας τις κριτικές που μεσολάβησαν, η ΜΑΣΙΝΑ με έπεισε ότι πρέπει να της δώσω αυτή την ευκαιρία. Η επιστροφή προς το σπίτι, μετά από βόλτα στην περιοχή της Γλυφάδας, έμοιαζε να είναι η ιδανική περίσταση.

Τετάρτη 28 Οκτωβρίου 2015, ώρα 17:30, άτομα 2.

Ο χώρος νομίζω ότι είναι το πιο δυνατό σημείο του μαγαζιού. Συνδυάζει πολύ αρμονικά και με επιτυχία το concept ενός νεοσουβλατζίδικου και ενός νεομπακάλικου, χωρίς όμως να γίνεται κουραστικός στο μάτι από τις γνωστές διακοσμητικές υπερβολές. Τις εντυπώσεις φυσικά κλέβει το περιποιημένο δενδρύλλιο ελιάς, το οποίο βρίσκεται σε περίοπτη θέση στο κεντρικό σημείο του μαγαζιού. Από εκεί και πέρα το μάτι περιπλανιέται στις χρωματικές εναλλαγές λευκού, ανοικτού πράσινου, ξύλου και πέτρας, στα άφθονα τενεκέδια με τα φυτά, στο ‘’χωνευτό’’ inox ψυγείο, στο ράφι με τα βάζα με γλυκά του κουταλιού, στο ‘’παράρτημα’’ του ζαχαροπλαστείου ‘’το ανώτερον’’, στον προσεγμένο και ιδιαίτερο φωτισμό, στον μαυροπίνακα και τέλος στην μαύρη και περιποιημένη μασίνα, που δίνει και το όνομα της στην επιχείρηση.

Τελικά μετά από σχετική ‘’περιήγηση’’ στον χώρο, καθίσαμε παραδίπλα στην μασίνα. Χρησιμοποιώ αυτό τον όρο, διότι σωστά μαντέψατε, αλλάξαμε τραπέζι δύο φορές, διότι οι αντίστοιχες γειτονικές μας παρέες, περισσότερο κάπνιζαν, παρά έτρωγαν. Κρίμα θα πω για μια ακόμη φορά, ήμουν διατεθειμένος να βάλω τέσσερις ντομάτες στον χώρο, ενώ τώρα είμαι αναγκασμένος να αφαιρέσω (τουλάχιστον) μια. Ο εξωτερικός χώρος δεν συνίσταται, εκτός αν έχετε αντοχή στην φασαρία και την ταχεία κίνηση της Λεωφόρου Συγγρού.

Το μενού περιλαμβάνει λίγο πολύ τα αναμενόμενα, δηλαδή μια ποικιλία από κλασσικές και λίγο πιο ‘’πειραγμένες’’ σαλάτες, τα τυπικά συνοδευτικά ορεκτικά, καλαμάκια, τυλιχτά, μερίδες κρεατικών και κάποια γλυκά για τους επιθυμούντες επιδόρπιο στο τέλος. Απουσιάζουν από το μενού ο γύρος και τα πιο ''hard core'' κρέατα, τύπου παϊδάκια, κοντοσούβλι κ. λ. π.

Η εξυπηρέτηση απλή, γρήγορη και γενικά ευγενική από τις δύο νεαρές σερβιτόρες, οι οποίες μάλλον είχαν πολύ εύκολο έργο. Το μαγαζί την ώρα της επίσκεψης μας, ήταν σε πληρότητα περίπου 20 με 30%. Την προσοχή μας, λόγω της θέσης του τραπεζιού μας, απέσπασε η κοπέλα ψήστης (έκπληξη σε ένα μάλλον ανδροκρατούμενο επάγγελμα), η οποία φάνηκε να ελέγχει πλήρως την ψησταριά της και το λοιπό βοηθητικό προσωπικό κουζίνας, το οποίο κατά τις εργασίες παρασκευής σαλατών-ορεκτικών, φορούσε νάιλον γάντια και σκούφο κεφαλιού. Επιπλέον έγινα και ‘’αυτόπτης μάρτυρας’’ αλλαγής του λαδιού στην φριτέζα, κάτι που με αναγκάζει να βαθμολογήσω το service ξεκάθαρα με τέσσερις ντομάτες.

Δοκιμάσαμε:
-Τέσσερις συμπαθητικές πιτούλες.

-Μία συμπαθητική πλιγουροσαλάτα.

-Μία συμπαθητική και μάλλον ‘’ήπια’’ τυροκαυτερή, σε ρόζ χρώμα (λόγω κόκκινης πιπεριάς), σερβιρισμένη σε ένα πολύ όμορφο old school σερβίτσιο.

-Μια ποικιλία κρεατικών για δύο άτομα. Έξυπνα σερβιρισμένη σε ένα μικρό ταψάκι στρωμένο με λαδόκολλα, περιείχε 2 καλαμάκια χοιρινά, 2 καλαμάκια κοτόπουλο, 1 μοσχαρίσιο μπιφτέκι, 1 μπιφτέκι γαλοπούλας, 1 χοιρινό μπριζολάκι, 1 ψητή ντομάτα και πλούσια ποσότητα από συμπαθητικές τηγανιτές πατάτες. Θα χαρακτήριζα την ποικιλία γενικά πολύ αξιόλογη, χορταστική για 2 άτομα και θα κάνω highlight στα καλαμάκια κοτόπουλου. Ήταν από τα καλύτερα που έχω γενικά φάει, από κομμάτι μπούτι, κομμένα χοντρούτσικα, σωστά ψημένα και εξαιρετικά ζουμερά, με τα κομμάτια κόκκινης πιπεριάς που δεν συναντώνται συχνά, να δίνουν μια έξτρα γευστική νότα. Αυτά που υστέρησαν ήταν τα χοιρινά καλαμάκια, τα οποία θα τα ήθελα πιο τρυφερά και πιο ζουμερά.

-Μισό κιλό αποδεκτό χύμα ροζέ κρασί.

-Στο τέλος μας κεράστηκε σε παρόμοιο old school πιατάκι, γλυκό του κουταλιού σταφύλι, μια πολύ πρωτότυπη και διαφορετική προσέγγιση κεράσματος, από επιχείρηση αυτού του είδους.

Check please. Στα 29,30€ με απόδειξη.

Κατέληξα ότι:
Την περιοχή η οποία είναι και λίγο ‘’άχαρη’’, λόγω της πολύβουης λεωφόρου Συγγρού, είναι αλήθεια ότι δεν την γνωρίζω πολύ καλά. Διέκρινα όμως ότι ο ανταγωνισμός στα πέριξ, σε ακτίνα λίγων εκατοντάδων μέτρων, είναι μάλλον πολύ έντονος και για να σταθείς στα πόδια σου, κάτι πρέπει να κάνεις σωστά. Η ΜΑΣΙΝΑ λοιπόν, όπως πολύ σωστά διέγνωσαν οι λοιποί φίλοι καλοφαγάδες που προηγήθηκαν, μάλλον κάνει καλά την δουλειά της. Παρέχει ένα αξιοπρεπές και συμπαθητικό πακέτο σε όλους τους τομείς. Φυσικά δεν συνίσταται για ‘’εκδρομή’’ 10χλμ από μακριά, αλλά είναι μια αξιόλογη λύση για τους κατοίκους των γύρω περιοχών και τους εργαζόμενους των γειτονικών εταιριών. Ακόμη και για επιστρέφοντες από παραλιακή βόλτα όπως η αφεντιά μου.