Ψαροταβέρνες - Καλλιθέα, Αθήνα

16 Νοεμβρίου και αναζητώντας μέσω ask4food απόψεις χρηστών για θαλασσινές γεύσεις, πέφτει το μάτι μου στις κριτικές για τη ΓΙΑΓΙΑ ΕΛΙΣΑΒΕΤ και αποφασίζω να τη δοκιμάσουμε.

Κάνω τηλεφωνική κράτηση Σάββατο πρωί για 4 άτομα (πόσο μου αρέσει όταν δίνω τα στοιχεία της κράτησης και προτείνω να δώσω κινητό τηλέφωνο επικοινωνίας και μου απαντούν: "δε χρειάζεται, σας περιμένουμε απόψε! " δείχνει αμέσως μια ζεστασιά, φιλοξενία και εκ των προτέρων εμπιστοσύνη στον άγνωστο πελάτη τους. Αυτό ακριβώς εισέπραξα από τον κύριο που μίλησα για την κράτηση του τραπεζιού μας.

Η ειρωνία βέβαια είναι οτι όταν φτάσαμε, δεν ήξερε κανείς τίποτε για την κράτηση που ειχα κάνει -ευτυχώς είχε πολλά τραπέζια άδεια για να επιλέξουμε- τελικά ίσως το παραπάνω σχόλιό μου να είναι απλά μια ρομαντική άποψη και δεν ανταποκρίνεται στον επαγγελματισμό που πρέπει να έχουμε στις συναλλαγές μας όλοι όσοι ζούμε και κινούμαστε σε μεγάλες πόλεις.....

Φυσικά όταν πλησιάζεις απ΄έξω, το κατάστημα δε σου γεμίζει καθόλου το μάτι σα χώρος (και η αλήθεια είναι ότι εάν δεν είχα σχηματίσει ισχυρή άποψη ότι θα είναι πολύ καλό -χάρη στο FRATELLO & PP_TINA κλπ., θα είχα φύγει πριν μπω μέσα).

Δεν υπάρχει λόγος να κάνω ιδιαίτερη ανάλυση χώρου, γυρνάω πίσω σε παιδικά χρόνια -όπως ήταν τότε διαμορφωμένοι οι χώροι εστίασης και βάσει των τότε αξιών- δεν έχει τίποτε το σπουδαίο να παρουσιάσει σύμφωνα με τα σημερινά "δεδομένα¨ μας για αναβαθμισμένο decor, τακτοποιημένος, καθαρός και τα τραπέζια με άνεση μεταξύ τους. Ναι είνα ένας χώρος δεκαετίας 1980 (αλλά εμένα τελικά δε με πειράζει καθόλου)!

Επιλέξαμε το τραπέζι μας και αμεσως ήρθε η κοπέλα που εκτελεί χρέη σερβιτόρας να μας στρώσει το τραπέζι ρωτώντας εάν θέλουμε νερό εμφιαλωμένο ή βρύσης (μπράβο τους! ).

Η κοπέλα εξυπηρετούσε μόνη της όλα τα τραπέζια (το μαγαζί είχε 6-7 παρέες συνολικά) με ευγένεια και αμεσότητα. Δεν μπορώ να την κρίνω σε αυστηρά επαγγελματικά πλαίσια, το μαγαζί είναι οικογενειακή επιχείρηση και δε σε αντιμετωπίζουν σαν μία τσέπη που ήρθε για να ακουμπήσει το περιεχόμενό της..

Στο φαγητό τώρα: Λάτρεις των αχνιστών μυδιών όλοι μας, παραγγείλαμε μία μερίδα, η ποσότητα της οποίας είναι ικανοποιητική αλλά αυτό ήταν το μοναδικό πιάτο που μας απογοήτευσε σε σχέση με τα αναγραφόμενα κριτικών αλλά και σε σχέση με άλλα μαγαζιά που έχω φάει μύδια, ενώ τα μύδια ήταν όλα "ανοιγμένα" και με αρκετό ¨φαί" έλειπε η γεύση στο ανύπαρκτο ζουμί (με κρασί και λοιπά μυρωδικά) που θα τα απογείωνε (αυτό στοίχισε 1 ντομάτα στη γεύση 3/4, διαφορετικά θα έπαιρνε 4/4).

Μία σαλάτα χωριάτικη, φρεσότατη, πλουσιότατη σε υλικά, με γεύση ντομάτας -ακόμη και στα μέσα Νοέμβρη- δηλώνει καλής ποιότητας υλικά.

Μία σαρδέλα σερβιρισμένη με φετούλες ντομάτας και μαϊντανό, καλή μερίδα (και ενώ δεν είμαι ιδιαίτερα φίλος, αυτό το πιάτο ήταν πεντανόστιμο).

Μία πατάτες τηγανητές, πατάτες πραγματικά κομμένες στο χέρι και τηγανισμένες σε λάδι (χωρίς τη δυσάρεστη γεύση λαδιλας, σα να τις έτρωγες από τα χέρια της μαμά σου) γενναία μερίδα.

Μία λαχανοσαρμάδες -της γιαγιάς Ελισάβετ- οι οποίοι όταν έφτασαν στο τραπέζι μας σκέφτηκα "Ωχ! χωρίς αυγολέμονο -στεγνοί- τι γεύση θα έχουν?- και όμως η γεύση τους ήταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ! απόδειξη ότι το απλό μπορεί να είναι και το ΚΑΛΥΤΕΡΟ!
Ήπιαμε 3 μπύρες και 1 1/2 κιλό κρασί λευκό.

Στο τέλος ήρθε κέρασμα το γιαούρτι με γλυκό κουταλιού σταφύλι (ονειρική γεύση σε τέλεια αντίθεση με τις γεύσεις που ήδη είχαμε στον ουρανίσκο μας) όπου εμείς -τα λιγούρια- ζητήσαμε επανάληψη στο κέρασμα!!! και οι άνθρωποι αμέσως μας έφεραν ακόμη ένα πιάτο γιαούρτι και ένα πιάτο γλυκό σταφύλι και με λίγο κυδώνι ανακατεμένο.

Λογαριασμός: Euro 46,00 με κανονική απόδειξη, δηλαδή euro 12,00/άτομο, στην αρχή πιστεύαμε ότι κάτι ξέχασαν να χρεώσουν, όμως τελικά πρόκειται απλώς για ένα vfm, ένα μαγαζί που σπανίζει πλέον, ένα μαγαζί που το έβαλα στη λίστα μου, ένα ΤΙΜΙΟ μαγαζί όπου η σχέση ποιότητα, ποσότητα, τιμές έχει τη σωστή ισορροπία, χωρίς να πουλάει φανφάρες και δηθενιές.

Μπράβο για ακόμη μία φορά στους χρήστες του a4f που ανακαλύπτουν και φέρνουν στην επιφάνεια τέτοια διαμαντάκια!!