Bar Restaurants - Δροσια, Αθήνα

Ξεκινάω να γράψω τη γνώμη μου για μαγαζί μετά από πολύ μεγάλο διάστημα απουσίας.. τελευταία κριτική μου Σεπτέμβριος 2014..
3 λόγοι απουσίας

1) αλλαγή δημογραφικών στην οικογένεια μου
2) περιορισμός διαθέσιμου χρόνου για έξοδο
3) προτεραιοποίηση επιλογών δοκιμασμένων και αγαπημένων που έχουν κρατήσει σε πείσμα των καιρών και που σε κάνουν να ρισκάρεις δύσκολα σε καινούργια μαγαζιά.. Αυτό που λέμε "εκτιμάς κάτι όταν δεν το έχεις".. αυτό!!

Το GiGi θεωρώ έχει πιάσει σημαντικά τον σφυγμό της εποχής.. ποιοτικό και γευστικό φαγητό, ωραία ατμόσφαιρα, nice n easy περιβάλλον.. δυστυχώς σε λίγο τσιμπημένες τιμές..

Έχω επισκεφτεί το μαγαζί πολλές φορές οπότε έχω σχηματίσει ολοκληρωμένη άποψη για πολλά πιάτα του.. Το στοίχημα της αξιοπιστίας και της σταθερής ποιότητας το κερδίζει!

Κυριακή μεσημέρι ξεχωρίζω
- chicken tenders, ζουμερά φιλετάκια κοτόπουλου παναρισμένα σε χρυσοτράγανη κρούστα από flakes καλαμποκιού και φυστικί αιγίνης.. συνοδεύονται με ένα εθιστικό dip μελένιας μουστάρδας.

- quesadillas με μπουτάκια κοτόπουλου με γλυκές πιπεριές και κρεμμυδάκια.. απλό και γευστικό!

- GiGi Burger πληθωρικό σε αφράτη ζύμη αραβικού τύπου με τις πίκλες, τις ντομάτες, τα μαρούλια του.. τα όλα του

- συκώτι kinder έκπληξη που δεν ξέρεις ποτέ όταν το παραγγέλνεις αν θα σου βγει τσαντισμένο ή ζεν.. το δικό μας τίγκα στο νεύρο.. αρνητική παρένθεση αλλά δεν πτοούμαστε

- jerk chicken.. μερίδα γα 2 άτομα σίγουρα ή για τη μέση μια τετραμελούς παρέας.. κοτόπουλο μαριναρισμένο σε μαροκινά μπαχάρια για 1 μέρα, με επαγγεματικό ψήσιμο που μετατρέπει το στήθος κοτόπουλου από άνοστη ρουτίνα σε γευστική έκπληξη

- strip burger 2 ζουμερά μπιφτέκια μέτρια ψημένα, με καραμελωμένα κρεμμύδια, πουρέ βουτυρένιο και μια ανάλαφρη sauce τύπου bearnaise

- σπιτικές λεμονάδες, μπύρες Erdinger και δυνατή μπάρα με cocktails για ταξιδιάρικες βραδινές προσμίξεις..

Στα θετικά
- εύκολο πάρκινγκ. απέναντι ακριβώς διατίθεται χώρος στάθμευσης χωρίς χρέωση για τους πελάτες του μαγαζιού

- καλή εξυπηρέτηση με δεδομένους χρόνους είτε γίνεται πανικός είτε όχι στη σάλα εξυπηρέτησης

- φρέσκες καλοτηγανισμένες πατάτες τηγανιτές.. κάθε φορά και για πάντα!

- επιλογή να φτιάξεις burger με τα δικά σου γαστρονομικά φετίχ.. πολλές επιλογές σε τυριά, ψωμάκια, σαλτσούλες και ζαρζαβατικά για τα ελαφρυντικά

- καθημερινές θα εξυπηρετηθείς άνετα και χωρίς κράτηση

- pizza choco με κομματάκια φράουλας.. κόλαση!

Αρνητικά
- η έλλειψη ευελιξίας στο ψήσιμο.. από άποψη όλα τα φέρνουν medium-rare.. take it or leave it!

- στριμωγμένος και πολύβουος χώρος ειδικά Κυριακή μεσημέρι

- οι τσιμπημένες τιμές.. θα φας με 25 ευρώ το άτομο burger, συμμετοχή σε ορεκτικό και μια μπύρα.. αν πας για γευσιγνωσία και αποφασισμένος για κρεπάλιασμα να το υπολογίζεις το 35ευρο.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη tomasso.