UE
Ιταλία - Κηφισιά, Αθήνα

Και εγένετο pizza bar! Δύο λέξεις που δεν δένουν γευστικά μεταξύ τους αλλά σαν άκουσμα σου κάνει κάτι... Τι είναι λοιπόν αυτό το φρούτο ?

Στον κεντρικό πεζόδρομο της Κηφισιάς (άντε πάλι εδώ) εδράζει ένας χώρος που στήθηκε προφανώς σαν μπαράκι αλλά το μεγάλο του όπλο είναι η πίτσα με λεπτή ζύμη που σερβίρεται πάνω σε ξύλινο δίσκο. Είναι σχετικά μικρό αλλά σε εξαιρετικό σημείο αν θες να χαζέψεις τα πήγαινε - έλα των θαμώνων των βορείων προαστίων, μιλάμε για πραγματική περατζάδα.

Τι δεν μου κάθεται όμως καλά ? Δεν είναι σε καμία περίπτωση σχεδιασμένο σαν εστιατόριο, παρόλο που το menu του είναι ιταλόμορφα δυνατό, πίτσα και μακαρόνια δηλαδή. Δεν βλέπεις οικογένειες γιατί δεν έχει μεγάλα τραπέζια, είναι όλα προορισμένα για δύο άτομα και κάποια είναι υπερυψωμένα με σκαμπό, σου έρχεται αυτόματα η παρόρμηση να παραγγείλεις μοχίτο. Επίσης καπνίζεις ελεύθερα. Αλοίμονο, στο Ελλαδιστάν είμαστε.

Πάμε τώρα στα θετικά. Τι καλό έχει για να τσιμπήσουμε ? Όλες οι πίτσες είναι μεσαίου μεγέθους (την καταφέρνεις και μόνος σου) με φρεσκότατα (ή καλοδιατηρημένα) υλικά και γευστικότατα απαλές (λεπτές). Έχουμε δοκιμάσει:

- pizza greca: Μοτσαρέλα, φέτα, ελιές, ντομάτα, ρίγανη, κρεμμύδι. Η ελληνική πρόταση, ίσως δεν χρειάζεται εδώ μοτσαρέλα όμως (είναι σε όλες τις πίτσες).

- pizza franca: Κρέμα γάλακτος, μοτσαρέλα, μανιτάρια, κοτοπουλο, μαγιονέζα, μαϊντανός. Η αγαπημένη μου! Έχει ακριβώς ότι μου αρέσει και δένουν όλα υπέροχα μεταξύ τους.

- pizza diabolica: Moτσαρέλα και πεπερόνι. Εξαιρετικά δυνατή και καυτερή, δεν το καταλαβαίνεις με το πρώτο δάγκωμα αλλά θα χρειαστείς δροσερή coca cola πιο μετά...

- μακαρονάδα al pollo: Πέννες (ή σπαγγέτι ή ότι άλλο θες τέλοσπαντων), ντομάτα, φιλέτο κοτόπουλου, μανιτάρια, μαϊντανός. Ε, είναι το ξαδερφάκι της franca, πως να μην την καταβροχθίσω...

Απλά πράγματα, αλλά εξαίσια και ολοταχώς εκτελεσμένα από την κουζίνα. Το service ευγενικό και φιλικό, λες και μια κουβέντα παραπάνω με χιούμορ και καλή διάθεση. Ίσως είναι και ένα βήμα μπροστά ή ελαφρώς παρεξηγήσιμο, αν σκεφτείς ότι κουβεντιάζαμε μεταξύ μας τι θα πιούμε και εκφράστηκε η επιθυμία για cola light και μετά από λίγο εμφανίστηκε η σερβιτόρα ρωτώντας "να φέρω coca cola light ?" χαχαχα

Pizza bar λοιπόν για νέους και κοινωνικούς, για πιο private ή μεγαλύτερες μαζώξεις ψάξτε αλλού...