Bar Restaurants - Κηφισιά, Αθήνα

Για να πω τη μαυρη μου αληθεια, δεν ειχα σκοπο να γραψω για το εν λογω καταστημα, οχι γιατι δεν εχω ολοκληρωμενη αποψη αλλα γιατι δυσκολευομαι να ειμαι αντικειμενικη. Και αυτο, διοτι εχω στησει το αντισκηνο μου τοσα χρονια εκει μεσα, με ταιζει τουλαχιστον μια φορα τη βδομαδα λογω του οτι μενω κοντα και δουλευω κοντυτερα οποτε με βολευει και οπως εχω προπει, ειμαι τελειως αμερικανακι στο φαγητο.

Θα μου πεις, τοσο πολυ σου αρεσει? Το φαγητο οχι, μην τρελαθουμε, δεν ειναι καμια γκουρμε υπερπαραγωγη, ουτε εχει αυτη την λαχταριστη μαμαδιστικη απλοτητα. Αλλα το κρινω γι αυτο που ειναι, κλασσικο αμερικανικο μενου με εκρηξη χοληστερινης, βουτηγμενο στα τυρια και τις σαλτσες και εμποτισμενο με μια πικαντικη, μεξικανικη νοτα. Και αυτο, πρεπει με ενοχη να πω, μ αρεσει.

Ο βασικος ομως λογος που επιλεγω το συγκεκριμενο ειναι αλλος: το προσωπικο. Επειδη ειμαι τακτικη θαμωνας, και υπερβολικα πολυλογου, με ξερουν και τα πομολα εκει μεσα. Οποτε καθε φορα που πηγαινω ειναι σαν να συναντω την παρεα μου, και αυτη η οικειοτητα και η ζεστασια ειναι ανεκτιμητη, απο ο, τι γευμα και αν συνοδευεται. Οποτε αποφασισα να γραψω τις δικες μου σκεψεις, με ενα συμπλεγμα απο καποιες απο τις περιστασεις που με εκαναν να επιστρεφω ξανα και ξανα.

• Πεμπτη βραδυ και τρωμε με μια φιλη μου συνοδεια κοκτεηλ, αυτη pornstar και εγω daquiri φραουλα. Εχουμε ξεχαστει απο τη συζητηση και το κοκτεηλ διπλα εχει νερωσει απο τον παγο που ελιωσε τελειως, οποτε ο μπαρμαν που περνα απο διπλα μου το βλεπει και λεει " Τι ειναι αυτο παιδι μου? Σα ροζ φραπες ειναι! " και πριν προλαβω να απαντησω το βουταει και 3 λεπτα μετα μου το εχει αντικαταστησει με αλλο (χωρις χρεωση). Εμεινα βλακας!

•Τριτη απογευμα και στο διπλα τραπεζι μια κοπελα κλαιει σπαρακτικα και η φιλη της την παρηγορει. Ειχε μολις χωρισει, ειχαμε ακουσει ολη τη συζητηση. Η σερβιτορα που περνα απο μπροστα της πηγαινει ενα τεραστιο σοκολατενιο γλυκο κερασμα, λεγοντας διακριτικα "Δε θα διαγραψει αυτο που σε πληγωσε, αλλα καθε πονος γλυκαινει μια σταλια με λιγη σοκολατα". Παιδια, ελιωσα, μου φανηκε πολυ χαριτωμενο.

•Κυριακη βραδυ με δυο φιλες εχουμε παραγγειλει σαλατες και κυριως, και ενω ο σερβιτορος που με ξερει εχει ζητησει στην κουζινα να μη βαλουν σελερυ, διοτι ειμαι αλλεργικη, αυτοι το αμελουν και βαζουν λιγο. Οσο ανακατευω τη σαλατα βλεπω ενα κομματακι και ζηταω απ το σερβιτορο που ειναι φιλος να την αλλαξει, αυτος φερνει φουριοζος με τη σαλατα αγκαζε και 5 λεπτα μετα ο υπευθυνος φυτρωνει αγχωμενος διπλα μου με τα αντιισταμινικα παραμασχαλα, να απολογηθει 8000 φορες και να βεβαιωθει οτι δεν εφαγα. Λαθη γινονται, αλλα τετοια φροντιδα μετα τα σβηνει ολοτελα.

