Σουβλάκι & Σχάρα - Κορυδαλλός, Αθήνα

Επισκευτήκαμε το μαγαζί ανημερα της 28ης Οκτωβριου. Εδώ και λίγο διάστημα ειχε ανοιξει κοντα στο σπίτι μας και αποφασίσαμε να το δοκιμάσουμε. Είχαμε επίσης ακουσει καλά λόγια για τα άλλα μαγαζιά της αλυσίδας.

Λόγω της ημερας και μη έχοντας κάνει κράτηση, ίσα ισα που προλάβαμε ένα τραπέζι για 4 άτομα. Όλα τα τραπέζια ήταν στρωμμένα και ετοιμα. Μόλις καθισαμε μας έφεραν ενα μπουκάλι νερό και το καλάθι με τα ψωμάκια. Ευχάριστη έκπληξη πως αντί για το συνηθισμενο ντιπ, μας προσέφεραν σπετσοφάι. Αρκετα πρωτότυπο.

Ο κατάλογος δεν εχε μεγαλη ποικιλία, αλλά ειναι πληρως εικονογραφημενος. Σχεδόν για όλα τα φαγητά, υπάρχει και μια φωτογραφία. Επίσης, κάποια πιάτα εχουν παραλλαγές, αλλά και μικρη ή μεγάλη μερίδα.

Παραγγείλαμε μια χωριατικη σαλάτα, για ορεκτικα τζατζίκι, χούμους και πατάτες και για κυρίως πιάτα 2 καλαμάκια κοτόπουλο, 1 πιτα κεμπαμπ, μία μερίδα "αναποφάσιστη" (περιειχε χοιρινο, κεμπαμπ, κοτόπουλο, σουντζουκι) και μια μερίδα γιαουρτλου κεμπάμπ.

Υπήρξε γενικα μια καθυστερηση στην παράδοση των φαγητών, που δικαιολογειται ως ενα βαθμο λόγω της ημερας. Η σαλάτα ηταν αρκετα μεγάλη και το τζατζίκι γευστικο, χωρίς να αφήνει την έντονη οσμή του σκόρδου. Οι πατάτες δεν ηταν προτηγανισμενες και αρκετα τραγανές.

Όσο αφορα τα κυρίως πιάτα, οι δυο μερίδες περιειχαν μια πιτα κομμένη στα τέσσερα. Το γιαουρτλού ηταν αρκετα γευσικό, χωρις να είναι βαρύ. Δεν μπορω να βρω κάτι λάθος σε κανενα απο τα πιάτα (το γεγονός οτι τα φάγαμε όλα, μαρτυρα αυτό), χωρίς βέβαια να υπάρχει κατι το ιδιαίτερο να αναφερω.

Ο χωρος ειναι αρκετα μεγαλος, καινουριος με έντονα χρωματα και στη διακοσμηση που επιβαλει η αλυσιδα. Το συγκεκριμμενο μαγαζί βρίσκεται στο χωρο που στεγαζόταν παλια ενα φροντιστηριο, οπότε η διαρρυθμιση του ακολουθει αυτη του σπιτιου. Εχει και χωρο έξω, που φανταζομαι πως θα χρησιμοποιειται το καλοκαιρι. Η πρόσβαση ειναι αρκετα ευκολη (εχει σταση λεωφορειου ακριβως απέξω), αλλά το παρκάρισμα - ιδιως μια τέτοια ημερα - είναι λίγο δύσκολο.

Η εξυπηρέτηση κυμανθηκε σε αρκετά καλά επίπεδα. Το προσωπικο ηταν ευγενικό και εξυπηρετικό, αλλά υπήρξε ένα πρόβλημα, τουλάχιστον σε εμάς. Έφεραν τα κυρίως πιάτα, χωρις να μας εχουν φερει τη σαλάτα. Την εφεραν αφου χρειάστηκε να τους το υπενθυμίσουμε. Συνήθως η σαλάτα ερχεται πριν και από τα ορεκτικά.

Συμπερασματικά, για την ποιότητα και τα χρήματα που πληρώσαμε, νομιζω πως εχω πάει και σε καλύτερα μαγαζια του ειδους. Δεν θα το απέκλεια να ξαναπάω καποια στιγμή, αλλά δεν θα ειναι η πρωτη επιλογή. Ίσως σε μια ημερα με οχι τόσο μεγάλη κίνηση.

2016-01-13 13:01:18

Καλημέρα! Ευχαριστούμε πολύ για την κριτική σας, και θα την χρησιμοποιήσουμε για να γίνουμε ακόμα καλύτεροι.

Η αλήθεια είναι πως την 28 Οκτ, θα μπορούσαμε να πούμε απλά και λαϊκά πως "χάθηκε η μπάλα". Και σας ζητάμε συγνώμη για αυτό, δεν έπρεπε να είχε συμβεί. Το συμβάν που αναφέρατε με την σαλάτα είναι σωστό, καθώς αυτό εκείνη την ημέρα ήταν ένα γενικό πρόβλημα με τα ορεκτικά συνολικά.

Το είδαμε και εμείς και το διορθώσαμε άμεσα. Ακόμα και στις ημέρες με πάρα πολύ δουλειά που γεμίζει το μαγαζί σε πολύ μικρό χρόνο.

Θα θέλαμε πάρα πολύ να μας δώσετε άλλη μια ευκαιρία να σας εξυπηρετήσουμε, μήπως και καταφέρουμε να προσθέσουμε άλλο ένα σκούφο στην κριτική σας! Αν είναι και δύο, υα πετάξουμε και τον δικό μας από χαρά.

Ευχαριστούμε πολύ για τα σχόλια σας.

Η ομάδα του Μπαρμπαδήμου