Μεζεδοπωλεία - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα

Τρίτη 17/11/2015, ημέρα ελεύθερη και να σου η ευκαιρία για βόλτα και φαγητό. Το πρόγραμμα είχε ως εξής:

Παραλαβή της θρυλικής φανέλας της ομάδας μπάσκετ του Ολυμπιακού από την επίσημη μπουτίκ.

Πρίντεζης-Νο15-διαφήμιση φανέλας ΣΚΡΑΤΣ-Piraeus... Μαύρο χρώμα.

ΝΤΡΟΠΗ να μην στηρίζουμε (οι οπαδοί του Ολυμπιακού) αυτή την ομάδα και να ασχολούμαστε μόνο με το ποδόσφαιρο. Κάποια στιγμή που θα ξαναδώσουμε το παρόν σε F4 της Euroleague θα πάω. Λάτρης της ομάδος από την εποχή που στην ομάδα υπήρχε ο Σταύρος Ελληνιάδης (με σύνθημα "είναι παρθένα του Ελληνιάδη η χτένα") και ο Αντώνης Σταμάτης. Ακόμα ανατρέχω στο Youtube για να παρακολουθήσω παλιούς αγώνες.

Στάση δεύτερη Factory outlet, χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Φεύγοντας μου έρχεται στο νου η κριτική της φίλης nemo για το Καφενείο της Κατερίνας που βρίσκεται στο Μοσχάτο. Με τα πολλά φτάνουμε, καθώς γίνονται και έργα στον δρόμο, αλλά αποφασίζουμε να το επισκεφθούμε κάποια άλλη φορά με παρέα. Δεν ενθουσίαζε και ο χώρος.

Πάει 19:45 και στο μυαλό έρχεται το Σουμόκα... Σουμόκα εστί το νέο μπέργκερ του ΜΠΑΡ ΜΠΕΕ ΚΙΟΥ όπου κοστίζει 40 ευρώ και περιέχει 2 υπερτεράστια μπιφτέκια 400 γραμμαρίων,2 κοτόπουλα πανέ γεμιστά με ζαμπόν-τυρί,2 τηγανιτά αυγά και άλλα πολλά ΚΑΙ ένα κιλό μπέικον. Ναι, ΕΝΑ (1) ΚΙΛΟ μπέικον.

Περνάμε απ'έξω και παρά την προσθήκη και νέου χώρου, ΠΑΛΙ είδαμε παρέες να περιμένουν απ'έξω. Επειδή είμασταν και 2 άτομα, το αναβάλλαμε και αυτό και προχωρήσαμε παρακάτω (περιμένω τον Μπούτση και τον Φουρίκη για να πάμε).

Το Παλιό Μπακάλικο "δεν έπιασε" ούτε σε αυτή τη θέση, περίπου 100 μέτρα παρακάτω και να σου ο Δυόσμος, μαγαζί 2 μηνών. Πρόσφατα σε εκπομπή του Πετρετζίκη στο Mega είχα δει τον σεφ να μαγειρεύει μαζί του, μου είχαν κάνει πρόσκληση και στο Facebook καθώς μια κοπέλα είναι από την περιοχή μου οπότε ήρθε η ώρα. Ο κατάλογος μου είχε κινήσει το ενδιαφέρον.

Να ξεκινήσουμε από το παρκάρισμα που είναι δράμα στην περιοχή. Θα χρειαστεί να γυροφέρετε λιγάκι αλλά τελικά κάπου θα το βολέψετε. Δυσκολία 7/10. Θα ανεβείτε τα σκαλιά και θα μπείτε στον πρώτο όροφο ενός περιποιημένου νεοκλασικού του 1920 που στέγαζε παλαιότερα την κρεπερί Pierrot. Πεντακάθαρος χώρος (όπως και οι τουαλέτες) με επαρκή απόσταση μεταξύ των τραπεζιών, αν και εκείνη την ώρα είμασταν μόνοι μας και είχαμε μεγάλη άνεση. Αργότερα ήρθαν και 2 κοπέλες σε άλλο τραπέζι. Ώρα περίπου 21:00.

