Μουσικά Μεζεδ/λεία - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Παρασκευή και 13 Νοεμβρίου από τις λίγες φορές που κανόνισαν άλλοι την έξοδο (ουφ επιτέλους να πάρω και κανένα ρεπό), με πήγαν στο Αιγάλεω στον πεζόδρομο της Αγ. Λαύρας (δεν ήξερα πως υπήρχε ούτε πως να πάω... ) και χωρίς να έχουμε κάνει προ-κράτηση! Πολύ ξένες πρακτικές προς εμένα (άλλος κανονίζει την έξοδο, χωρίς κράτηση... ) το πρώτο σοκ το έπαθα όταν αντίκρισα το πλήθος στον πεζόδρομο! Τόσος πολύς κόσμος που η διέλευση ήταν σχεδόν αδύνατη!

Η αλήθεια είναι ότι πλέον (αλλά ούτε και στο παρελθόν) δε μου αρέσουν οι περιοχές που ξαφνικά γίνονταν μόδα και επικρατεί το έλα να δεις από κόσμο γιατί και καλό service δεν υπάρχει αλλά και γιατί οι συνθήκες συνήθως είναι απαράδεκτες και δε νομίζω ότι τις αξίζω (για τα δικά μου δεδομένα).

3 γυναίκες λοιπόν και αφού κάναμε τάμα για να παρκάρουμε πήραμε στη σειρά όλα τα μεζεδοπωλεία ρωτώντας εάν υπάρχει ελεύθερο τραπέζι κάνοντας δεύτερο τάμα να βρούμε να καθίσουμε (κάτι που με εκνεύρισε απίστευτα - αλλά όπως είπα δεν κανόνισα εγώ την έξοδο), τελικά στο πρώτο & μοναδικό που βρήκαμε να καθίσουμε ήταν το ΔΕΚΑΡΑΚΙ.

Άγνωστο μαγαζί (δεν είχα κάνει καμία έρευνα μέσω a4f), πάρα πολύς κόσμος για να απλώσεις το μάτι σου και να εκτιμήσεις το χώρο, απίστευτη βαβούρα η οποία σκεπάστηκε από τη ζωντανή μουσική!!

Μας έβαλαν σε ένα τραπεζάκι που φώναζε "μη φάτε πολύ δε θα καταφέρετε να βγείτε λόγω στενότητας" αλλά φυσικά δε ρίχνω το φταίξιμο στο ΔΕΚΑΡΑΚΙ αλλά σε εμάς που πήγαμε χωρίς προγραμματισμό!

Ο χώρος είναι μεν προσεγμένος και όμορφος αλλά τα τραπεζοκαθίσματα τόσο στριμωγμένα (με τη λογική όλοι οι καλοί χωράνε??) που στοίχισε την ντομάτα 3/4.
Νεαρά άτομα στην εξυπηρέτηση έκαναν προσπάθειες να εξυπηρετήσουν το πλήθος, σχετικά σύντομα ήρθε μία κοπέλα και μας έφερε εμφιαλωμένο νερό (φάουλ κατ΄εμέ αλλά η παρέα δεν είχε πρόβλημα, οπότε δεν έκανα θέμα).

Παραγγείλαμε
Μία σαλάτα δεκαράκι. Ήταν ευχάριστη έκπληξη (εκεί άρχισα να ξεχνάω τον εκνευρισμό μου) με πολύ μεγάλη μερίδα, φρεσκότατα υλικά όπως ρόκα, μαρούλι ψημένο τυρί κλπ., πολύ νόστιμη, καταπληκτικό πιάτο!
Μία ποικιλία για 2 άτομα (είμασταν 3 αλλά είπαμε φοβηθήκαμε να φάμε πολύ μήπως δε χωρέσουμε να βγούμε από τις καρέκλες μας! ) και μία πατάτες τηγανητές.

Για να πιούμε πήραμε λευκό κρασί (πολύ ελαφρύ & εύγευστο).
Η ποικιλία σερβίρεται σε ένα μακρύ μεταλλικό σκεύος (τελικά είναι πολύ συνηθισμένο σκεύος σε αυτόν τον πεζόδρομο όπως παρατήρησα όταν φεύγαμε) και πειριείχε ένα μπιφτέκι πολύ καλό με όλα τα αρωματικά, μία χοιρινή μπριζόλα μετρίου μεγέθους, ένα κομμάτι λουκάνικο και χοιρινό γύρο με αρκετές τηγανητές πατάτες.

Όλα τα κρέατα ψημένα σωστά, με το ζουμί τους, πολύ νόστιμα.
Ακόμη και ο χοιρινός γύρος -που δεν είμαι καθόλου φίλος- ήταν πολύ νόστιμος χωρίς περιττά λίπη. Στη άκρη του μακρόστενου σκεύους της ποικιλίας υπήρχε ένα πολύ μικρό μπωλ με μουστάρδα.

Οι πατάτες ήταν καλά τηγανισμένες χωρίς λαδίλα.

Παρόλο που μετά από μία κουραστική ημέρα δεν είχα διάθεση για ζωντανή μουσική, οφείλω να πω ότι η μπάντα έπαιζε ωραία κρητικά τραγούδια επιπέδου Ξυλούρη και μετά το γύρισε λίγο σε νησιώτικα, εάν κάποις έχει διάθεση να ακούσει ζωντανή μουσική πιστεύω πως θα το ευχαριστηθεί.

Λογαριασμός: Εuro 45,00 άρα euro 15,00/άτομο δεν το λες πολύ (ούτε και λίγο γιατί ουσιαστικά πήραμε μία σαλάτα και μία ποικιλία, αλλά μην ξεχνάμε και τη ζωντανή μουσική και 1 1/5 κιλό κρασί).

Ο λόγος που έβαλα 3/4 στην εξυπηρέτηση είναι ότι μία που πήραν την παραγγελία μας και μία που μας έφεραν τα φαγητά, απ΄εκεί και πέρα κάναμε το τρίτο τάμα της ημέρας να βρούμε άνθρωπο να εξυπηρετηθούμε....

Δυστυχώς η ποιότητα του κρασιού δεν ήταν καθόλου καλή, διαπίστωση του επόμενου πρωινού (όλες ξυπνήσαμε με πονοκέφαλο).

Είναι μία καλή επιλογή για όσους αρέσκονται να κινούνται σε τέτοιους χώρους... σε εμένα όμως που δεν πιστεύω στις μόδες και στα τάματα για να περάσω μία καλή βραδιά δεν ταιριάζει...