Μοντέρνα κουζίνα - Χαλάνδρι, Αθήνα

Πριν επισκεφτούμε το εστιατόριο του κ. Μποτρίνι στο Χαλάνδρι διαβάσαμε πολλές κριτικές και είδαμε και αρκετά αρνητικά σχόλια, κυρίως για το service και τη σχέση απόδοσης προς τιμή. Παρά το γεγονός αυτό, η περιέργειά μας και μόνο μας οδήγησε τελικά χθες να κλείσουμε μια βραδιά γευσιγνωσίας στο εστιατόριο αυτό, όπου και ευτυχώς εκπλαγήκαμε πάρα πολύ θετικά.

Πήραμε και εγώ και η σύντροφός μου από ένα μενού γευσιγνωσίας (80Ε) και ένα μπουκάλι λευκό κρασί. Το γεύμα μας συνόδευσαν 2 πρώτα "snacks" και το κατάστημα μας κέρασε στο τέλος λικέρ και καφέ. Το φαγητό ήταν εξαιρετικής ποιότητας, καλομαγειρεμένο (με εξαίρεση ίσως το χταποδάκι στιφάδο, το οποίο ήταν αρκετά τσιμπημένο σε ξύδι), με έντονα αρώματα, ενώ όλα τα πιάτα είχαν φαντασία, τόσο στη σύνθεσή τους όσο και στο στήσιμό τους. Ξεχώρισα το "σαν από καρμπονάρα" (δε σας λέω τι έχει μέσα, δοκιμάστε το) και τις σφαίρες μαστίχας σε ροδόνερο που μας άφησαν να χαμογελάμε στο κάθε "ποπ" στο στόμα.

Στο θέμα τώρα της απόδοσης προς κόστος, νομίζω καταρχήν ότι όποιος πηγαίνει σε ένα τέτοιο εστιατόριο θα πρέπει να έχει υπόψη του τι πληρώνει. Δεν είναι χασαποταβέρνα! Ένα μέρος του κόστους πηγαίνει στην τέχνη του chef και του προσωπικού, ένα άλλο στην ατμόσφαιρα και την περιποίηση. Πέρα από αυτό όμως, απλά να πω ότι σκάσαμε. Μετά το (τρίτο) επιδόρπιο, απλά δε μπορούσαμε να πάρουμε τα πόδια μας!

Σχετικά με το προσωπικό, ήταν αρκετό και εξυπηρετικό, δεν παρέλειψαν ποτέ να μας γεμίσουν τα ποτήρια μας στην ώρα τους ενώ ανταποκρίθηκαν άμεσα σε οτιδήποτε ρωτήσαμε ή ζητήσαμε. Για παράδειγμα, η σύντροφός μου δεν τρώει τυρί και το πρώτο ορεκτικό περιελάμβανε. Ρωτήσαμε το σερβιτόρο τι περιέχει και αφού του εξηγήσαμε γιατί το ρωτάμε, προσφέρθηκε να μας αλλάξει το πιάτο της με άλλο ορεκτικό που να μην περιλαμβάνει τυρί. Δε θέλαμε, αλλά και μόνο η πρόθεση μετράει. Ο κ. Μποτρίνι πέρασε 2 φορές από το τραπέζι μας για να μας υποδεχτεί στο μαγαζί και να μας ρωτήσει αν όλα ήταν καλά με το δείπνο μας.

Γενικά η όλη εμπειρία μας με την αλληλεπίδραση μας με το προσωπικό του εστιατορίου ήταν υποδειγματική, ενώ δεν παρατηρήσαμε κάποια καθυστέρηση στο ρυθμό που ερχόντουσαν τα πιάτα. Να τονίσω βέβαια ότι φτάσαμε μια σχετικά λογική ώρα στο μαγαζί (21:05), οπότε και είχε περί τα 3 τραπέζια κατειλημμένα μόνο. Αργότερα που το μαγαζί σχεδόν γέμισε, οι ρυθμοί έπεσαν ελαφρώς, καθώς η κουζίνα "πήρε φωτιά", χωρίς να μας κάνει κάποια αίσθηση όμως.

Το προτείνω το εστιατόριο για όποιον θέλει να δοκιμάσει κάτι διαφορετικό και έχει πλήρη επίγνωση του τι πληρώνει.