18 Νοε 2015

Μετά την αναπάντεχα ευμενή αποδοχή της πρώτης κριτικής μου για τα ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ, για την οποία και σας ευχαριστώ όλες και όλους από καρδιάς, πιστεύοντας πάντα στις καλές κριτικές σας, πήγα χθες Κυριακή στο Χολαργό και επισκέφθηκα τη ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΑ. Το γνωστό μεζεδοπωλείο (μεζεδοποτείο το βαφτίζουνν) βρίσκεται στη Μεσογείων 180, λίγο μετά το Υπουργείο Συγκοινωνιών και συγκεκριμένα ένα τετράγωνο μετά τη Λ. Αναστάσεως, δηλ. ουσιαστικά στα σύνορα Χολαργού-Παπάγου.

Συγχαρητήρια σε κάθε φίλο χρήστη. Χάρη στο site μας, αφού αξιολογήσω προσεχτικά ό, τι διαβάζω, βλέπω με τα μάτια της φαντασίας μου τον κάθε χώρο και ξέρω με κλειστά τα μάτια πού πρόκειται να πάω, τι περίπου θα παραγγείλω, ακόμα και τη βαθμολογία μου, εννοείται κατά προσέγγιση. Ως τώρα δεν έχω διαψευστεί, παρότι έχω ακόμα μέλλον μπροστά μου!!

Το μαγαζί είναι αρκετά ευρύχωρο μέσα και έξω και έχει περιγραφεί ήδη από τους περισσότερους. Την Κυριακή επικρατεί κοσμοσυρροή, αλλά τα παιδιά που σερβίρουν τρέχουν για να μας προλάβουν όλους, ενώ τα φαγητά τους είναι εξαιρετικά νόστιμα και φτιαγμένα με μεράκι!! Βέβαια, ή πάμε καθημερινή, ή τα Σ/Κ ξέρουμε ότι θά'μαστε πιο υπομονετικοί. Πήγαμε 3 άτομα και πήραμε τα εξής:

Μια τυροκαυτερή, μια φωλιά πατάτας με αυγό, γραβιέρα και απάκι, μια παστουρμαδοπιτάκια, 2 μερίδες μπιφτεκάκια γεμιστά με τυρί και ντομάτα, μία λουκάνικο γεμιστό με τραχανά και τυρί φέτα, καθώς και ένα μιλφέιγ μελιτζάνας με γραβιέρα. Ηταν το ένα γευστικότερο του άλλου! Μπράβο στον άξιο μάγειρα τους!!

Ήπιαμε 3 Ρεθυμνιώτικες μπύρες ΒRINK'S LAGER, με μια ιδιότροπη στυφόγλυκη γεύση, που ήταν το κάτι άλλο. Τα παιδιά φαίνεται πως το ψάχνουνε το πράγμα!

Μας πρόσφεραν μαστίχα Χίου, νερό σε κανάτα, ενώ ο λογαριασμός ήρθε στο τέλος κανονικά, στα 57 €. Αυτό σημαίνει ότι κατά καφαλή, χωρίς τις ξεχωριστές μπύρες, μας ήρθε στα 14 € περίπου, κατηγορία 10/16 €, που σίγουρα το άξιζε για μια γαστρονομική Κυριακάτικη εμπειρία, λίγο πριν απ' το απαραίτητο σινεμά!

Φυσικά και θα ξαναπάμε, εξακολουθώντας να διαβάζουμε και να ψηφίζουμε τις κριτικές όλων μας, με τις οποίες χτίζουμε καθημερινά το ask4food!!

18 Νοε 2015

villa