Τοπική ελλ. κουζίνα - Ν.Κόσμος, Αθήνα

Και ξάφνου μαθαίνω (χάρη στο site) ότι σε απόσταση βολής από το σπίτι μου, βρίσκεται μεζεδοπωλείο με αξιώσεις.. το όνομα αυτού; Σαραντατρίο. Ακολουθεί μια σείρα από σχετικές (και όχι τόσο σκέψεις):

1. για κάποιο λόγο αρχίζει να παίζει η εξής λούπα στο μυαλό μου: "στο κελί σαραντατρίο μ' είχαν στον Κορυδαλλό, είχα πιάτα 13, ήμουν παιδί νηστικό"

2. αναρωτιέμαι το πως μου έχει ξεφύγει τόσο καιρό,

3. αναθεματίζω (για ακόμη μια φορά) το πόσο παρατηρητικός είμαι,

4. συνειδητοποιώ ότι η προαναφερόμενη λούπα παίζει ακόμη,

5. μήπως να πάω για για κάνα μεζέ σήμερα;

Με συνοπτικές λοιπόν διαδικασίες κανονίζεται επίσκεψη για το απόγευμα της ίδιας μέρας (καθημερινή) μετά λιτοδίαιτου φίλου... κάτι το που είχε τα τα συν και τα πλην του... λιγότερα πιάτα στο τραπέζι αλλά περισσότερο φαγητό για μένα.

Φτάνοντας στη διεύθυνση αντιλαμβάνομαι το γιατί δεν είχα προσέξει το μαγαζί... Μικρή πρόσοψη που χάνεται σε έναν δρόμο με ποδηλατάδικα, αποθήκες και μαγαζιά με ανταλλακτικά αυτοκινήτων. Ευτυχώς όμως ο εσωτερικός χώρος αποζημιώνει και με την ιδιαιτερότητά του και με την διακόσμησή του. Έχουν αναφερθεί ήδη αρκετά για το χώρο του μαγαζιού οπότε δε θα κουράσω με το συγκεκριμένο. Απλά θα αναφέρω 2 πράγματα που μου έκαναν εντύπωση:

1. οι 2 χώροι του μαγαζιού χωρίζονται μεταξύ τους με τζαμαρία και είναι όμορφα διακοσμημένοι με αρκετά διαφορετικό τρόπο.

2. η 1 αίθουσα χωρίζεται από το διπλανό της ποδηλατάδικο πάλι με τζαμαρία, με αποτέλεσμα τα ποδήλατα της διπλανής βιτρίνας να μοιάζουν με μέρος της διακόσμησης.
Τα παραπάνω βεβαίως και προσωπικά τα θεωρώ θετικά και βοήθησαν να παραβλέψω ότι από την (στενή) πρόσοψη βλέπεις μόνο Φραντζή...

Η εξυπηρέτηση από τις καλύτερες που έχω συναντήσει. Επιπέδου "Γελαστό Κρεμμύδι" και "Φουρνομαγειρέματα". Μόνο καλά λόγια.

Ο κατάλογος λογικά μαζεμένος και με γεύσεις που "σπάνε" τις γνωστές προσεγγίσεις που έχουν τα περισσότερα μαγαζία αυτής της κατηγορίας. Λόγω δυσανεξίας του φίλου στο αυγό αποφύγαμε τα (από ό, τι έχω καταλάβει) βαριά χαρτιά του μαγαζιού. Επιλέξαμε πράσινη σαλάτα με τυρί πλεξούδα, σαγανάκι με γλυκό του κουταλιού (που αναφέρεται συχνά στις κριτικές), καπνιστή μοσχαρίσια γλώσσα, λεχματζούν και πατάτες (είπαμε, ο φίλος είναι λιτοδίαιτος). Τα παραπάνω συνοδεύτηκαν από 1 μπουκάλι Κυδωνίτσα του κτήματος Θεοδωρακάκου. Προσωπικά ξεχώρισα την πράσινη σαλάτα και το σαγανάκι.

Απογοητεύτηκα από το λεχματζούν (γλύκιζε υπερβολικά) και από τις πατάτες που ναι μεν ήταν μεγάλη μερίδα αλλά γευστικά ήταν αδιάφορες. Όλα πάντως έδιναν την εικόνα υλικών καλής ποιότητας.

Στα συν ότι το μαγαζί δεν διαθέτει κρασί χύμα, αλλά ένα μικρό κατάλογο κρασιού (με τιμές που ξεκινούν από τα 7 ευρώ το μπουκάλι) και μπύρες που, επιτέλους, σπάνε το καθεστώς της αναμενόμενης / βαρετής "κλασικής" εξάδας (Amstel, Πράσινη, Kaiser, Μυθος, Άλφα, Φιξ).

Για τα παραπάνω δώσαμε 38 ευρώ (25 για φαγητό και 13 για το κρασί). Τσιμπημένο αλλά εντός αποδεκτού πλαισίου, καθώς φάγαμε καλά, τα πιάτα του ήταν διαφορετικά και οι γεύσεις από ok μέχρι πάρα πολύ νόστιμες. Κερασματάκι προσφέρθηκε στη μορφή 2 σφηνακίων γλυκού κρασιού (ούτε κρύο, ούτε ζέστη).

Όπως ίσως έχετε καταλάβει, στο Σαραντατρίο θα ξαναπάω. Η πρώτη εντύπωση ήταν καλή και ο κατάλογός του μου έδωσε θετικό δείγμα γραφής. Value for Money δεν το λες αλλά σε αποζημιώνει με τις διαφορετικές γεύσεις που προσφέρει.