Σουβλάκι & Σχάρα - Βούλα, Αθήνα

Σάββατο βράδυ 14/11 και μετά από απογευματινό σινεμά, αποφασίσαμε να επισκεφθούμε την περιοχή της Βούλας για φαγητό, μια και είχαμε πολύ καιρό να δηλώσουμε παρουσία.

Στο μυαλό μας, ήρθαν δύο ψητοπωλεία για τα οποία είχαμε ακούσει καλές κριτικές από φίλους, οπότε σκεφτήκαμε ότι σίγουρα θα καταλήγαμε σε ένα από αυτά.

Μετά από μια μικρή περιπέτεια που είχαμε στο Στέκι Καλαμάκι όπου φθάσαμε πρώτα (κάτσαμε και παραγγείλαμε στον εσωτερικό χώρο, όπου μετά από λίγο η διπλανή παρέα των περίπου 15 ατόμων άρχισε να ανάβει το ένα τσιγάρο μετά το άλλο), φύγαμε άρον άρον, εξηγώντας στον ιδιοκτήτη ότι τη στιγμή που διαθέτει ειδικό χώρο ημιυπαίθριου για καπνιστές, θα έπρεπε να οδηγήσει την εν λόγω παρέα εκεί, αλλά απλά μας άκουσε ψελλίζοντας την αδυναμία του να επιβάλλει την τάξη και φυσικά προτίμησε φυσικά να μας δεί να φεύγουμε μια και επιχειρηματικά σκεπτόμενος, προτίμησε το έσοδο της μοναδικής παρέας των 15 ατόμων που είχε εκείνη τη στιγμή από το έσοδο των δύο ατόμων.

Μετά τη "σημαδιακή" λοιπόν αποχώρησή μας από το εν λόγω κατάστημα, οδεύσαμε προς την έτερη επιλογή μας, δηλ το Κεμπαμπτζίδικο το Γνήσιον, επί του κεντρικού δρόμου της Βούλας, με τον μεγάλο πεζόδρομο μπροστά του.
Μάλον είμαι ο πρώτος που κάνω κριτική για το εν λόγω κατάστημα, μετά την επέκτασή του και στον δίπλα εσωτερικό χώρο, εάν κρίνω από τις δημοσιεύσεις των έτερων χρηστών.

Το κατάστημα λοιπόν, εκτός από τον εξωτερικό χώρο επί της πλατείας που προστατεύεται στοιχειωδώς από μια πέργολα και ο οποίος ήταν ασφυκτικά γεμάτος όχι μόνο λόγω ημέρας αλλά και λόγω πολύ καλού καιρού, διαθέτει πλέον και εσωτερική αίθουσα αρκετά ικανοποιητική για την οποία προχωρήσαμε για να βρούμε τραπέζι για να κάτσουμε.

Γίναμε αμέσως αντιληπτοί από έναν σερβιτόρο, ο οποίος μας κατεύθυνε και μας βοήθησε να επιλέξουμε ένα από τα τρία εναπομείναντα τραπέζια που ήταν ελεύθερα εκείνη τη στιγμή.

Οφείλω να πώ ότι εντυπωσιάστηκα από την αμεσότητα, ακρίβεια και γρηγοράδα των κινήσεων του προσωπικού, το οποίο μέσα σε χρόνο ρεκόρ, καθάριζε τα τραπέζια των πελατών που αποχωρούσαν και τα προετοίμαζε για την επόμενη παρέα.

Ολόκληρος ο χώρος έδινε την αίσθηση ενός "μελισσιού" το οποίο εργαζόταν πυρετωδώς αλλά και στοχευμένα ώστε όλα να λειτουργούν στην εντέλεια.
Μια και μιλάμε για τον εσωτερικό χώρο, αυτός αποτελείται από έναν κύριο χώρο, όπου διαχωρίζεται τεχνητά από το χώρο της κουζίνας-ψησταριάς, είναι δε ικανός να φιλοξενήσει περί τα 80-85 άτομα, χωρίς να δυσανασχετούν από τις αποστάσεις των τραπεζιών και των καθισμάτων.

Το τραπέζι μας ήταν στο κέντρο του καταστήματος, οπότε είχαμε την ευχέρεια να παρατηρούμε όλη την κινητικότητα του καταστήματος, καθώς και να βλέπουμε τι γινόταν στα περισσότερα τραπέζια.

Στο υπόγειο βρίσκονται οι αποθήκες και οι τουαλέτες, οι οποίες μπορώ να πώ ότι παρέμεναν καθαρές και κατά την περασμένη ώρα και μέρα που επισκεφθήκαμε το κατάστημα.

Οι κατάλογοι μας ήρθαν άμεσα και ο σερβιτόρος ήρθε για παραγγελία τη σωστή ώρα, μόλις δηλ αντιλήφθηκε ότι τους είχαμε αφήσει κάτω και είχαμε αποφασίσει.
Ζητήσαμε να δοκιμάσουμε το Καισερλί κεμπάπ(γεμιστό με κασέρι), που είναι και η σπεσιαλιτέ του καταστήματος, αλλά δυστυχώς μας ενημέρωσε πολύ ευγενικά ότι τους είχε τελειώσει λόγω μεγαλύτερης ζήτησης του αναμενόμενου, οπότε περιοριστήκαμε στο κλασσικό κεμπάπ, καθώς και σε χοιρινά μπριζολάκια, και σε μια φέτα με λαδορίγανη.

