Μοντέρνα κουζίνα - Χολαργός, Αθήνα

ΓΕΥΣΗ: 2 – Πιο κοντά στο 2,5 αλλά αποφάσισα να είμαι αυστηρός.
ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ: 3 - Επαγγελματικότητα
Χώρος: 3 – Μεγάλος, όμορφος αλλά στριμωγμένος
VfM: 2 –
ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΣ; ΟΧΙ (απαραίτητα)

Σάββατο βράδυ, μετά από κράτηση, παρέα 4 άτομα. Ο μόνος χώρος που είχαν διαθέσιμος ήταν αυτός των μη καπνιζόντων (ωραία), ο οποίος, από ότι κατάλαβα, είναι ένας μικρός υπερυψωμένος χώρος στο πίσω μέρος του μαγαζιού με 5-6 τραπέζια. Δεν χωρίζεται ιδιαίτερα από τον χώρο των καπνιζόντων αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν μας ενόχλησε καθόλου καπνός στο δίωρο της επίσκεψής μας.

Ο χώρος γενικά όμορφος, ζεστός, αλλά με υπερβολικά στριμωγμένα ταπέζια, το ένα δίπλα στο άλλο. Και βέβαια αρκετή βαβούρα. Στις 9 που φτάσαμε ακόμα ήταν σχετικά άδειος αλλά γύρω στις 11 που φεύγαμε δεν έπεφτε καρφίτσα.

Το προσωπικό ευγενέστατο, το σέρβις επαγγελματικό, δεν μπορώ να πω ότι μας άφησε με κάποιο παράπονο.

Η παραγγελία μας λοιπόν (το μενού μπορείτε να το δείτε και στο site του εστιατορίου - υποτίθεται ότι υπάρχουν και κάποια πιάτα ημέρας, αλλά κάτι τέτοιο δεν ίσχυσε):

Σαλάτα Λάχανο Καρότο (7,40 ευρώ): με καλαμπόκι, προβολόνε, σύκα και βινεγκρέτ ροδιού. Στα χαρτιά εκτός γούστου μου αλλά στην πράξη αποδείχτηκε μια πολύ δροσερή και γευστική σαλάτα που συνιστάται.

Τσιπς πατάτας με αυγά και γραβιέρα (6,30 ευρώ): Πατάτες τηγανιτές λεπτοκομμένες με δύο αυγά τηγανιτά και τριμμένη γραβιέρα. Πιάτο που τείνει να γίνει μόδα πλέον – οι πατάτες λίγο πιο «λαδερές» για τα γούστα μου.

Κολοκυθοκεφτέδες (6,80 ευρώ): Σερβίρονται με ντιπ ντομάτας/γιαουρτιού. Τέσσερα τεμάχια, τρυφεροί και αρωματικοί., απόλυτα ταιριαστοί με το συνοδευτικό ντιπ.

Ταλαγάνι σουφλέ (7,00): Το πιο αδιάφορο από τα ορεκτικά, παρόλο που διαφημίζεται ως από τις σπεσιαλιτέ του μαγαζιού. Το φύλο καταΐφι ανύπαρκτο, φαινόταν απλά σα να κάθεται το τυρί πάνω σε ψωμί μέσα στο τηγανάκι. Δεν αναδείκνυε κανένα από τα υποτιθέμενα υλικά (πάπρικα, αμύγδαλο, μέλι)

Μπριζολάκια χοιρινά (8,90): Τρία μπριζολάκια με πατάτες τηγανιτές. Αυτά.

Κοντοσούβλι χοιρινό (9,50): Σερβίρεται σε όρθια, κρεμάμενη σούβλα, με τηγανιτές πατάτες και ένα πιτάκι. Καλοψημένο και ζουμερό.

Στο πόσιμα είχαμε μια καράφα νερό που ήρθε όταν φτάσαμε (και δεν ανανεώθηκε ποτέ), 2 μπύρες Kaizer (4,10 ευρώ) και μια φιάλη λευκό κρασί Μαλαγουζιά Μπουγιούρη (13 ευρώ). Επίσης συνοδευτικό ψωμάκι (2 φορές) που δεν εμφανίστηκε ως χρέωση το λογαριασμό.

Από επιδόρπια πήραμε μια πορτοκαλόπιτα με παγωτό και ένα cheesecake με καραμέλα. Για το cheesecake που δοκίμασα θα έλεγα ότι ήταν απλά αδιάφορο, η κρέμα του τελείως «άτονη».

Σύνολο λοιπόν 73,40 (κανονική απόδειξη), περίπου 19 ευρώ το άτομο. Το σίγουρο συμπέρασμα είναι ότι δεν είναι από τα μαγαζιά που θα ξαναπάω εξ επί τούτου. Από την άλλη, ίσως σε ένα κάλεσμα, δεν θα πω και όχι. Για όλα τα πιάτα που προσφέρει (τουλάχιστον αυτά που δοκιμάσαμε) υπάρχουν πάμπολλα καλύτερα (ίσως και οικονομικότερα) εστιατόρια. Πάμε για άλλα.