Ελληνική κουζίνα - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Σάββατο βράδυ του Νοεμβρίου, μετά από την παρακολούθηση θεατρικής παράστασης σε θέατρο του Κέντρου της Αθήνας, παρέα πέντε ατόμων, και από τις κυρίες της παρέας έπεσε η πρόταση να πάμε για φαγητό στο PASAJI.

Το εστιατόριο βρίσκεται στη στοά Σπυρομήλιου, στο εμπορικό κέντρο Citylink. Πραγματικά, ο εξωτερικός χώρος, ειδικά μετά την τοποθέτηση της εξαιρετικής γλυπτικής εγκατάστασης της Βάνας Ξένου, «Περσεφόνες», στην οροφή είναι εντυπωσιακός. Ο εσωτερικός χώρος του εστιατορίου είναι σε μοντέρνο στυλ με άνετη χωροθέτηση.

Μόλις φτάσαμε, μια αρκετά ευγενική, αν και κάπως βιαστική, υπεύθυνη μας ρώτησε αν προτιμάμε να καθίσουμε στον εξωτερικό ή στον εσωτερικό χώρο. Προτιμήσαμε να καθίσουμε στον εξωτερικό χώρο, με δεδομένο ότι η βραδιά δεν ήταν κρύα.

Αμέσως μόλις καθίσαμε, μας έφεραν καταλόγους και ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό. Παρότι δεν συνηθίζω να αναφέρομαι αναλυτικά στη χρέωση, αναγκάζομαι να κάνω μια εξαίρεση: Το κόστος για ένα μπουκάλι ελληνικό εμφιαλωμένο νερό "ΑΥΡΑ" (και γράφω τη μάρκα, για να μη νομίσει κάποιος ότι ήταν ένα ακριβό μπουκάλι εισαγόμενου μεταλλικού νερού) ήταν 4 ευρώ. Τα σχόλια είναι περιττά...

Επίσης, πριν αναφερθώ στο φαγητό, θέλω να επισημάνω ότι ο ευγενικός σερβιτόρος μας ρώτησε αν θέλουμε να φέρει ψωμί. Του απαντήσαμε καταφατικά και μας έφερε πέντε πολύ νόστιμα ψωμάκια με πάστα ελιάς. Κι εδώ θα αναφέρω το κόστος: 17,50 ευρώ, δηλαδή 3,50 ευρώ το ψωμάκι, νομίζω ότι και πάλι τα σχόλια είναι περιττά...

Διαλέξαμε δύο σαλάτες:
- Πατατοσαλάτα με ψητό φιλέτο κοτόπουλο, ρόκα, κάπαρη, πιπεριές, κρουτόν και βινεγκρέτ από λαδολέμονο και μουστάρδα Ντιζόν. Πραγματικά αξιόλογη σαλάτα με ενδιαφέροντες γευστικούς συνδυασμούς.
- Ελληνική σαλάτα, η γνωστή μας χωριάτικη. Ήρθε φρεσκοκομμένη, με ζουμερές ντομάτες και νόστιμα αγγουράκια, μια συνηθισμένη χωριάτικη σαλάτα, χωρίς κάτι το εξαιρετικό.

Για κυρίως πήραμε:
- Πένες με κοτόπουλο και μανιτάρια με απαλή λευκή σάλτσα. Οι πένες ήταν σωστά βρασμένες, τα μανιτάρια και το κοτόπουλο εύγευστα, η λευκή σάλτσα δεν έδινε κάποια ξεχωριστή γεύση. Συμπαθητικό πιάτο.

- Κοτόπουλο σχάρας με ρύζι. Κλασικό πιάτο, σωστά εκτελεσμένο, το κοτόπουλο ήταν όσο έπρεπε ψημένο, το ρύζι συνοδευόταν από μια πολύ καλή σως (που δυστυχώς δεν συγκράτησα το όνομά της) που του έδινε γλυκόξινη γεύση.

- Μπιφτεκάκια από μοσχαρίσιο κιμά που συνοδεύονταν με σαλάτα από πλιγούρι, μαϊντανό και δυόσμο. Το πιάτο αυτό δεν μας ενθουσίασε, ίσως τα μπιφτέκια να χρειάζονταν, για τα γούστα μας, λίγο περισσότερο ψήσιμο.

- Δύο μερίδες μικρά τυλιχτά σουβλάκια με κεμπάπ, μαριναρισμένη ντομάτα, σάλτσα γιαουρτιού, φρέσκο κρεμμυδάκι και μαϊντανό, σερβιρισμένα με τηγανιτές πατάτες. Τα κεμπάπ ήταν νόστιμα, αρκετά πικάντικα, έδεναν με τη σάλτσα γιαουρτιού. Συνηθισμένη γεύση, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο οι τηγανιτές πατάτες.

Καθώς η ώρα είχε περάσει, αποφασίσαμε να μην πάρουμε επιδόρπιο και ζητήσαμε λογαριασμό. Μαζί με δυο-τρία αναψυκτικά το κόστος έφτασε τα 34 ευρώ το άτομο, καθόλου ευκαταφρόνητο ποσό...

Για να είμαι δίκαιος ως προς το value for money πρέπει να αναφέρω ότι τις υπόλοιπες μέρες της εβδομάδας, εκτός Σαββάτου, υπάρχει η δυνατότητα οι πελάτες να διαλέξουν ανάμεσα σε δύο προκαθορισμένα μενού με σαλάτα, κυρίως πιάτο και επιδόρπιο με 16 ή 23 ευρώ, αντίστοιχα. Σε αυτή την περίπτωση ενδεχομένως το value for money να είναι καλύτερο, στην περίπτωσή μας όμως εκτιμώ ότι τα 34 ευρώ το άτομα είναι υπερβολικά υψηλό ποσό για τα απλώς καλά πιάτα που πήραμε. Νομίζω ότι πληρώσαμε τη θέση και το Σαββατόβραδο...

Επομένως, δύσκολα θα ξαναπήγαινα στο PASAJI... Ίσως άλλη μέρα της εβδομάδας, εκτός Σαββάτου, για να δοκιμάσω το μενού...