Μέση Ανατολή - Χαλάνδρι, Αθήνα

Έχοντας φρέσκες τις χθεσινοβραδινές εντυπώσεις σας παραθέτω τη συνολική μου εμπειρία από το PARS.

Η κράτηση ίσως τελικά και να μην ηταν απαραίτητη - αν και Παρασκευή βράδυ το μαγαζί ήταν κατά τα 2/3 γεμάτο. Μπαίνοντας μέσα εντύπωση μου έκανε ο προθάλαμος πού όντως σε μεταφέρει στην Περσία (τοπικές ενδυμασίες, χαλιά, σουβενίρ και φυσικά εικόνες από το Ιραν). Χώρος καλός αν και λίγο παλιομοδίτικος στη λεπτομέρεια, πράγμα που δε με χαλάει. Μπαίνοντας στον κύριο χώρο, σου έρχεται στο μυαλό αίθουσα μπουζουκτζίδικου-ρεσεψιόν ξενεδοχείου ή ακόμα και κακόφημου ελληνικού μπαρ περασμένων δεκαετιών (80-90s), αλλά ούτε και αυτό δε με χάλασε μιας και ο ευγενέστατος σερβιτόρος μας βόλεψε χωρίς πολλά πολλά σε ένα μικρό γωνιακό τραπέζι των δυο με τα ανετότατα και κομψά καθίσματα, μπορντό σε χρώμα με ψηλή πλάτη. Ο κόσμος συνεχώς κατέφτανε - κυρίως νέες οικογένειες με παιδιά.

Ο λιτός και περιεκτικός κατάλογος περιλάμβανε αρκετά και ήταν μεταφρασμένος σε Αγγλικά, Ελληνικά, Πέρσικα και Αραβικά (πράγμα που σημαίνει ότι πολλοί πελάτες είναι Άραβες και μεσο-ανατολίτες). Όταν είσαι ζευγάρι δύσκολο όμως το τι ακριβώς θα επιλέξεις να πάρεις, ώστε να έχεις την πιο αντικειμενική άποψη περί φαγητού. Τελικά αποφάσισα (αφού άλλωστε κερνούσα και εγώ ο ίδιος) την παράλλαγή της ρώσικης σαλάτας, το λαχματζούν, ένα ταμπουλέ και το δίσκο κρεατικών με την ποικιλία για 2. Κλασσικά πράγματα δηλαδή.

Νερό από μπουκάλι (δεν ξέρω αν χρεώθηκε- κοιτάζω άλλωστε το VFM σαν σύνολο, πόσο πλήρωσες για το τι έφαγες)

Όλα έφτασαν γρήγορα, αθόρυβα και σε σωστό timing. Η ρώσικη σαλάτα (2,5/4) ολιβιέ ήταν απλά οκ, όχι κάτι το ιδιάιτερο χωρίς έντονη γεύση. Μικρή μερίδα σχετικά (3,00 ευρώ). Ψωμί δεν ήρθε, σίγουρα στην περσία θα τρώνε extra πιτούλες, αλλά δεν μας ρώτησαν και έτσι δεν παραγγείλαμε. Αντιθέτως το λαχματζούν ήταν αρκετά καλό, νοστιμότατο με σχετικά φρέσκο κιμά, λίγο καυτερό και με φοβερή φρεσκοψημένη αραβική πιτούλα. Βάζω 3,5/4 διότι με χάλασε λίγο η παρουσίαση delivery και το τύλιγμα των 4 μεγάλων κομματιών με αλουμινόχαρτο (5,00 ευρώ μια χαρά). Το ταμπουλέ αντιθέτως, αν και με χλιαρή-μέτρια γεύση, έσκιζε σε παρουσίαση (2,5-3/4 σα σύνολο).

Μετά από 20 λεπτά αφού ευχαριστηθήκαμε τα ορεκτικά έφτασε ο δίσκος των 19 ευρώ (λίγο τσιμπημένη τιμή) που σίγουρα δε χορταίνει από μόνο του 2 άτομα. Το μοσχαρίσιο σουβλάκι (2,5-3/4)(κοντά στα 200 γρ) δεν ενθουσίασε, ήταν στεγνό, αν και σωστά μαριναρισμένο με περίεργη γεύση που άρεσε δεν άρεσε. Το μεγάλο σουβλάκι κοτόπουλο (200 γρ και σερβιρισμένο χωρίς τη σούβλα κι αυτό) ήταν ανώτερο, απο στήθος καλής ποιότητας με γλυκιά σάλτσα (με μέλι???) και μαύρο σουσάμι από πάνω, ιδιαίτερος και όμορφος γευστικός συνδυασμός (3,5/4) αν και εμένα δεν με συγκίνησε να πω την αλήθεια. Τέλος το κεμπάπ απο αρνίσιο κιμά ήταν μέτριο προς καλό (2,5-3/4), έχω φάει αλλού πολύ καλύτερα (το αρνίσιο κεμπάμ είναι ενα φαγητό συχνά μέτρο σύγκρισης για ψητοπωλεία και εστιατόρια).

Το σέρβις ήταν άψογο και διακριτικό μέχρι το τέλος όπου μας κέρασαν δύο κομματια γλυκάκι σα πάστα-φλώρα πολύ συμπαθητικό, αρωματικά υγρομάντηλα και από μία τσίχλα (!!! ) κίνηση διόλου άσχημη. Και ο λογαριασμός κανονικά σε απόδειξη. Για όλα δώσαμε 36 ευρώ ή 33 χωρίς τα πότα ή 16,5 ευρώ/άτομο. Θα μπορούσε (και έπρεπε) να είναι λίγο φτηνότερο στους χαλεπούς καιρούς μας.

Μια σχετικά καλή εμπειρία σε ένα ethnic εστιατόριο που χρειάζεται αρκετή βελτίωση σε μερικούς τομείς ώστε να το ξαναεπισκεφτώ: ποιότητα πρώτων υλών, καλύτερες γεύσεις αλλά, κάποιες λεπτομέρειες (πχ. περιττό το αλουμινόχαρτο στο λαχματζούν) και φυσικά καλύτερες τιμές. Να πάτε, πάντως αξίζει σίγουρα μια δοκιμή.