Ελληνική κουζίνα - Μέγαρα - Νέα Πέραμος, Αθήνα

Ξαφνιάστηκα όταν είδα ότι το ask4food διαθέτει στην βάση του και εστιατόρια απο το Λουτράκι. Σε μια κριτική λοιπόν που εμφανίστηκε του George G διάβασα για το συγκεκριμένο μαγαζί. Θυμήθηκα λοιπόν τις τόσες πολλές φορές που έχουμε φάει στο συγκεκριμένο εστιατόριο επί πολλά συναπτά έτη και για αυτό αποφάσισα να γράψω και εγώ μια κριτική.

Χώρος (3/4):

Ο χώρος τον χειμώνα δεν είναι κάτι το σπουδαίο αλλά ένας κλασσικός καλοκαιρινός χώρος σε ένα θερινό θέρετρο, δίπλα στην θάλασσα που ντύνεται κάπως πιο χειμωνιάτικα. Πιο αναλυτικά μακρόστενος χώρος μπροστά απο το μαγαζί κλεισμένος με μουσαμάδες και με διαφορά θερμαντικά σώματα επιδαπέδια ή κρεμασμένα στην οροφή. Ο εσωτερικός χώρος επίσης άδειος, άοσμος, άνοστος απλά διεκπαιρεωτικός (κάτσε και φάε).

Το καλοκαίρι τα πράγματα βελτιώνονται καθώς η ευχάριστη ατμόσφαιρα σου επιτρέπει να καθίσεις με άνεση έξω, χωρίς μουσαμάδες κτλ με θέα την θάλασσα και την περατζάδα του κόσμου που περνάει απο μπροστά.

Γεύση (3/4):

Ο κατάλογος μεγάλος και αποτελείται ισομερώς απο ψαρικά και κρεατικά. Έιναι μια απο τις λίγες περιπτώσεις που εξυπηρετεί το ίδιο καλά και τις 2 αυτές κουζίνες. Θα αναφέρω δίαφορα απο τα πιάτα που έχω πάρει πάρει στις τελευταίες μας επισκέψεις,

Τυρόπιτα ταψιού (μεγάλη μερίδα, πλούσια σε γέμιση, καλή σε γεύση, βαθμολογία 7/10)

Σαλάτα χωριάτικη (μεγάλη, δροσερή ντομάτα, βαθμολογία 7/10)

Σουβλάκι χοιρινό (αρκετά μεγάλο, νόστιμο και ωραία σερβιρισμένο σε μια βέργα μεταλλική κρεμασμένη σε ένα τσιγκέλι, βαθμολογία 7.5/10)

Σουβλάκι κοτόπουλο (συνήθως φιλέτο, ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά και εντυπώσεις με αυτές του χοιρινού, βαθμολογία 7.5/10)

Χοιρινή τηγανιά με πίτες για σουβλάκια (μεγάλη μερίδα, λίγο πικάντικη και δυστυχώς όχι πάντα το ίδιο νόστιμη. βαθμολογία 6/10)

Ψαρονέφρι (χοιρινό φιλέτο) με πατάτες και ρύζι σαν συνοδευτικό (πολύ καλή μερίδα, η γεύση με αστοχίες κάποιες φορές, βαθμολογία 6.5/10)

Αυτά είναι τα βασικά πιάτα που έχουμε δοκιμάσει στις τελευταιές μας επισκέψεις κυρίως. Έχουμε δοκιμάσει και ψαρικά και δίαφορα άλλα πιάτα αλλά έχει περάσει πολύς καιρός οπότε δεν υπάρχει ουσία να αναφερθώ σε αυτά.

Εξυπηρέτηση (3/4):

Τα Σαββατοκύριακα του χειμώνα καθώς και όλες τις ημέρες του καλοκαιριού έχει αρκετό προσωπικό και μια πολύ οργανωμένη κουζίνα. Αυτό σημαίνει ότι καταφέρνει αρκετά καλά να σερβίρει τις ορδές των Αθηναίων που εκδράμουν στην περιοχή. Παρ´ολα αυτά τον τελευταίο καιρό αρχίζουν να εμφανίζονται σημάδια μιας γενικής παρακμής του εστιατορίου αυτού και στο κομμάτι του σέρβις. Τελευταία φορά το καλοκαίρι αυτό είχαμε θέματα με καθυστερήσεις και λάθη στα πιάτα που ήρθαν.

Value for money (2/4):

Ίσως αποτελεί έκπληξη η βαθμολογία 2/4 μετά τις καλές αναφορές μου στους υπόλοιπους επιμέρους τομείς. Ο λόγος είναι ότι οι τιμές του παραμένουν ακόμα ακριβές λόγω του ότι ακόμα σερβίρει μεγάλες ποσότητες, αλλά όταν ο κόσμος δεν αναζητά αναγκαστικά πλέον ποσότητα την οποία δεν μπορεί να την φάει, ούτε μπορεί να πληρώσει τα ίδια λεφτά που πλήρωνε και προϊόν για το φαγητό του. Θεωρώ λοιπόν ότι δεν έχουν ρίξει τις τιμές τους (σε αντίθεση με την ποιότητα που κάποιες φορές πλέον δεν είναι η ίδια) κρατώντας την ίδια ποιότητα και απλά χαμηλώνοντας την ποσότητα και προφανώς τα λοιπά περιφερειακά έξοδα όπως ενοίκιο, μισθούς σερβιτόρων κτλ (είμαι σίγουρος οτι αυτά θα έχουν γίνει ήδη).

Υπολογίστε για ένα γεύμα 2 ατόμων με ένα ορεκτικό, μια σαλάτα,2 κυρίως κρεατικών, μισό κιλό κρασί (νερό που σερβίρουν σε κανάτα) κάτι λιγότερο απο 50 ευρώ.

Συμπέρασμα:

Καλό εστιατόριο με μεγάλη ποικιλία. Οι πρόσφατες εμπειρίες μας έδειξαν μια παρακμή στην γεύση και στην αθρόα προσέλευση κόσμου σε αντίθεση με τις τιμές που εμείς τουλάχιστον δεν διαπιστώσαμε καμία πτώση. Ελπίζω να είναι όλα τα αρνητικά παροδικά.