Στιβαρά ξύλινα και άφθαρτα τραπέζια, ξύλινες καρέκλες. Τασάκια πάνω στα τραπέζια, φαουλάκι για το είδος του μαγαζιού αν υπάρχει κάπνα. Λιτά διακοσμημένος ο χώρος, με λίγα καδράκια. Άνετος πάντως και καθόλου παραφορτωμένος. Υπάρχει και ένα μικρό μπαλκονάκι.

Η εξυπηρέτηση από μια κοπέλα που ήταν πολύ ευγενική και πρόθυμη να λύσει όποιες απορίες μας. Τη ρωτήσαμε για τον λόγο που ονομάστηκε το μαγαζί έτσι και μας είπε πως μάλλον δεν υπήρχε κάποιος συγκεκριμένος λόγος, πιθανολόγησε ίσως έγινε λόγω του τραγουδιού της Μποφίλιου που τους αρέσει με τον τίτλο "Ένα φιλί από δυόσμο". Επίσης ένας κύριος μας σέρβιρε το ορεκτικό με τα αυγά όπου έκανε και τη διαδικασία μπροστά μας. Αν και άδειο το μαγαζί εκείνη την ώρα είχαν το νου τους να μας εξυπηρετήσουν όσο καλύτερα γίνεται. Έδειξαν αρκετό ενδιαφέρον όταν το κυρίως δεν το φάγαμε όλο.

Ο κατάλογος με νορμάλ και παιχνιδιάρικες επιλογές, συνδυάζει φρούτα, τυριά και μπαχαρικα ενώ στα κυρίως οι επιλογές είναι 5-6 και βάλτε στο νου πως καλύτερα είναι να τα βάλετε στη σέντρα.

Στην αρχή έρχονται ψωμάκια με μια γιαουρτοσκορδάτη ντιπ και κοστίζει 1.6 ευρώ (χωρίς να το ζητήσουμε). Διάφορα ψωμάκια, άλλα φρυγανισμένα άλλα με λαδάκι, πολύ καλή σύλληψη όμως προσοχή γιατί σε χορταίνουν. Επίσης κρύο νερό σε δική τους μποτίλια που ανανεωνόταν συνεχώς.

- Ξεκινήσαμε με σαγανάκι από κόμμο Νάξου με τριμμένο αμύγδαλο όπου είχαμε την επιλογή από 3 είδη. Διαλέξαμε αυτό με βότανα και πιπέρια (η επιλογή του κάρυ δεν υπήρχε καθώς δεν "τραβάει" ιδιαίτερα, επίσης υπήρχε με σκόρδο και άνηθο). Δύο φρεσκοψημένα κομμάτια με τραγανή κρούστα και λιωμένο τυρί στο εσωτερικό του. Διέκρινα και ροζ πιπέρι εντός. Πικάντικο αλλά ευχάριστο. Τιμή 4.5 ευρώ.

- Αυγά μάτια με στίκς πατάτας και σαλάμι Στρεμμένου στα 5 ευρώ. Τεράστιο πιάτο (άνετα μπορούν 4 άτομα να το μοιραστούν) όπου έσπασαν τους 4 κρόκους μπροστά μας και τους άπλωσαν. Ίσως θα ήθελα λιγότερο λαδερές τις πατατούλες, τραγανές πάντως. Το σαλάμι σε μεγάλα κυβάκια, ελαφρώς πικάντικο λόγω πιπεριού. Τιμή 5 ευρώ.

- Αρνάκι πολίτικο με συνοδεία πουρέ μελιτζάνας στα 9.5 ευρώ. Το αρνάκι ήταν σε μεγάλη ποσότητα μαριναρισμένο με μπαχαρικά, κόκκινο κρασί και φρέσκες τομάτες. Φιλόδοξο πιάτο για να το μοιραστείς. Ωστόσο δεν με ενθουσίασε γιατί θα το προτιμούσα χωρίς πετσούλα και ο πουρές δεν ήταν βελούδινος, είχε κομμάτια μελιτζάνας και πίκριζε λιγάκι. Ίσως λίγο σκόρδο να βοηθούσε την κατάσταση. Το μισό μας το έκαναν πακέτο.

- ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ στα 5 ευρώ. Όσοι είστε chocoholics νομίζω πως θα ικανοποιηθείτε ιδιαίτερα. Υπάρχουν κομμάτια (όχι σκληρά πλην της λευκής) με σοκολάτα γάλακτος, σοκολάτα μπίτερ όπου συνοδεύεται με λικεράκι για να το περιχύσετε ώστε να "σπάσει" η πίκρα και λευκή σοκολάτα με μους μπανάνας με τριμμένο μπισκότο. Επίσης υπάρχει και ένα καλό κομμάτι σαν μπράουνι (επαναλαμβάνω το σαν), τραγανό με μπισκοτάκι. Μπορείτε να το δείτε στη σελίδα τους στο Facebook για να πάρετε μια ιδέα και... να σας ανοίξει την όρεξη. Για 2 άτομα είναι υπεραρκετό και με ωραίο food styling.

- Εκτός του νερού πήραμε και οινόμελο 250 μλ στα 3.5 ευρώ. Γλυκόπιοτο και ελαφρύ, πίνεται σαν νεράκι. Δυνατό χαρτί.

Σύνολο στα 29.1 ευρώ.

- Κέρασμα 2 σφηνάκια επίσης οινόμελο.

Ο κατάλογος τους είναι εκτενής με όλων των ειδών τα ποτά και δεν θα προβληματιστείτε καθόλου. Από κρασιά μέχρι μπύρες, ούζα και οινόμελα και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο, θα σας καλύψει πλήρως.

Σαν τελική εντύπωση θα πω πως, είναι νέα και φιλόδοξα παιδιά. Τους εύχομαι να σταθούν στα πόδια τους καθώς έχουν πιάσει τον παλμό της οικονομικής εποχής που ζούμε. Κάποια μικρολαθάκια θα τα διορθώσουν αρκεί να έχουν ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ και ενδιαφέρον για την επιχείρηση τους.

Να τρέξουν θέλω και να προσπαθούν, είναι δύσκολο το σημείο που άνοιξαν και έχουν το τέρας που λέγεται ΜΠΑΡ ΜΠΕΕ ΚΙΟΥ, αν και διαφορετικού τύπου μαγαζιά.

Οι μερίδες γενναίες, όρεξη να έχεις για να δοκιμάζεις από καβουρμά με τσίπς πατάτας μέχρι σαγανάκια και αρνίσιο κότσι (στιφάδο στα 9 ευρώ και συνοδεία από γκόγκλες, χειροποίητων ζυμαρικών Πελοποννήσου) στα 9 ευρώ.

Μόνη προσοχή ότι είναι γενναίες οι μερίδες και μπορεί να φουσκώσετε εύκολα όπως εμείς. Πάρτε παρέα μαζί και με σύνεση την παραγγελία. Οι τιμές είναι πολύ καλές και σου δίνουν τη δυνατότητα να κάνεις ξανα κάποια επίσκεψη.

Υ. Γ Νομίζω πως θα γραφούν αρκετές κριτικές στο σάιτ, όλοι δεν θα συμφωνήσουμε για το φαγητό καθώς τα γούστα είναι υποκειμενικά. Σίγουρα όμως δεν είναι πεταμένα λεφτά.

2015-11-21 03:20:05

Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε πρώτα από όλα για την επίσκεψη σας στο χώρο μας. Επίσης για το χρόνο που διαθέσατε για να γράψετε την κριτική σας.
Διαβάζουμε και αφουγκραζόμαστε τις απόψεις τον πελατών μας και προσπαθούμε να διορθώνουμε τα οποιαδήποτε λάθη.
Με εκτίμηση
Η ομάδα του Δυόσμου

2016-12-05 20:36:26
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την VAGELIS.