Ινδία - Γκάζι, Αθήνα

Εάν δεν είναι πιασμένο νομίζω θα έπρεπε να έχω Gandhi σαν nickname με τα τόσα Ινδικά που έχουμε επισκεφθεί. Γνωστό, πολυδιαφημισμένο (στο ask4food) Ινδικό εστιατόριο στο Γκάζι το Kohenoor το επισκεφθήκαμε.

Ο χώρος έχει καλυτερέψει καθώς έχει κάνει ανακαίνιση. Έχει δημιουργήσει έναν χώρο πλέον που είναι ο μισός εστιατόριο και ο άλλος μισός με χαμηλά και μικρά τραπεζάκια ποτού. Ο χώρος γενικά έχει γίνει πιο ζεστός και σίγουρα σε σχέση με τα Ινδικά στον Πειραιά ή σε άλλες περιοχές είναι πολύ καλύτερος σαν χώρος. επειδή είχε καλό καιρό και ήταν μεσημέρι Σαββάτου καθίσαμε έξω στο πεζοδρόμιο όπου υπήρχε ήδη μια παρεά νομίζω 4 ατόμων και μετά γέμισε άλλο ένα τραπέζι με 2 άτομα.

Ο κατάλογος έχει λίγο μικρύνει και έχει μια καλύτερη ταξινόμηση των τόσων πολύπλοκων κανονικά πιάτων που έχουν τα Ινδικά και τα Κινέζικα. Προσφέρει κλασσικές συνταγές και απλά αλλάζει το κύριο συστατικό που είναι το κρέας και αναλόγως και οι τιμές.

Δοκιμάσαμε το γιαούρτι αγγουράκια, ντομάτα και μείγμα μπαχαρικών (Raita εάν δεν κάνω λάθος) το οποίο μας άρεσε, και μια πιατέλα με όλη σχεδόν την ποικιλία των ορεκτικών (samosa με κρέας και samosa με λαχανικά, chicken pakora, vegetable pakora, onion banji, κοτόπουλο tikka και κοτόπουλο tandoori, αρκετά μεγάλη σε ποσότητα για 2 άτομα άνετα, και τα περισσότερα μας άρεσαν).

Πήραμε πίτες Ναάν με τυρί και με κιμά οι οποίες μας άρεσαν πολύ.

Δοκιμάσαμε tika massala, κοτόπουλο με σάλτσα με καρύδα, αμύγδαλα και κρέμα γάλακτος. Σερβιρισμένο σε ένα ωραίο τσίγκινο σκεύος Ινδικό, καλή ποσότητα κοτόπουλου, πολύ νόστιμο.

Το 2ο κυρίως ήταν Pasanda κοτόπουλο, σερβιρισμένο στο ίδιο σκεύος με τα ίδια συστατικά όπως το tikka massala με την μόνη διαφορά ότι ειχε και κρέμα γάλακτος. Επίσης ωραία γευση και καλή ποσότητα κοτόπουλου.

Τα κυρίως τα συνοδεύσαμε με ρύζι τηγανητό με αυγό που ήρθε μια καλή ποσότητα για 2 άτομα (αρκετά καλό).

Η εξυπηρέτηση καλή (εάν και εκείνη την ώρα δεν είχε πολύ κόσμο) Ο νεαρός ιδιοκτήτης αρκετά ευγενικός, εξυπηρετικός, διακριτικός και τα πιάτα που όλα ήταν της ώρας ήρθαν σε λογικό χρόνο. Έιχε φροντίσει και υπήρχε μουσική απο ένα laptop συνδεδεμένο με ηχεία και μάλιστα ήταν ωραία μουσική (όχι τα dance Bollywood τραγούδια που μετά απο λίγη ώρα με κουράζουν).

Οι τιμές του εστιατορίου είναι λογικές σε γενικά πλαίσια σε σχέση με Αυτά που βρίσκονται στο Μοναστηράκι, στην Γλυφάδα και στου Ψυρρή, αλλά ακριβές σε σχέση με κάποια Ινδικά εστιατόρια του Πειραία κτλ. Να εξηγήσω οτι εμείς πήραμε ένα κουπόνι απο deal site με 10 ευρώ για κατανάλωση 20 ευρώ. Γνώριζα πάνω κάτω τις τιμές του αλλά τα κυρίως ήταν λίγο τσιμπημένα στα 8 και στα 9 ευρώ νομίζω ένα κλίκ πιο κάτω θα ήταν πιο καλές οι τίμες του. Ο συνολικός λογαριασμός κανονικά ανήλθε περίπου στα 27-30 ευρώ το άτομο σίγουρα πήραμε αρκετά πιάτα και εμείς.

Γενικά όμως βάζει εκπτώσεις τις καθημερινές οπου αξίζει να περισσότερο να πάτε. Νομίζω ότι θα μείνετε ευχαριστημένοι απο το φαγητό και την εξυπηρέτηση γενικά. Είναι ένα αξίολογο μαγαζί σε μια καλή περιοχή και σίγουρα δεν υπάρχει περίπτωση να φοβηθείς να μπείς μέσα (όπως σε κάποια άλλα έθνικ) ή να φοβάσαι για το εάν είναι καθαρό το φαγητό και εάν θα πάθεις κάτι τρώγοντας το. Εάν έχει καλό καιρό συνδυάστε το με μια βόλτα στο Γκάζι.

Μέχρι την επόμενη κριτική για Ινδικό σας χαιρετώ!!