Τα φαγητά ήρθαν στην ώρα τους, παρά το γεγονός ότι μέσα στα λίγα επόμενα λεπτά το κατάστημα ήταν πλήρως γεμάτο και δούλευε στο maximum της δυναμικότητάς του, ταυτόχρονα με τις παραγγελίες εκτός καταστήματος (delivery), για το οποίο βλέπαμε επίσης μεγάλη κινητικότητα.
Ολος ο χώρος είναι φωτεινός και λιτά διακοσμημένος, κυρίως με αναπαραστάσεις παλαιών διαφημίσεων, πολλών δεκαετιών πίσω, αρκετά πρωτότυπο, κάνοντας μάλιστα τους επισκέπτες να τις παρατηρούν.

Γενικότερα ο χώρος κινείται στο χώρο του "μοντέρνου" κεμπαμπτζίδικου, διατηρώντας όπως διαπιστώσαμε πολύ καλή ποιότητα και γεύση.

Τολμώ να πώ ότι το κεμπάπ, ίσως να είναι και το καλύτερο που έχουμε δοκιμάσει, με μεστή και πολύ ισορροπημένη γεύση, χωρίς μάλιστα να σου αφήνει υπέρμετρη γεύση λιπαρότητας, αλλά τόση όση θα έπρεπε. Η μερίδα περιέχει 4 κεμπάπ με πίτες και ψητές ντομάτες και πιπεριά και διατίθεται και σε μικρότερο μέγεθος και φυσικά και με χαμηλότερη τιμή για κάποιον που θέλει να περιορίσει τις προσλαμβανόμενες θερμίδες.

Τα μπριζολάκια ήταν πολύ καλά, σωστά ψημένα, μαριναρισμένα πρώτα και με χοντρό αλάτι, σερβιρισμένα με πατάτες φρέσκιες τηγανητές, οι οποίες ήταν καλές στη γεύση, αλλά προσωπικά θα τις προτιμούσα όχι κομμένες τόσο χοντρές αλλά πιο λεπτές.

Παρέλειψα να πώ, ότι μας σερβίρισαν νερό βρύσης σε κανάτα, γεγονός που εκτιμώ στα εστιατόρια που δεν σε υποχρεώνουν στο εμφιαλωμένο νερό.
Η φέτα θα έλεγα ότι ήταν καλής ποιότητας και στη σωστή ποσότητα.

Οι τιμές, κάτι παραπάνω από λογικές, τόσο για την ποιότητα όσο και για την ποσότητα, καθώς και για την εξυπηρέτηση που ήταν υποδειγματική για τόσο κόσμο.

Το προσωπικό ήταν επαρκέστατο και δεν υπήρχε περίπτωση να μην σε αντιληφθεί ένας σερβιτόρος για να σε εξυπηρετήσει άμεσα. Γενικά το προσωπικό φαινόταν εμπειρότατο, με γνώση των προιόντων αλλά και πρόθυμο να ικανοποιήσει κάθε απαίτηση του πελάτη.
Μόνο αρνητικό στην ατμόσφαιρα, η μεγάλη βοή στο εστιατόριο από τη συνύπαρξη τόσων πελατών ταυτόχρονα, το οποίο σίγουρα δεν μπορεί κανείς να το ξεπεράσει.

Σίγουρα πάντως, κάνεις συνομιλία σε κάπως υψηλότερους τόνους από το συνηθισμένο ώστε να σε ακούει ο συνομιλητής σου.
Υπήρξε απόλυτος σεβασμός στη διατήρηση του εσωτερικού χώρου καθαρού από καπνό τσιγάρου (ο ιδιοκτήτης μας ενημέρωσε ότι το κατάστημα το τηρεί) και το διαπιστώσαμε και εμείς οι ίδιοι ότι έτσι συνέβη και ότι όσοι θέλησαν να ανάψουν τσιγάρο, το έκαναν έξω από το κατάστημα

Ο λογαριασμός στα 17,9 ευρώ για δύο άτομα (χωρίς ποτά), είναι κάτι παραπάνω από φθηνός, επαναλαμβάνω για την ποιότητα του φαγητού αλλά και για την εξυπηρέτηση που απολαύσαμε.

Στο τέλος, μας προσφέρθηκε λιμοντσέλο, ό, τι καλύτερο για μετά βραδινό φαγητό.
Γενικά, η εμπειρία μας ήταν πολύ καλή και σίγουρα θα το ξαναεπισκεφθούμε για να δοκιμάσουμε και τις σπεσιαλιτέ τους.

Μοναδική αδυναμια (προς το παρόν), η μη δυνατότητα χρήσης πιστωτικής κάρτας, αλλά όπως μας εξήγησε ο σερβιτόρος, έχουν κάνει τη σχετική αίτηση και αναμένουν να λύσουν το πρόβλημα πολύ σύντομα