•Σαββατο βραδυ και δεν πεφτει καρφιτσα. Μεταξυ αλλων γευματιζει στο εστιατοριο ενα παλικαρι γυρω στα 25 που λογω καποιας πνευματικης παθησης εχει ενα κινητικο προβλημα, με μια κυρια προφανως συγγενη του. Εκει που τρωμε περνα απο διπλα μου το παλικαρι πηγαινοντας τουαλετα, υποβασταζομενος απο ενα πολυ ευγενικο παιδι του σερβις. Αλλα αντι να βλεπεις στο βλεμμα του ενοχληση ή αδιαφορια, εβλεπες ξεκαθαρα φροντιδα και ενδιαφερον. Τον συνοδευσε σε ολη τη διαδρομη και τον επεστρεψε στο τραπεζι με παρα πολυ διακριτικοτητα. Στα δικα μου ματια, αυτη ηταν μια απο τις πιο ομορφες εικονες που εχω δει.

Οσον αφορα το χωρο, ο εξωτερικος ειναι πολυ ωραιος για ποτο κατω απο τα δεντρα μια γλυκεια καλοκαιρινη νυχτα, αλλα το χειμωνα δε το συζητω, απλησιαστος, πιανει θερμοκρασιες Νευροκοπιου. Ο εσωτερικος δε μπορω να πω οτι με ενθουσιαζει, μαλλον αδιαφορος ειναι, με το γνωστο μοτιβο της εταιριας να βαφει καθε επιφανεια ερυθρολευκη. Η παραταξη απο κιθαρες στον τοιχο ειναι το μονο που σου τραβαει το βλεμμα, κατα τα αλλα, ομοιομορφια παντου. Εχει διαχωρισμο καπνιζοντων και μη, οποτε ειναι πολυ ανετο για οικογενειακες εξοδους.

Το κοστος ειναι λιγο τσουχτερο, υπαρχουν τεραστιες ανακολουθιες. Απο τη μια τα ορεκτικα, τα γλυκα και οι σαλατες ειναι πολυ ακριβα για το ειδος τους, ενω απο την αλλη τα κοκτεηλ ειναι οικονομικα και τα πληρη μενου πολυ καλο vfm. [Υπαρχουν 2, ενα στα 10,50 ευρω με μια ατομικη πρασινη σαλατιτσα, ενα κυριως και ενα αναψυκτικο και ενα αλλο στα 12.90 επιλογη αναμεσα σε ορεκτικο και κυριως ή κυριως και επιδορπιο. ] Η υπαρξη καρτας ποντων επιβραβευσης ειναι ενας επιπλεον λογος να επιστρεφεις, ακομα και για ενα καφε.

Οσο για το φαγητο, ολοι υποθετω πως εχουν παρει μια γευση. Αυτο που προτιμω συνηθως εγω οταν πηγαινω ειναι το μενου των 12.90 με Σαλατα με ροκα, λαχανικα και κινοα, την οποια βρισκω εξαιρετικη και πολυ μεγαλη σε ποσοτητα για ατομικη σαλατα και κυριως το φιλετο κοτοπουλο σε κρουστα παρμεζανας με μπολικο πουρε με τσενταρ, για τον οποιο κοβω φλεβα, θα μπορουσα να τρωω μονο αυτο τον συννεφενιο πουρε καθε μερα. Υπαρχουν πιατα που με αφηνουν αδιαφορη, αλλα που απλως ειναι οκ, και μερικα αλλα που προκαλουν τρομερη σιελορροια. (βλ. jack daniels spare ribs, απο αλλο κοσμο. ) Επισης, προσκυνω στην πολυ αγαπημενη αμερικανικη πρακτικη να χρεωνουν το αναψυκτικο 2.80 και να το ανανεωνουν καθε που πινεις 2 γουλιες. Μεγαλο πραμα.

Αν διατηρειστε ξυπνιοι ως τωρα, και συγνωμη που εκανα ολοκληρο οδοιπορικο εδω περα, αυτο που εχω να πω ειναι οτι δεν ξερω αν το προτεινω, απο το τι περιμενετε εξαρταται. Αν δεν επιθυμειτε να φατε ελαφρως στεγνες, τυποποιημενες γευσης λιπαροτητας σε ενα χαρουμενο, λιγο μετεφηβικο περιβαλλον, σιγουρα δεν εχετε διαλεξει σωστα. Αλλιως βουρ για βουτιες στα sour cream και απλωτες στα guacamole.